Europejski Bank Centralny szykuje nową serię banknotów euro. Wśród rozważanych motywów pojawiło się nazwisko, które w Polsce zna każdy. Chodzi o Marię Skłodowską-Curie.
Po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia wspólnej waluty Europejski Bank Centralny rozpoczął proces zmiany wyglądu banknotów euro. Jak informuje RMF24, powołując się na PAP, instytucja rozważa wprowadzenie zupełnie nowej serii, która miałaby lepiej odzwierciedlać europejskie dziedzictwo i wartości.
W tej chwili analizowane są dwa główne kierunki. Pierwszy to motywy przyrodnicze, takie jak rzeki, ptaki czy krajobrazy. Drugi zakłada umieszczenie na banknotach wybitnych postaci związanych z historią i kulturą Europy.
Właśnie w tym drugim wariancie pojawiło się nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie. Polska noblistka została wskazana jako jedna z możliwych bohaterek nowej serii banknotów. Według wstępnych założeń jej wizerunek mógłby trafić na banknot o nominale 20 euro.
To informacja, która wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko w Polsce. Skłodowska-Curie to postać o międzynarodowym znaczeniu, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, symbol nauki i europejskiego dorobku intelektualnego.
Proces zmiany wzorów jest rozłożony na kilka lat. Konkurs na projekty banknotów został otwarty dla grafików z całej Unii Europejskiej. Wybrani artyści mają czas na przygotowanie propozycji do końca marca 2026 roku.
Następnie projekty trafią do konsultacji społecznych, które zaplanowano na połowę 2026 roku. Ostateczna decyzja dotycząca wyglądu banknotów ma zapaść do końca 2026 roku. Dopiero po tym etapie zostanie ustalony harmonogram produkcji i wprowadzenia nowych euro do obiegu.
Choć proces już trwa, na nowe banknoty trzeba będzie jeszcze poczekać. Z zapowiedzi wynika, że od momentu zatwierdzenia projektów do pojawienia się banknotów w codziennym obiegu minie kilka kolejnych lat.
Oznacza to, że zmiana nie nastąpi szybko, ale będzie jedną z najważniejszych w historii wspólnej waluty.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Florian Pircher z Pixabay
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Prokurator Waldemar Pionka wygrał w Strasburgu
Brawo P. Prokuratorze! Z PiSuarami trzeba walczyć do końca. I można, a nawet trzeba z tymi łajdakami wygrać.
zatroskany
15:29, 2026-01-08
Powrót „zbrojeniówki” do Ostrowca nie wszystkim się pod
PiS to organizacja polityczno-awanturnicza mająca za swój cel udowadnianie że tylko oni mają zawsze i wszędzie rację .Nawet demokratycznie wybrany rząd,burmistrzowie i prezydenci miast ,z innych partii politycznych i ugrupowań , są przez PiS krytykowani i często bezpodstawnie oskarżani tylko dlatego że PiS przegrało w wyborach a gdy jako rządzący dopuszczali się do ohydnych przekrętów to uważają że wszystko było OK !! Nie ulegajmy szowinizmowi tej niedemokratycznej wodzowskiej partii i udowadniajmy że są w Polsce ludzie potrafiący skutecznie rządzić bez wykorzystywania szemranych korzyści z racji zajmowanych stanowisk.
kiedyś hutnik HO
10:02, 2026-01-08
Świadczenie rośnie. 7000 zł jednorazowo
jak rzekł pewien klasyk lekkiego pióra : ŻAL ŻYĆ
memento mori
08:31, 2026-01-06
Noworocznie z pszczelarzami!
Fajnie, a gdzie można kupić lokalne miody?
m
16:32, 2026-01-05