Zamknij

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW

12:45, 04.09.2023 Aktualizacja: 13:08, 08.09.2023
Skomentuj

Po raz pierwszy w historii Ostrowiec Świętokrzyski był gospodarzem Powiatowych Dożynek i pomimo kapryśnej pogody impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców.

?php>

Święto Plonów rozpoczęła Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła pod przewodnictwem ks. dziekana Jana Sarwy. Barwny korowód, który otwierali starostowie dożynek - Sylwia i  Janusz Majewscy, z wieńcami, ze sztandarami, przedstawicielami władz województwa przewodniczącym sejmiku Arkadiuszem Bąkiem,  powiatu: starostą Marzeną Dębniak,  wicestarostą Andrzejem Jabłońskim, członkami zarządu Agnieszką Rogalińską i Łukaszem Dybcem, przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem i radnymi, przedstawicielami władz miasta: wiceprezydentem Arturem Łakomcem, wiceprezydentem Krzysztofem Kowalskim, wiceprzewodniczącymi Rady Miasta: Joanną Pikus i Martą Woźnicką - Kuzdak wraz  z radnymi, włodarzami  sąsiednich gmin - wójtem Jerzym Murzynem, wójtem Hubertem Żądło, wójtem Krzysztofem Gajewskim, z sekretarz Kunowa Anetą Szloser - Tyczyńską, pracownikami jednostek miasta i powiatu ostrowieckiego,  przeszedł ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego do Parku Miejskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej w Kunowie.

?php>

Uroczystego otwarcia dokonali gospodarze dożynek: starosta Marzena Dębniak i wiceprezydent miasta Artur Łakomiec, witając wszystkich przybyłych. Starostowie dożynek przekazali gospodarzom uroczystości chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Państwo S i J. Majewscy mieszkają w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prowadzą 9-hektarowe gospodarstwo, które w ich rodzinie pielęgnowane jest od trzech pokoleń. Specjalizują się w produkcji sadowniczej, a od 40 lat w produkcji kiszonek. Doświadczenie, tradycyjna receptura i uprawiane na własnej plantacji surowce, gwarantują wyjątkowy smak, a kiszona kapusta, czy kiszone ogórki cieszą się uznaniem, zdobywając stałych odbiorców.

?php>

Dożynki były okazją do wręczenia medali "Zasłużony dla rolnictwa" i odznaczeń. Medale otrzymali: z gminy Ostrowiec Świętokrzyski - Halina Bełczewska -Kwiatkowska, Roman Durlej, Sylwia Majewska, Marian Mucha, Witold Sienniak i Leszek Zawolski; z gminy Bałtów - Grzegorz Czerwona i Łukasz Mgłosiek; z gminy Ćmielów - Andrzej Bugajski i Piotr Katur; z gminy Waśniów - Grzegorz Brociek, Rafała Gruszka i Dariusz Podgajny; z gminy Kunów: Zbigniew Goździk, Piotr Jakubowski i Krzysztof Jasiak.

?php>

Złotą  odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał Władysław Gałka, srebrną - Tomasz Ruszkiewicz, brązową - Ireneusz Renduda i Ryszard Przydatek. Najwyższe pszczelarskie odznaczenia im. ks. Jana Dzierżona otrzymał Czesław Zając. Mirosław Gemzała, prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymał pamiątkowy grawerton z podziękowaniem za integrację środowiska ostrowieckich pszczelarzy.

?php>

Starosta M. Dębniak i wiceprezydent A. Łakomiec podziękowali rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom za codzienną pracę, podkreślając wymiar edukacyjny i integracyjny obchodzonego święta.

?php>

-Dzięki waszemu umiłowaniu ziemi mamy codziennie chleb, będący symbolem życia i szacunku. Dziękuję za ten chleb i wszystkie dary. To historyczny moment, gdyż po raz pierwszy dożynki są w stolicy powiatu - Ostrowcu Świętokrzyskim  i mam nadzieje, że stanie się to tradycją. Święto to ma także wymiar edukacyjny dla najmłodszego pokolenia, aby poznawało ono naszą tradycje narodową, kulturę, obyczaje  i obrzędy ludowe. Życzę wszystkim rolnikom, działkowcom, sadownikom i pszczelarzom dużo zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy, która odbywa się w ciężkich czasach - zmiany klimatyczne i pogodowe, a czasami zbiory to jedna,  wielka ruletka. Życzę tym, którzy żyją z pracy na roli, stabilnej polityki rolnej , aby godnie można było sprzedać swoje zbiory, przechować. Dożynki to także czas radości, spokoju i wspólnej zabawy - mówiła starosta M. Dębniak.

?php>

-Chcę wszystkich mieszkańców naszego miasta uspokoić - Mamy hutnicze DNA i dbamy o to, pielęgnujemy, ale też nie zapominamy o tym, skąd mamy chleb, skąd mamy miód i inne wszystkie dary, które wnosimy do naszych domów. Dziękuję osobom zaangażowanym w organizację tej imprezy samorządowcom, przedstawicielce parlamentu, obecnej tu pani poseł , mieszkańcom, że wychodzicie do tej żywej lekcji kultury, folkloru. Dziękuję rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom. Z pewnością to nie ostatnia taka  impreza związana z integracją tych środowisk - mówił wiceprezydent A. Łokomiec.

?php>

Tradycyjnie podczas dożynek wieńce zostały ośpiewane przez KGW Szwarszowianki, zespół Kunowianie, "Aktywne Kobiety" z Wólki Bodzechowskiej i zespól folklorystyczny "Miniaturka" z Mominy. Muzyka i mocne głosy pań przegnały deszczowe chmury, a uczestnicy dożynek  na przygotowanych stoiskach mogli degustować regionalne potrawy, pyszne ciasta,  smakować różnego rodzaju miody, a także uczestniczyć w zabawach, warsztatach i pokazach.

?php>

 Atrakcją muzyczną był zespół "Żeromszczyzna", zaś gwiazdą wieczoru zespół "Krywań", który porwał publiczność w folkowe rytmy.

?php>

Fotogaleria poniżej.

?php>

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%