Zamknij

Wakacyjna przygoda z Domem Spokojnej Książki w Rżuchowie

Wiesław RogalaWiesław Rogala 12:00, 27.08.2024 Aktualizacja: 13:17, 27.08.2024
Skomentuj

Lato zachęca do wypraw i wycieczek w rozmaite, ciekawe zakątki. Wiele urokliwych miejsc kryje nasz region, ale też niektóre znajdują się całkiem niedaleko. Można powiedzieć „za miedzą”. I wcale nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, aby przeżyć coś fajnego, a jednocześnie odkryć w sobie nowe pasje.

Dzięki uprzejmości zarządowi Ostrowieckiego Stowarzyszenia Środowisk Twórców Kultury Ziemi Świętokrzyskiej – prezesowi Bożenie Gniazdowskiej i sekretarzowi Grzegorzowi Gołębiowskiemu, mogliśmy uczestniczyć w niezwykłych warsztatach literackich, z elementami budowania pewności siebie i kreatywności wystąpień. Wspaniałym miejscem  warsztatów był Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie. Już sama kilkukilometrowa trasa, wiodąca przez pola, osnuta błogością wiejskiego klimatu, unoszącym w powietrzu poetyckie natchnienia, budziła zachwyt i mnóstwo pozytywnych emocji. Sielskość i otwartość Domu Spokojnej Książki oraz jego gospodarzy: Moniki i Piotra Kogutów, pozwalały  zapomnieć o pędzie życia i wyzwaniach, które każdego dnia stawia przed nami współczesny świat.

Dom Spokojnej Książki to stara, wiejska stodoła z 6-metrowym regałem, na której znajdują się tysiące książek, w tym „białe kruki”, unikatowe wydania.  O historii powstania tego miejsca pięknie mówili właściciele, którzy nadają niechcianym książkom drugie życie. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie publikacje, które często lądują na śmietnikach, znajdują swoje lokum na półkach w stodole. A naprawdę można znaleźć tu wszystko. Półki z książkami, choć być może niepozorne,  kryją w sobie wiele niespodzianek dla zwiedzających. Ale to już inna opowieść.

Dom Spokojnej Książki to przede wszystkim miejsce spotkań, twórczych rozmów. W warsztatach uczestniczyli członkowie Literackiego Klubu Aspekt, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz środowisk bibliotekarskich, którzy nie kryli zachwytu, szukając twórczych inspiracji dla siebie w klimacie  stodoły, gdzie każdy z woluminów ma swoją, indywidualną historię.

Warsztaty pobudziły w uczestnikach wyobraźnię i wiele artystycznych przeżyć. Być może zrodzą się z tego poetyckie strofy, które autorzy zaprezentują na kolejnych spotkaniach Stowarzyszenia.

Organizatorzy warsztatów za naszym pośrednictwem kierują podziękowania do Centrum Rozwoju Lokalnego, ówczesnej dyrektor Agnieszki Rogalińskiej, kierowników działów: Łukasza Kota i Ewy Mochul – Zwolińskiej za wsparcie przedsięwzięcia, współfinansowanego z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%