Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło kolejną wersję rozporządzenia dotyczącego zakazu fotografowania obiektów istotnych dla obronności państwa. Nowe przepisy wprowadzają kolejne ograniczenia, ale nadal nie rozwiązują problemu procedury uzyskiwania zezwoleń.
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym zakazu fotografowania, filmowania i utrwalania obrazu obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa. To efekt nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny z sierpnia 2023 r., która miała na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, takim jak działalność szpiegowska.
Lista obiektów objętych zakazem jest obszerna – MON szacuje, że w Polsce znajduje się około 25 tysięcy takich miejsc. Lista nie jest jawna. Nowe przepisy przewidują, jednak że każde fotografowanie czy nagrywanie takich budynków i infrastruktury będzie wymagało wcześniejszego uzyskania zezwolenia.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, osoba lub firma chcąca uwiecznić chroniony obiekt musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia, które powinno zostać rozpatrzone w ciągu 14 dni. Nie przewidziano jednak żadnej procedury odwoławczej w przypadku odmowy.
Każdy przypadek zezwolenia będzie rejestrowany w „Książce ewidencji wydanych zezwoleń na fotografowanie”, prowadzonej w formie papierowej lub elektronicznej. Dokumentacja ta ma być źródłem informacji dla służb w razie incydentów zagrażających bezpieczeństwu.
Choć zasady są rygorystyczne, MON wprowadził kilka wyjątków, m.in. umożliwiających fotografowanie takich miejsc na potrzeby postępowań o wykroczenia. Resort Spraw Wewnętrznych argumentował, że policja musi mieć możliwość dokumentowania naruszeń prawa, np. nielegalnych plakatów wyborczych umieszczonych na ogrodzeniach czy budynkach objętych zakazem.
Choć MON kolejny raz rozszerza listę wyjątków, wciąż nie rozwiązało kluczowego problemu – kto dokładnie odpowiada za wydawanie zezwoleń i jak obywatel ma ustalić, do kogo skierować wniosek. To budzi obawy o możliwe nadużycia i brak przejrzystości procedur.
Wprowadzenie zakazu fotografowania budynków o strategicznym znaczeniu ma zwiększyć bezpieczeństwo, ale jednocześnie może rodzić pytania o ograniczenie dostępu do informacji i wolności obywatelskich.
niedowiarek20:13, 16.02.2025
nie zrobię zdjecia nawet z pasa drogi publicznej, eeeee...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02