W Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się w niedzielny wieczór - z udziałem rodziny, w tym Rabbi Yehuda Leib Halstuk - uroczystości modlitewne w ohelu - kaplicy nagrobnej upamiętniającej Meira Jechiela Halstuka, rabina miasta i cadyka ostrowieckiego. Zmarł w 1928 roku. Był nauczycielem ostrowieckiej gminy żydowskiej, a z jego zdaniem i sądami liczyli się pobożni Żydzi z okolicy.
?php>?php>W niedzielę minęła 95. rocznica śmierci rabina Meira Yechiela Halevi Halstuka. Meir Jechiel Halstuk wywarł najmocniejszy wpływ na żydowski charakter naszego miasta. Był ostrowieckim rabinem przez ponad czterdzieści lat. Pisano o nim, że żył w Ostrowcu, ale jego duch szybował w niebie. W młodym wieku został rabinem, a przez wielu uważany był za cadyka. Przybył do Ostrowca jako młody człowiek i pozostał tu do swojej śmierci w wieku 77 lat.
W ostatnich miesiącach, dzięki tłumaczeniom Księgi Yizkor z 1971 r., Jewish of Ostrowiec Memorial Project dowiedziało się, że ohel rabina w Ostrowcu był także miejscem, gdzie przed likwidacją małego getta zakopano zwoje Tory, aby uniemożliwić nazistom dostanie się w ich ręce (źródło str. 296). Jest też napisane, że po zamordowaniu rabina Mordechaja Sziminowicza, naczelnego rabina Jesziwatu Bejt Józefa, również został pochowany w pobliżu ohelu. (str. 179) . Inne świadectwo mówi o tym, że w piątek przed likwidacją getta 11 października 1942 r. ludność żydowska modliła się i wołała o "pomoc" rabina, aby modlił się do Boga i zapobiegł zbliżającej się akcji hitlerowskiej.
?php>Więcej w wydaniu papierowym Gazety Ostrowieckiej w dniu 20 marca 2023 r. ?php>
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
9-letni Alexander uratował życie chłopca
Ma zadatki na dobrego ratowika
Tyranro
15:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Mnie osobiście pasuje to, że mogę sobie złożyć wniosek o paszport we własnym miasteczku i nie muszę pielgrzymować do kieleckiej nędzy. Jak na razie nikt nie pomyślał nad wdrożeniem kalendarza podobnego do funkcjonującego w kieleckim UW. A szkoda. Drugą rzeczą za którą mogę pochwalić "włodarzy" jest umożliwienie zdawania prawa jazdy w Ostrowcu. No i PSZOK.
Moj nick
14:49, 2025-07-10
Paszporty wróciły do Ostrowca!
Ależ osiągnięcie , należy się premia dla pomysłodawców 🙂 Stworzyli kolejne , zbędne , miejsca pracy... Są kraje gdzie wszelkie formalności związane z dokumentami tożsamości można załatwić wysyłając formularze pocztą lub internetowo. Tanio, szybko i bez zbędnych wizyt w urzędach. 🤠 Jestem ciekaw ilu mieszkańców Ostrowca pracuje w urzędach i spòłkach zależnych od miasta i powiatu - nigdzie nie można znaleźć konkretnych danych statystycznych.
SlyUK
12:53, 2025-07-10
Czy po latach zaniedbań DK9 bęzie wyremontowana?
Dopóki sprawami Ostrowca będą zarządzać Kielce dopóty będziemy traktowani po macoszemu według wieloletniej zasady " a co tam Łostrowiec" - chyba nie trzeba przytaczać tu przykładów z okresu powojennego bo zawsze byliśmy i jesteśmy dymani przez władze tego "województwa"
memor
12:10, 2025-07-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz