Przepisy nowej Ustawy wprowadzają zmiany w dotychczasowych formach wsparcia zarówno dla osób bezrobotnych, jak i pracodawców. Ustawa wprowadza także nowe podmioty, czyli poszerza grupę klientów o osoby, które dotychczas, z powodu różnych ograniczeń, nie mogły korzystać ze wsparcia oferowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. Nadal wśród narzędzi pomocy pozostały staże, wyposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, dofinansowanie do pracowników 50 +, czy też Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Kto i w jakim zakresie będzie mógł korzystać z oferowanych form wsparcia w myśl nowych przepisów? - pytamy Joannę Wiewiór, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wsparcia Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak zaznacza kierownik Joanna Wiewiór przepisy nowej Ustawy odpowiadają na aktualne potrzeby, zarówno osób poszukujących pracy, jak i pracodawców.
-W nowej Ustawie poszerzono grupę klientów Urzędów Pracy o osoby bierne zawodowo, a więc takie osoby, które ukończyły 18 lat, nie pracują, ale też nie są zarejestrowane, jako osoby bezrobotne. Nowe przepisy pozwalają także na aktywizację seniorów, czyli osoby które nabyły wiek emerytalny. Z form wsparcia będą mogli korzystać również rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne powyżej 2 ha przeliczeniowych. Ustawa pozostawia dotychczasowe formy wsparcia, ale wprowadza pewne modyfikacje tych instrumentów aktywizacji. Osoby bezrobotne nadal będą mogły korzystać ze szkoleń, zarówno indywidualnych, jak i z oferty rynkowej, jeśli osoba bezrobotna uzasadni celowość tego szkolenia. Ze szkoleń będą mogły też korzystać osoby poszukujące pracy, czyli takie, które z różnych powodów nie mogą uzyskać statusu osoby bezrobotnej. Oprócz szkoleń indywidualnych, będą także szkolenia grupowe. Organizujemy je wtedy, gdy wynika to z diagnozy potrzeb, którą przeprowadzamy, czy też z potrzeb pracodawców. Nowym narzędziem w myśl przepisów jest bon na kształcenie ustawiczne. Z tego bonu będzie można sfinansować zarówno szkolenie , studia podyplomowe, jak i koszt potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności – wyjaśnia kierownik Joanna Wiewiór.
Nadal w nowych przepisach będzie funkcjonował Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pracodawców.
-Najważniejszymi zmianami w ramach tego instrumentu jest poszerzenie dostępu do KFS – u, poprzez poszerzenie grupy potencjalnych klientów o osoby samozatrudnione oraz o osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno – prawnych, czyli umów zleceń. Do tej pory te grupy osób nie mogły korzystać z KFS. Wnioski o dofinansowanie z KFS będzie można składać tylko w formie elektronicznej. Nowością jest również to, że podmiot, który skorzystał KFS i przeszkolił swoich pracowników, będzie musiał utrzymać zatrudnienie tych osób jeszcze co najmniej 3 miesiące po przeszkoleniu – dodaje kierownik Joanna Wiewiór.
Duże zmiany dotyczą staży, które są także dosyć popularną formą wsparcia dla pracodawców.
-Staż może trwać od 3 do 6 miesięcy tu nie ma zmiany. Jednak według nowych przepisów odbycie ponownego stażu u tego samego pracodawcy, u którego osoba wcześniej odbywała staż, lub była zatrudniona, będzie możliwe po upływie 24 miesięcy. Łączny wymiar stażu odbytego przez osobę bezrobotną nie może przekroczyć 24 miesięcy w okresie kolejnych 10 lat, a u jednego organizatora nie będzie mogła przekroczyć 12 miesięcy. Do tej pory umowa o organizację stażu była dwustronna - zawierana pomiędzy Starostą – de facto Powiatowym Urzędem Pracy, a pracodawcą. Według nowych przepisów będzie to trójstronna umowa – pomiędzy Starostą Urzędem Pracy, organizatorem stażu oraz osobą bezrobotną. Nowe przepisy proponują także wyższe stypendium stażowe w wysokości 160 procent kwoty zasiłku. Dotychczas było to 120 proc. zasiłku. Wprowadzono także nowy, dodatkowy przepis przewidujący, że za okres udokumentowanej niezdolności do pracy bezrobotny zachowa prawo do stypendium w wysokości 50 procent jego kwoty. Istnieje też tzw. „staż plus” , który może trwać do 12 miesięcy. W tym przypadku osoba bezrobotna kończy staż egzaminem zawodowym, czy czeladniczym przeprowadzonym przez uprawnioną instytucję oraz uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowych lub świadectwo czeladnicze – mówi kierownik Joanna Wiewiór.
Zmiany dotyczą także prac interwencyjnych, w zakresie okresu refundacji.
-Dotychczas było to do 6 miesięcy refundacji. Według nowych przepisów refundacja będzie mogła trwać od 3 do 12 miesięcy. Po tym okresie pracodawca będzie zobowiązany do dalszego zatrudnienia trwającego przez połowę, okresu przez który przysługiwała refundacja. Wzrośnie także wysokość refundacji – do tej pory ona nie mogła przekraczać wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie będzie ona wynosić nieco więcej, w zależności od otrzymanych środków na aktywizację zawodową. Istotną zmianą jest zakaz kierowania osoby bezrobotnej do prac interwencyjnych bądź robót publicznych, jeżeli w okresie 90 dni był zatrudniony w ramach tychże prac u tego samego pracodawcy. Nowe przepisy także przewidują instrumenty aktywizacji dotyczące seniorów. Będzie można tu ubiegać się o dofinansowanie zatrudnienia osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Umowa taka będzie zawierana na okres 12 miesięcy, przy czym dofinansowanie będzie przysługiwało co drugi miesiąc, w kwocie nie więcej niż połowę najniższego wynagrodzenia, o ile taka osoba nie była zatrudniona u tego pracodawcy przed zarejestrowaniem. Seniorzy będą także mogli korzystać ze szkoleń -wyjaśnia kierownik Joanna Wiewiór.
Kolejną forma wsparcia, z której także chętnie korzystają pracodawcy, to doposażenie stanowiska pracy. Nowe przepisy zakładają tu skrócenie czasu utrzymania stanowiska pracy do 4 miesięcy. Dotychczas było to 24 miesiące. Nowe przepisy wprowadzają dwa stopnie refundacji – do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia , z obowiązkiem utrzymania zatrudnienia przez okres 12 miesięcy oraz do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia z obowiązkiem utrzymania zatrudnienia przez okres 18 miesięcy. Nowością jest także to, że dla podatników VAT refundację przewidziano w kwocie netto. Dla osób zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności nadal pozostaje możliwość pozyskania wsparcia w postaci dofinansowania. Nadal według przepisów należy tę działalność utrzymać prze 12 miesięcy. Nowością jest, że nie będzie można do czasu prowadzenia działalności gospodarczej wliczać przerw z powodu choroby. Nadal też będzie funkcjonował bon na zasiedlenie, o który dotychczas mogły ubiegać się osoby do 30 roku życia. Nowe przepisy znoszą to ograniczenie wiekowe.
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz