Zorganizowane w miniony weekend XII Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, to warsztaty i pokazy archeologii eksperymentalnej związane z różnymi pradziejowymi rzemiosłami, takimi jak obróbka krzemienia, kości i bursztynu, tkactwo, łucznictwo, a także ukazujące zagadnienia związane z rozpalaniem ognia, ceramiką, kuchnią, wierzeniami i sztuką. Odbył się również koncert eksperymentalnej muzyki etnicznej oraz pokaz specjalny.
Oczywiście, turyści mogli wziąć udział zajęciach laboratoriów popularnonaukowych prezentujących archeologię i nauki pomocnicze. Badacze z różnych stron kraju wprowadzili ich w świat archeolozoologii, traseologii, antropologii, malakologii, botaniki, geoarcheologii oraz wirtualnej dokumentacji 3D zabytków.
Udział w Krzemionkowskich Spotkaniach z Epoką Kamienia był niezwykłą okazją, by doświadczyć życia codziennego prehistorycznych społeczności zamieszkujących niegdyś dolinę rzeki Kamiennej.
-Kamień na Krzemionkach jest najważniejszy – mówi archeolog, Artur Jedynak. –Co roku wzbogacamy ofertę Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. W tym roku udało się utworzyć znacznie więcej, niż przed rokiem, stanowisk, w tym dwóch wybitnych bursztyniarzy, którzy pokazywali turystom, jak wyglądała produkcja ozdób w tamtych czasach. Czynne było również stanowiska wypalania ceramiki, czy tez wczesnej metalurgii – choćby topienia miedzi zaprezentowany przez ośrodki krakowski i biskupiński. Oczywiście, niezmiennym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska kamieniarskie i ukazujące różne sposoby zdobywania i przyrządzanie pożywienia. Aż do dziewięciu stanowisk rozrosły się funkcjonujące podczas XII Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia laboratoria popularnonaukowe. Dopisał także świat nauki, bo do Krzemionek zjechali przedstawiciele uczelni z Poznania, Warszawy i Lublina.
Prawdziwą frajdą było mini wykopalisko w urządzonej piaskownicy z czyhającymi artefaktami. Każdy, kto je znalazł mógł na miejscu zwrócić się do specjalisty, by określił ich wiek, pochodzenie, zbadał skład chemiczny, obejrzał pod mikroskopem ślady obróbki, no i oczywiście przedstawił historię danego przedmiotu. Słowem, poznał smak swoistej kuchni zawodu archeologa. Na pokaz specjalny prehistorycznego wróżbiarstwa zapraszano z kolei w pobliże zrekonstruowanego grobowca megalitycznego kultury pucharów lejkowatych. Teraz czekamy na kolejny festyn archeologiczny, a mianowicie zaplanowany w dniach od 16 do 18 sierpnia Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej.
irek13:07, 21.07.2024
więcej ciekawskich było dorosłych niż dzieci i młodzieży
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Szwajcarskie miliony nie dla Ostrowca?!
To już któraś z kolei porażka ostrowieckich władców. Kolejny raz obchodzimy się smakiem. Oby tak dalej, może kolejny profil na Facebooku założycie informujący o porażkach ostrowieckich parlamentarzystów
Dynks
13:54, 2025-07-16
Szwajcarskie miliony nie dla Ostrowca?!
Slabo napisany program, nieciekawe cele, wiec nic dziwnego ze dopiero 32 miejsce i brak dofinansowania.
!!!
13:03, 2025-07-16
Szwajcarskie miliony nie dla Ostrowca?!
No widzisz ZATROSKANY,te pisiory znowu cie w jajo zrobiły. 🤣🤣 Za to możemy się uśmiechać. 👍💩
PUSTY DZBAN
12:53, 2025-07-16
Sprzeciw radnych wobec tworzenia ośrodków
Artykuł nudny , nużacy a autorka tak namieszała, że nie wiadomo o co chodzi, widac, że płacą jej od wiersza.
czytelniczka
12:43, 2025-07-16