Rząd pracuje nad programem, który ma całkowicie odmienić sytuację polskich służb mundurowych. Chodzi o miliardy złotych na infrastrukturę, sprzęt i świadczenia mieszkaniowe.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają przygotowania do nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2026–2029. Ma to być największy taki projekt od lat, obejmujący nie tylko zakupy sprzętu, ale również rozbudowę i remonty budynków wykorzystywanych przez formacje mundurowe.
Według założeń większość – około 80 procent – środków ma zostać przeznaczona na inwestycje rzeczowe. Wśród nich wymienia się m.in. budowę i unowocześnianie posterunków, zakup nowoczesnych pojazdów, sprzętu ochronnego, amunicji czy umundurowania. Plan obejmuje także modernizację laboratoriów oraz zaplecza szkoleniowego dla funkcjonariuszy.
Modernizacja ma dotyczyć nie tylko budynków i sprzętu. W programie zaplanowano również działania mające zwiększyć liczbę etatów. Priorytetem będzie ochrona wschodniej granicy Polski – jednocześnie granicy Unii Europejskiej i NATO.
Rząd planuje również zwiększyć liczbę pracowników cywilnych w Policji i Straży Granicznej, którzy mają odciążyć funkcjonariuszy i wesprzeć komórki organizacyjne odpowiadające za działania pomocnicze.
Dużą zmianą będą świadczenia mieszkaniowe. Jak podaje RMF FM, funkcjonariusze mają otrzymywać comiesięczne dodatki w wysokości od 900 do 1800 zł – w zależności od lokalizacji pełnienia służby. Co istotne, wypłaty mają objąć również okres wsteczny – z wyrównaniem od 1 lipca tego roku.
Koszt tego rozwiązania oszacowano na 2,4 miliarda złotych rocznie. Środki te mają pomóc funkcjonariuszom w pokryciu kosztów zakwaterowania i poprawić atrakcyjność służby.
Projekt ma zostać przedstawiony Radzie Ministrów w trzecim kwartale 2025 roku. Po jego przyjęciu rozpoczną się pierwsze inwestycje i wypłaty świadczeń. Program będzie obowiązywał przez cztery lata – od 2026 do 2029 roku.
Kiedy nowy Rynek? Prace nie zaczną się w tym roku
Wiem. Postwawmy tam snopki, dużo snopków. Nawiążemy tym do wspaniałej roli Mireneusza Baki w ostatniej ekranizacji Chłopów, tudzież autora powiesci. Zbliżają sie żniwa to da się to zrobić tanutko. Tym zwrócimy uwage na to że cofamy się w rozwoju, nie dalekie przecież od prawdy, co może otworzy oczy tym wyżej na nasze problemy. Żule będą mieli się gdzie przespać co podkreśli folklor naszego miasta. I tak w Rynku nie uwidzisz żywego ducha oprócz żuli i scigających ich elektorskich. Bedą się mogli zagrzebać w słome i przynajmniej nie będzie ich widać, gdy po paru głębszych znurzy ich cofzienność dnia. No chyba że któryś wyjdzie się odlać. Ale to też folklor. Na taką inscenizacje bez wątpienia większość, nawet ta ospała powie niemożliwe, to jest nie możliwie, muszę to zobaczyć. I bedziemy mieli skansen na żywo. Może przyjadą nawet z hollywoodu nakrecić na podstwawie tej inscenizacji kolejną część powrotu do przeszłości. No wiem nie da sie, główny aktor w drodze do gwiazd. Ale taniutki pomyśl może ożywić Rynek . Do banków już nikt nie ma po co chodzić, bo kto miał wziąć kredyt to już jest tak zadłużony że bez komornika nie chcą z nimi gadać. A kto nie miał by ochoty walnąć sie plackiem, gryżć sobie słomke i podziwiać np film Chłopi z telebimu. To był by taki letni festyn, Zarobić by można na zimnych napojach. Pitych oczywiście wyłącznie przez słomke. Nie tylko nie wydamy na tym pieniędzy, ale jeszcze zarobimy. I było by zgodne z programem Rządu. Słomiane inwestycje.
Słomiany zapał
22:32, 2025-07-25
Kiedy nowy Rynek? Prace nie zaczną się w tym roku
Nowy remont fontanny? No od razu widać Tuskowych u władzy. Choć nawiązywanie do Misia z tym snopliem, to chyba od czerwonych zapewne wyszło. Trzeba było wsadzić tę trzcine do fontanny, to by była tężnia. Próba rozpaczliwego bycia fajnym. Tak ogłaszam konkurs. Jak wydać pieniądze miasta żeby z tego był jak najmniejszy urzyteczny cel.
Nowa tężnia
21:32, 2025-07-25
Co zrobić jak tężnia nie działa?
Tężnia powinna być ogrodzona od wiatru i powinna tworzyć mikroklimat, a nie prysznic na otwartym powietrzu. Ja wiem że ogrodzenie stanowiło by miejsce do ćwiary i gitary i musiało by angażować służby bezpieczeństwa tego kraju do inwigilacji tego środowiska. Jednak, może jednak, nie tworzyły by się tam siły zdolne do obalenia Rządu.
Siła tworzenia
21:01, 2025-07-25
„Bronek” sięga po najwyższe wyróżnienia
Myśle że miasto powinno uchororować Dyra tej szkoły, ten człowiek dba o uczniów jak o własne dzieci. Dba o szkołe jak o własny dom. Wprawdzie nie ma jeszcze stu lat żeby zauważyć jego zasługi, ale zamiast przekazywać miejskie pieniądze obcym gminom, bo jak pokazała historia tej przyjażni po tamtym huraganie, pieniądze przyjeli i mają nas w gdziesiu. Choć po sprzedaży drewna z powalonego lasu nieżle na tym zarobili i mogliby znależć u nas coś, co warte by było wsparcia jako forma spłaty długu, wsparcie za wsparcie. Taka forma zwykłego realnego podziękowania. Choćby pomoc poszkodowanym po osuwisku. No wiem tutaj przesadzam, to by było bardzo nie polityczne, bo w tym problemie wszyskie instytucje miejskie sprzysięgły sie przeciwko tym poszkodowanym. Jednak myśle że Radni zamiast stawać murem za tymi co biorą po dysze wsparcia za oko na sprawy, lub oddają miejskie pieniądze innym gminom jak swoje, choć ze swoich to pewnie nie uszczknęła by nasza hojna ani grosza. Cudzym gospodaruje się znacznie lżej, łatwiej je wydawać na żeczy bezprzyszłościowe jak ten odnoszący się do słynnego misia snopek trzciny w Rynku. Przypominam że szkoły, uczniowie i ludzie sercem zaangażowani w nauczanie, są i stanowią bloki startowe iprzyszłość tego kraju. Świetlaną, a nie zbieraczy szparagów u niemca, czy hanlarza krzemiennymi wisiorkami na jarmarkach. Warto takich ludzi zauważać i uhonorować jeszcze za życia w pracy, a nie po osioągnięcu setki. (Tu mam na myśli wiek zasłużonego nie jego desperacje)
Zauważ dobro
20:42, 2025-07-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz