Starachowiccy policjanci użyli broni, aby zatrzymać agresywnie zachowującego się mężczyznę, który w dniu 26 czerwca 2020 r. miał zaczepiać na jednej z ulic przechodniów.
?php>
Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy, mężczyzna ruszył w ich stronę w ręku niosąc siekierę.
?php>
Policjanci zmuszeni byli użyć broni. Mężczyznę udało się obezwładnić i zatrzymać. Nikt nie został ranny. Nikomu nic się nie stało. Na razie nie wiadomo, czy napastnik w chwili zajścia znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
?php>
Świętokrzyscy policjanci interweniowali z użyciem miotacza gazu na drodze krajowej nr 77. Środek bezpośredniego przymusu został użyty w stosunku do dwóch grup kibiców, którzy próbowali skonfrontować się przed meczem piłki nożnej.
?php>
Innym razem policjanci strzelali w powietrze, gdyż mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń palną zmierzał w ich kierunku.
?php>
Miotacz gazu w akcji
?php>
Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, prowadzący kolumnę kibiców z Ostrowca Świętokrzyskiego na mecz w Sandomierzu, na drodze krajowej nr 77 zauważyli, że z przeciwnego kierunku jedzie kolumna samochodów na kieleckich numerach rejestracyjnych. W samochodach znajdowały się osoby ubrane w żółte barwy klubowe.
?php>
-W miejscowości Różki pod Sandomierzem, obie kolumny zatrzymały się ?informował nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Z każdej strony wyszło po jednym z mężczyzn, którzy nawoływali swoich kompanów do konfrontacji. Jednak szybka i zdecydowana reakcja policjantów ostudziła ich zapał. Na widok stróżów prawa oraz użytego ręcznego miotacza gazu wobec jednego z mężczyzn, pozostali kibice postanowili pozostać w samochodach.
?php>
Policjanci wylegitymowali osoby podróżujące busami. Ośmiu kibiców zostało ukaranych mandatami. W jednym z pojazdów policjanci znaleźli rękawice, kominiarki oraz ochraniacze na szczękę. 22?letni mieszkaniec powiatu kieleckiego oraz 21-latek z Ostrowca Świętokrzyskiego odpowiedzą za próbę udziału w tzw. ustawce. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
?php>
Strzelali w powietrze
?php>
Ostrowieccy policjanci oddali strzały ostrzegawcze w powietrze po tym, jak 28-latek ruszył w ich kierunku, trzymając w ręku przedmiot przypominający broń palną.
?php>
-Mieszkaniec gminy Kunów zadzwonił na numer alarmowy ostrowieckiej policji, mówiąc, że posiada broń, przy użyciu której może zrobić krzywdę sobie lub policjantom ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Reakcja funkcjonariuszy była błyskawiczna - szybko zjawili się na miejscu. W rozmowie telefonicznej mężczyzna sam poprosił, aby przyjechał do niego patrol policji. Zgłoszenie zostało potraktowane bardzo poważnie. Na miejscu policjanci zobaczyli idącego w ich kierunku mężczyznę, niosącego przedmiot przypominający broń. Ponieważ mężczyzna ten nie chciał zastosować się do wydanych mu poleceń, policjanci ? zgodnie z obowiązującą procedurą - oddali strzały ostrzegawcze, a następnie obezwładnili go.
?php>
Jak się okazało, mężczyzna posiadał przy sobie broń pneumatyczną, a poza tym był nietrzeźwy. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Następnego dnia 28-latek trafił przed oblicze prokuratora.
?php>
-Zastosowaliśmy wobec tego mężczyzny środki zapobiegawcze, jak dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w kwocie 1.000 zł ?mówi zastępca Prokuratora Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Monika Gronek.
?php>
Sprawa jest w toku.
?php>
Niezwykle rzadko
?php>
Policjanci mogą sięgnąć po broń w sytuacji, gdy środki przymusu bezpośredniego nie są wystarczające. Użyć broni palnej mogą jednak tylko w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność swoją lub innej osoby oraz w celu przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu.
?php>
-Na przestrzeni ostatnich kilku lat przypadków użycia broni przez ostrowieckich funkcjonariuszy było zaledwie kilka ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Policjanci, z którymi rozmawiałam na ten temat, mieli problem ze wskazaniem innego jak ten w Wymysłowie przypadku oddania strzałów w powietrze. Równie rzadko zdarzają się przypadki używania przez policjantów innych środków bezpośredniego przymusu, takich jak paralizatory czy miotacz gazu.
?php>
Środki przymusu bezpośredniego
?php>
Policjanci mogą stosować środki przymusu bezpośredniego, w tym takie jak fizyczne, techniczne i chemiczne środki służące do obezwładniania bądź konwojowania osób oraz do zatrzymywania pojazdów, pałki służbowe, psy lub pociski niepenetracyjne miotane z broni palnej, jedynie w takim zakresie, aby osiągnąć efekt w postaci podporządkowania się wydanym poleceniom, zgodnie z zasadą minimalizacji skutków oraz dostosowywać odpowiedni środek przymusu do zaistniałej sytuacji.
?php>
Warunkiem użycia środka przymusu bezpośredniego wobec określonej osoby jest uprzednie wezwanie jej do zachowania zgodnego z prawem oraz uprzedzenie o możliwości użycia odpowiedniego do rodzaju zagrożenia środka przymusu bezpośredniego. W przypadku stosowania pocisków niepenetracyjnych dodatkowo wymagane jest oddanie strzału ostrzegawczego.
?php>
Zasady użycia broni palnej
?php>
Jeśli chodzi o zasady użycia broni palnej, to stanowi o tym art. 17 ustawy o Policji. Przepis ten zezwala policjantowi na użycie broni palnej tylko wtedy, jeżeli środki przymusu bezpośredniego (fizyczne, techniczne i chemiczne środki służące do obezwładniania bądź konwojowania osób oraz do zatrzymywania pojazdów, pałki służbowe, wodne środki obezwładniające, psy i konie służbowe, pociski tzw. niepenetracyjne, miotane z broni palnej) okazały się niewystarczające lub ich użycie, ze względu na okoliczności danego zdarzenia, nie jest możliwe.
?php>
W Polsce broni palnej wolno użyć wyłącznie: 1) w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność policjanta lub innej osoby oraz w celu przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu; 2) przeciwko osobie niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzędzia, którego użycie zagrozić może życiu, zdrowiu lub wolności policjanta albo innej osoby; 3) przeciwko osobie, która usiłuje bezprawnie, przemocą odebrać broń palną policjantowi lub innej osobie uprawnionej do posiadania broni palnej; 4) w celu odparcia niebezpiecznego bezpośredniego, gwałtownego zamachu na obiekty i urządzenia ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, na siedziby naczelnych organów władzy, naczelnych i centralnych organów administracji państwowej albo wymiaru sprawiedliwości, na obiekty gospodarki lub kultury narodowej oraz na przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych albo organizacji międzynarodowych, a także na obiekty dozorowane przez uzbrojoną formację ochronną utworzoną na podstawie odrębnych przepisów; 5) w celu odparcia zamachu na mienie, stwarzającego jednocześnie bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności człowieka; 6) w bezpośrednim pościgu za osobą, wobec której użycie broni było dopuszczalne w przypadkach określonych w pkt 1?3 i 5, albo za osobą, wobec której istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia zabójstwa, zamachu terrorystycznego, uprowadzenia osoby w celu wymuszenia okupu lub określonego zachowania, rozboju, kradzieży rozbójniczej, wymuszenia rozbójniczego, umyślnego ciężkiego uszkodzenia ciała, zgwałcenia, podpalenia lub umyślnego sprowadzenia w inny sposób niebezpieczeństwa powszechnego dla życia albo zdrowia; 7) w celu ujęcia osoby, o której mowa w pkt 6, jeśli schroniła się ona w miejscu trudno dostępnym, a z okoliczności towarzyszących wynika, że może użyć broni palnej lub innego niebezpiecznego narzędzia, którego użycie zagrozić może życiu lub zdrowiu; 8) w celu odparcia gwałtownego, bezpośredniego i bezprawnego zamachu na konwój ochraniający osoby, materiały zawierające informacje niejawne, pieniądze albo inne przedmioty wartościowe; 9) w celu ujęcia lub udaremnienia ucieczki osoby zatrzymanej, tymczasowo aresztowanej, lub odbywającej karę pozbawienia wolności, jeśli: ucieczka osoby pozbawionej wolności stwarza zagrożenie dla życia albo zdrowia ludzkiego; istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba pozbawiona wolności może użyć broni palnej, materiałów wybuchowych lub niebezpiecznego narzędzia; pozbawienie wolności nastąpiło w związku z uzasadnionym podejrzeniem lub stwierdzeniem popełnienia przestępstw, o których mowa w pkt 6.
?php>
Warto dodać, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 stycznia 2013 r. (V KK 99/12) podkreślił, że Policja powinna sięgać po broń tylko w ostateczności. Prawo nie pozwala na oddawanie strzałów w pierwszym odruchu, bez ostrzeżenia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz