Zamknij

ZUS z ważnym komunikatem. Sprawdź, czy masz prawo do dwóch świadczeń

13:01, 30.12.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od nowego roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z nowego mechanizmu łączenia świadczeń.

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli mechanizm pozwalający na łączenie świadczeń emerytalno-rentowych. Wypłata połączonych świadczeń rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Kto może skorzystać z renty wdowiej?

Prawo do renty wdowiej przysługuje osobom, które:

  • posiadają prawo do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku,
  • osiągnęły powszechny wiek emerytalny (łat 60 dla kobiet, 65 dla mężczyzn),
  • pozostawały we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka,
  • miały ustalone prawo do renty rodzinnej najwcześniej w wieku 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn),
  • nie zawarły nowego związku małżeńskiego.

Osoby, które spełniają te warunki, mogą ubiegać się o łączenie świadczeń od lipca 2025 roku. Ważne jest, że data spełnienia warunków decyduje o terminie przyznania renty wdowiej – nie może to nastąpić wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

Proces rozpoczyna się od złożenia wniosku o rentę rodzinną (formularz ERR), jeśli uprawniony nie korzystał wcześniej z tego świadczenia. Następnie należy złożyć wniosek ERWD, dostępny na stronie zus.pl od 1 stycznia 2025 roku. Taka kolejność przyspieszy proces weryfikacji i przyznania łączonego świadczenia.

Ile wyniesie renta wdowia?

Na początek renta wdowia będzie składać się z 15% własnego świadczenia oraz całej renty rodzinnej (85% świadczenia przysługującego zmarłemu), lub 15% renty rodzinnej i 100% własnego świadczenia.

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wzrośnie do 25%, jednak łączna suma obu świadczeń nie będzie mogła przekroczyć trzykrotnej najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł brutto. Kwoty przekraczające ten limit zostaną odpowiednio pomniejszone.

ZUS udostępnił ankietę online, która pomoże sprawdzić, czy osoba zainteresowana spełnia warunki do ubiegania się o rentę wdowią. To prosty i szybki sposób na weryfikację uprawnień przed złożeniem wniosku.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%