Nowa Ustawa wprowadza szereg zmian dla osób bezrobotnych i osób poszukujących pracy w procesie szukania zatrudnienia, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak systemy teleinformatyczne. To duże ułatwienie zarówno dla osób bezrobotnych, jak i pracodawców, którzy dzięki systemowi teleinformatycznemu szybciej znajdą pracę lub pracownika. Ustawa wprowadza nowe pojęcia na przykład „e -pracy”, czy też życiorysu zawodowego. Pytamy więc Pawła Płatka, pośrednika pracy Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wsparcia Rynku Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, jakie zmiany czekają osoby bezrobotne, osoby poszukujące pracy, czy też pracodawców? Ustawa zmienia także nazewnictwo pośrednika pracy na doradcę ds. zatrudnienia, choć zakres pracy pozostaje ten sam.
-W myśl nowych przepisów oferty składane przez pracodawców publikowane będą w bazie, nazwaną „e-pracą” i będzie ona dostępna w systemach teleinformatycznych – jest to zmiana w nazewnictwie. W rozumieniu nowej Ustawy pracodawcą jest przedsiębiorca, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, które na podstawie umowy powierzają lub zamierzają powierzyć wykonywanie pracy. Ustawa nakłada również obowiązek publikowania ofert pracy w „e -pracy” dla organów władzy publicznej, organów samorządów gospodarczych zawodowych, podmiotów reprezentujących Skarb Państwa, reprezentujących państwowe osoby prawne, czyli wszystkie jednostki publiczne będą zobowiązane do publikacji tychże ofert pracy. Zamysłem ustawodawcy jest, aby oferty pojawiały się w jednym miejscu i aby zwiększyć ilość ofert dostępnych dla osób szukających pracy – wyjaśnia Paweł Płatek z Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wsparcia Rynku Pracy.
Istotna zmiana w nowych przepisach dotyczy możliwości zakładnia indywidualnych kont w systemie teleinformatycznych przez osoby nie tylko zarejestrowane, jako osoby bezrobotne, lecz także przez osoby poszukujące pracy, niezarejestrowane, bierne zawodowo oraz przez pracodawców.
-Ważną zmianą, które wprowadzają nowe przepisy jest możliwość założenia konta w systemie teleinformatycznych przez osoby fizyczne oraz pracodawców, ale także przez osoby niezarejestrowane oraz osoby bierne zawodowo, czyli te osoby, które do tej pory nie były zarejestrowane, lub którym nie pozwalały na to przepisy, na przykład emeryci, czy rolnicy. Takie osoby, będą mogły założyć indywidualne konto i korzystać z usług pośrednictwa pracy. Konto będzie można założyć sobie indywidualnie i samodzielnie, do czego wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego. Klienci mogą tu liczyć na nasze wsparcie przy zakładaniu takiego konta. Nowe przepisy wprowadzają bazę CV, czyli życiorysy zawodowe osób bezrobotnych, poszukujących pracy, czy biernych zawodowo, których wprowadzenie umożliwi indywidualne konto. Baza CV będzie obejmowała kwalifikacje zawodowe osób poszukujących pracy. I co jest nowością to baza CV oraz „e - praca” w sposób automatyczny będą łączyć oferty pracy z życiorysami zawodowymi. Osoby posiadające konta w systemie teleinformatycznym automatycznie będą otrzymywały informacje o dostępnych ofertach pracy, dopasowanych do ich kwalifikacji zawodowych. Ta informacje będzie przekazywana na indywidualne konto klienta.
Będzie to także działało w kierunku pracodawców – czyli pracodawca poszukujący pracownika, jeśli złoży ofertę pracy, będzie otrzymywał informację dotyczącą życiorysów zawodowych osób poszukujących pracy. Oczywiście warunkiem do przekazania tych informacji jest zgoda klienta. To on określa zakres tych danych, które będą mogły być przekazane. Jest to duże ułatwienie i przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na oferty pracy, gdyż bezpośrednio po wprowadzeniu danej oferty do systemu, zostanie przekazana ta informacja – mówi Paweł Płatek z Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wsparcia Rynku Pracy.
Nowe przepisy wprowadzają korzystanie z nowoczesnych technologii, które tak naprawdę dostępne są dla każdego. Osoby, które nie mają na bieżąco dostępu do Internetu, będą mogły liczyć na pomoc pracowników Powiatowego Urzędu Pracy, którzy udzielą wsparcia przy zakładaniu indywidualnego konta, czy też tworzeniu życiorysu zawodowego. Takie rozwiązania pozwolą na szybszą komunikację osoby poszukującej pracy z pracodawcą i odwrotnie. Dzięki temu osoby zainteresowane szybciej znajdą interesującą je ofertę pracy, a pracodawcy pracowników z oczekiwanymi kwalifikacjami zawodowymi.
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Ostrowiec jak zwykle inaczej niż całe województwo....Wkrótce będziecie tego żałować....
elemelek
18:26, 2025-05-19
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Nie wierzę, ze Ostrowiec głosowal na obiboka. No, ale coz ludzie tutaj niewyksztalceni, niewiele rozumiejacy i uklady zwyciezyly...
Brak zdrowego rozsąd
17:19, 2025-05-19
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Płacz to dopiero będzie jak wam ukochany wódz KARMELOWYCH zza Odry do ŁYSICY relokuje.
PUSTY DZBAN
17:03, 2025-05-19
Po pierwszej turze lepszy Trzaskowski. U nas też
Ludzie co wy robicie. Żarty sobie robicie z tym Trzas...a potem będzie płacz.
Porażka
14:53, 2025-05-19
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz