W minioną sobotę przy kościele parafialnym w Ćmielowie pw. Najświętszej Marii Panny została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Kanclerzowi Wielkiemu Koronnemu Jackowi Małachowskiemu. Zadedykowana wybitnej osobie związanej z Ćmielowem, zasłużonemu twórcy m.in. za rozwój produkcji fajansu porcelanowego na terenie miasta i dzięki temu jego rozkwitu.
?php>Odsłonięcia pamiątkowej tablicy wykonanej przez artystę, rzeźbiarza Gustawa Hadynę dokonali: proboszcz parafii WNMP w Ćmielowie ks. Czesław Gumieniak, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska oraz Piotr Olszewski, autor monografii o Jacku Małachowskim.
?php>?php>W uroczystości udział wzięły m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie Krystyna Zdonek oraz wiceprzewodnicząca Katarzyna Nikodem. Inicjatorem upamiętnienia prominentnego dla Ćmielowa i okolic kanclerza Jacka Małachowskiego było Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa.
?php>? Zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie Ćmielów bez Fabryki Porcelany, w jakim miejscu jesteśmy, w jakim miejscu byśmy się znajdowali, gdyby nie Jacek Małachowski - podkreślał prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa, Edmund Wójcik. Jego dokonania są niezaprzeczalne, nie do podważenie. Stoimy przy dzwonnicy, która także jest jego dziełem, dobudował trzecią kondygnację z zegarem.
?php>Jak podkreśla E. Wójcik pomysł na wykonanie tablicy narodził się przy okazji odnowienia nagrobka jego małżonki Petroneli z Rzewuskich.
?php>-Jako stowarzyszenie postanowiliśmy zrobić ten pierwszy krok w przywracaniu pamięci o ludziach, którzy odcisnęli tutaj swoje piętno. Wypadło na Jacka Małachowskiego. Cieszymy się, że nasza idea przekuta została w konkretny czyn ? mówi Edmund Wójcik.
Uroczystość zakończyła się spotkaniem w Domu Seniora w Ćmielowie, gdzie z rąk twórcy pamiątkowej tablicy Gustawa Hadyny prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa Edmund Wójcik oraz dr Piotr Olszewski, rodowity ćmielowianin, autor monografii o Kanclerzu otrzymali symbol Ćmielowa ? porcelanowego Św. Krzysztofa.
?php>9-letni Alexander uratował życie chłopca
Ma zadatki na dobrego ratowika
Tyranro
15:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Mnie osobiście pasuje to, że mogę sobie złożyć wniosek o paszport we własnym miasteczku i nie muszę pielgrzymować do kieleckiej nędzy. Jak na razie nikt nie pomyślał nad wdrożeniem kalendarza podobnego do funkcjonującego w kieleckim UW. A szkoda. Drugą rzeczą za którą mogę pochwalić "włodarzy" jest umożliwienie zdawania prawa jazdy w Ostrowcu. No i PSZOK.
Moj nick
14:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Ależ osiągnięcie , należy się premia dla pomysłodawców 🙂 Stworzyli kolejne , zbędne , miejsca pracy... Są kraje gdzie wszelkie formalności związane z dokumentami tożsamości można załatwić wysyłając formularze pocztą lub internetowo. Tanio, szybko i bez zbędnych wizyt w urzędach. 🤠 Jestem ciekaw ilu mieszkańców Ostrowca pracuje w urzędach i spòłkach zależnych od miasta i powiatu - nigdzie nie można znaleźć konkretnych danych statystycznych.
SlyUK
12:53, 2025-07-10
Czy po latach zaniedbań DK9 bęzie wyremontowana?
Dopóki sprawami Ostrowca będą zarządzać Kielce dopóty będziemy traktowani po macoszemu według wieloletniej zasady " a co tam Łostrowiec" - chyba nie trzeba przytaczać tu przykładów z okresu powojennego bo zawsze byliśmy i jesteśmy dymani przez władze tego "województwa"
memor
12:10, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz