Minione dni przyniosły Polsce wyjątkowo niespokojną pogodę. Ulewy, burze oraz gradobicia to zjawiska, które dały się we znaki wielu kierowcom. Gwałtowne opady gradu, zwłaszcza, stanowią duże zagrożenie dla pojazdów. Co zrobić, gdy grad uszkodzi nasz samochód? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?
W drugiej połowie maja pogoda w Polsce była wyjątkowo kapryśna. Liczne burze i gradobicia spowodowały znaczne straty, zwłaszcza wśród właścicieli samochodów. Grad może spowodować poważne uszkodzenia karoserii, szyb czy innych elementów pojazdu.
Dlatego też, jeśli zauważymy nadchodzące gradobicie, warto jak najszybciej zjechać na parking pod zadaszeniem lub inne bezpieczne miejsce. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzeń oraz zapewni nam większe bezpieczeństwo.
Jednak nie zawsze można uniknąć uszkodzeń. Czasem gradobicie zastaje nas w trasie, a schronienie się w bezpiecznym miejscu jest niemożliwe. Co wtedy? Naprawa uszkodzonej karoserii może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od skali zniszczeń. Czy istnieje sposób na pokrycie tych kosztów?
Podstawowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) nie obejmuje szkód spowodowanych przez gradobicie. Koszty napraw musimy wtedy pokryć z własnej kieszeni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku posiadania ubezpieczenia AC (autocasco).
Autocasco zazwyczaj obejmuje szkody powstałe w wyniku różnych zjawisk atmosferycznych, w tym gradobicia. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami naszej polisy.
Niektóre ubezpieczyciele stosują wyłączenia odpowiedzialności, np. jeśli nie podjęliśmy odpowiednich środków, aby zabezpieczyć pojazd przed gradobiciem, mogą odmówić wypłaty odszkodowania.
Aby otrzymać odszkodowanie za szkody spowodowane gradobiciem, musimy jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. W pierwszej kolejności warto przygotować dokumentację fotograficzną, która pokaże skalę zniszczeń. Zdjęcia uszkodzeń pojazdu, kul gradu oraz ewentualnych innych skutków gradobicia będą pomocne w procesie zgłaszania szkody.
Następnie należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić szkodę. Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który oceni zakres zniszczeń i oszacuje koszty naprawy.
Do momentu wizyty rzeczoznawcy nie powinniśmy podejmować żadnych działań naprawczych, aby nie wpłynęło to na ocenę szkody.
Hutnicy z Celsy świętowali (dużo zdjęć)
A hutnicy na 2 zmianie
Hutas
15:32, 2025-05-17
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Siema ZATROSKANY. Co tam wiesz na temat NACHODŹCÓW z IV RZESZY? Będą spać w ŁYSICY? Będziecie mieć wesoło 😂😂👌👌Dalej sprzątaj po PISIE🤔🤔😁😁😁
PUSTY DZBAN
17:29, 2025-05-16
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Super! Teraz czas posprzątać po PiS i wziąć się porządną DK9 od Radomia do Opatowa. Dwujezdniowa w całości, m.in. z dwoma węzłami, w Boksycce i np. Rżuchowie. Prezydencie, starosto, posłowie świętokrzyscy - do dzieła! Lobbować bez ustanku.
zatroskany
12:44, 2025-05-16
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Pytanie do redakcji. Czy to prawda że była ŁYSICA zmieni się w centrum relokacji wiadomych osobników? I czy jest szansa że nasi BRACIA zza zachodniej granicy, po selekcji dadzą nam kilku kopaczy na poziomie II ligi do KSZO? Wiadomość z samej stolicy Europy. Będzie ie mieć wesoło w Ostrowcu teraz, obok park miejski, MC..... Tak czy nie????
PUSTY DZBAN
12:29, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz