Zamknij

Włamywacze usłyszeli zarzuty

Wiesław RogalaWiesław Rogala 11:20, 18.06.2025 Aktualizacja: 11:24, 18.06.2025
Skomentuj

W dniu 10 kwietnia 2025 r., w Nieskurzowie na jednej z posesji, doszło do włamania do budynku mieszkalnego skąd zabrane zostały elektronarzędzia.

-Policjanci z Wydziału Kryminalnego, po wnikliwym przeanalizowaniu informacji pozyskanych w toku prowadzonych czynności, wytypowali mężczyznę, który mógł dokonać tego przestępstwa –mówi ASP. Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Skrupulatna praca mundurowych doprowadziła ich do miejsca, w którym typowany sprawca może przebywać. Okazał się nim być 45–letni mieszkaniec gminy Baćkowice. Policjanci ustalili również, że w przeszłości był on już karany za podobne przestępstwa. Mundurowi znaleźli również i zabezpieczyli skradzione przedmioty, których wartość ich prawowity właściciel wycenił na kwotę prawie 3 tys. zł.

45–latek w chwili zatrzymania był pod wpływem alkoholu. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany o kradzież z włamaniem

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn. Podejrzani są oni o kradzież z włamaniem do pomieszczeń piwnicznych usytuowanych w budynku wielorodzinnym znajdującym się na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

-Do przestępstwa doszło w połowie marca 2025 r. –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z ustaleń funkcjonariuszywynikało, że sprawcy skradli m.in. szlifierkę, garnki, skrzynki z narzędziami oraz sprzęt elektroniczny. W dniu 24 marca 2025 r. dwaj ostrowczanie w wieku 21 i 53 lat usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, do której się przyznali.

Stróże prawa odzyskali część skradzionego mienia. Teraz włamywaczom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Włamywacze recydywiści

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali trzech włamywaczy. Pod koniec zeszłego tygodnia skradli oni z jednej z piwnic bloku mieszkalnego na terenie miasta drewno opałowe o wartości 300 złotych.

-Jak wynikało z ustaleń stróżów prawa, odpowiedzialnymi za to przestępstwo mieli być trzej mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Policjanci zatrzymali dwóch z nich, w wieku 32 i 36-lat. Obydwaj usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Ponadto młodszy z mężczyzn usłyszał zarzut posiadania narkotyków. Funkcjonariusze ujawnili przy nim porcję białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina. Po pewnym czasie w ręce stróżów prawa „wpadł” trzeci z włamywaczy, którym okazał się 37-latek.

Za tego typu przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, że cała trójka działa w warunkach recydywy sąd może wymierzyć im teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Tymczasowy areszt

Sąd Rejonowy w Starachowicach zastosował wobec 24-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna podejrzany jest o dokonanie szeregu kradzieży do lokali gastronomicznych na terenie trzech miast.

-Do przestępstw dochodziło w drugiej połowie stycznia na terenie Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Przeworska –mówi asp. Paweł Kusiak, oficer prasowy KPP w Starachowicach. Wówczas nieznany sprawca włamał się do kilku lokali, z jednego z nich zabrał kilka rzeczy -  m.in. telefon komórkowy. Do innego budynku usiłował się włamać. Policjanci zatrzymali go na terenie województwa lubelskiego. W dniu 29 stycznia 2025 r. 24-latek usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem oraz jego usiłowania.

Za kradzież z włamaniem 24-latkowi może grozić kara nawet do 10 lat pozbawiania wolności.

Ukradł piec kaflowy

Kilka dni temu do ostrowieckich policjantów zgłosił się pracownik gminy Bodzechów, który powiadomił o kradzieży pieca kaflowego. Do zdarzenia miało dojść w ciągu ostatnich trzech miesięcy w jednym z lokali socjalnych na terenie gminy Bodzechów. Wartość start pokrzywdzony wycenił na kwotę 5.700 złotych.

-Policjanci z Komisariatu Policji w Ćmielowie ustalili, że kradzieży dokonał 42-latek –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mężczyzna został zatrzymany i dowieziony do miejscowego komisariatu, gdzie jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut kradzieży. Stróże prawa odzyskali w całości utracone mienie. 

Za kradzież cudzego mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W związku z tym, że 42-latek działał w warunkach recydyw sąd może wymierzyć mu teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Kradzież i włamanie

Kradzież została unormowana w art.  278 Kodeksu karnego. Par. 1 stanowi, że kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Par.  1a -  tej samej karze podlega, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą kartę uprawniającą do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego. Par. 2 - tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Kradzież z włamaniem została unormowana w art. 279 Kodeksu karnego. Par.  1.  Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Par. 2.  Jeżeli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

W związku z tym, że niektórzy sprawcy działali w warunkach recydywy, to sąd może wymierzyć im teraz karę przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%