Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim pozyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 900 tysięcy złotych na wsparcie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym środkom pomoc w zatrudnieniu obejmie 23 osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Jak mówi Katarzyna Kot, pośrednik pracy -doradca klienta w Dziale Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wspierania Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy, proponowane wsparcie dotyczy trzech obszarów działań.
-Osoby z niepełnosprawnością, w ramach pozyskanych środków, mogą skorzystać z dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, z dotacji na wyposażenie stanowiska pracy oraz ze staży. W tym roku około 191 tysięcy jest na podjęcie działalności gospodarczej, co pozwoli na wsparcie około 5 osób, kolejne 127 tysięcy pozwoli na organizacje staży dla 6 osób z niepełnosprawnościami poszukujących pracy. 582 tysiące zostało przeznaczone na refundację wyposażenia stanowiska pracy i obejmuje ono około 12 stanowisk pracy. W sumie z oferowanej pomocy będzie mogło skorzystać 23 osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – wyjaśnia Katarzyna Kot.
Ważną formą pomocy jest dotacja na wyposażenie stanowiska pracy. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i pracodawców.
- O tę formę wsparcia mogą ubiegać się wyłącznie pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą co najmniej przez 12 miesięcy. Pracodawca może utworzyć stanowisko pracy zarówno dla osoby poszukującej pracy, jak i osoby bezrobotnej, posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności. Nie ma tu ograniczeń wiekowych. Ważne jest, że te wnioski składane są w urzędzie, gdzie dana osoba jest zarejestrowana. Refundacja obejmuje udokumentowane zakupy na stanowisko pracy, którą będzie wykonywała dana osoba. Istotne jest, że dotacja jest w kwocie netto, a więc pracodawcy, którzy są tzw. „Vatowcami” muszą wiedzieć, że refundacji podlegają tylko koszty netto. Warunkiem skorzystania z tej formy jest nie zaleganie przez pracodawców z opłatami w Urzędzie Skarbowym, czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy z wypłacaniem wynagrodzeń. Są to informacje przez nas weryfikowane. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością może uzyskać refundację od 40 do 70 tysięcy złotych. Pracodawca ma trzy miesiące na to, aby zatrudnić taką osobę, w pełnym wymiarze godzin i wyposażyć jej stanowisko pracy. Po uzyskaniu informacji, że dana osoba została zatrudniona i zostało wyposażone stanowisko pracy, pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy informują Państwową Inspekcję Pracy, która dokonuje odbioru stanowiska i po tej opinii pracodawca otrzymuje dotację. Wyposażenie stanowiska pracy obejmuje niezbędne urządzenia do jego funkcjonowania i przeznaczone jest ono wyłącznie dla osoby z niepełnosprawnością, której to stanowisko pracy jest dedykowane. – dodaje Katarzyna Kot.
Osoby z niepełnosprawnościami chętnie także korzystają z dotacji na utworzenie własnej działalności gospodarczej. I jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy gama branż jest tu bardzo szeroka, od usług fryzjerskich, czy kosmetycznych, po branże budowlane. Oferowane formy wsparcia w ramach pozyskanych środków PFRON są przyznawane do wyczerpania limitu. Na każdym etapie składania wniosków, zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, mogą liczyć na pomoc pracowników PUP.
- Służymy pomocą na każdym etapie składania wniosków. Podpowiadamy, jak wypełnić wniosek, pomagamy także składać wnioski przez System Obsługi Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – dodaje Katarzyna Kot.
Każdego roku Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim zabiega o środki pozwalające na aktywizację osób z niepełnosprawnościami, które poszukują zatrudnienia. W ubiegłym roku udało się tą formą wsparcia objąć 27 osób.
Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków można uzyskać od poniedziałku do piątku pod nr tel: 41 265 42 09 wew. 272 lub osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Aleja 3 Maja 36, w pok. Nr 1 (parter budynku), na stanowisku Nr 4 i stanowisku Nr 5.
0 0
Cięzkie słowo w języku polskim: "aktywizacja"