Czy jazda skuterem po ośnieżonej i oblodzonej jezdni jest możliwa? W dniu 12 stycznia 2025 r., kilka minut po godz. 23, 38-letni mieszkaniec gminy Połaniec próbował pokazać, że da radę. Pomylił się srodze, bo policjanci znaleźli go leżącego przy jednej z posesji na śniegu wraz z jednośladem.
-Z relacji zgłaszającej wynikało, że słyszała głośny dźwięk silnika, który nagle ucichł –mówią policjanci. Gdy kobieta wyszła przed posesję zobaczyła leżącego obok motoroweru mężczyznę. Po wylegitymowaniu przez patrol okazało się, że kierującym jest 38-latek. W trakcie wykonywanych czynności na jaw wyszło, że nie tylko warunki atmosferyczne były powodem ,,wyłożenia się” motorowerzysty na zaśnieżoną ulicę. Drugim czynnikiem był alkohol. Badanie stanu trzeźwości wskazało bowiem w jego organizmie ponad 3,2 promila.
O dalszym losie 38-latka zadecyduje sąd. Lekcja ta może kosztować kierującego nawet 3 lata pozbawienia wolności.
Warunki atmosferyczne na drodze są jednym z czynników, które wpływają na bezpieczeństwo zarówno kierujących, jak i pieszych. Intensywne opady śniegu czy mgła w połączeniu ze śliską nawierzchnią mogą stworzyć niezwykle trudne warunki na drodze, do których powinniśmy jako kierujący dostosować naszą prędkość, technikę i styl jazdy. Wsiadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że nasza prędkość musi być dostosowana do warunków, które panują na drodze. Każdy kierujący musi zawsze wziąć pod uwagę m.in. natężenie ruchu, ograniczenia prędkości, warunki atmosferyczne, stan nawierzchni, a także własne umiejętności.
Prawdziwie zimowa aura, która zagościła na naszych drogach powoduje słabą widoczność. Niestety zdarzają się kierowcy, którzy poruszają się na włączonych światłach do jazdy dziennej. Przypominamy, że przepisy zezwalają na ich używanie tylko podczas normalnej przejrzystości powietrza, bez opadów atmosferycznych. W przypadku opadów deszczu lub śniegu jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ oświetlony jest zazwyczaj tylko przód pojazdu.
Podczas opadów śniegu, nie możemy również zapominać o prawidłowym odśnieżeniu naszego auta. Zamarznięte szyby znacznie ograniczają pole widzenia kierującego, a śnieg zalegający na karoserii pojazdu jest zagrożeniem dla aut, które poruszają się za nami. Nie zapominajmy również o pieszych, na których podczas trudnych warunków atmosferycznych jako kierowcy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Wystarczy, że będziemy stosowali się do ograniczeń prędkości, a w obrębie przejść dla pieszych zachowamy szczególna ostrożność.
W wielu przypadkach groźnych zdarzeń drogowych można by uniknąć gdyby kierujący częściej myśleli o skutkach ich nieodpowiedzialnych zachowań na drodze. Należy pamiętać, że im większą prędkością się poruszamy, tym dłuższa będzie droga hamowania. Pod żadnym pretekstem nie wolno siadać za kierownicą po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu. Jazda motocyklem po oblodzonej jezdni to głupota, a Gay ma to miejsce po spożyciu alkoholu – to przestępstwo, które powinno być karane ze szczególną surowością.
beznadzieja11:52, 13.01.2025
0 0
No i jak na kierowców działają wysokie i bardzo wysokie kary za prowadzenie pojazdów po pijanemu ? Nawet potencjalna utrata pojazdu jako kara NIE DZIAŁA bo taki chojrak wsiądzie do innego pojazdu , kara więzienia będzie skuteczna tylko w okresie gdy chojrak będzie odizolowany od społeczeństwa a bardzo wysoka grzywna działa wyłącznie gdy jest on trzeźwy !!
Pozostaje już tylko edukować,straszyć i działać na ich wyobraźnię.Na ich najbliższe rodziny też.