[FOTORELACJANOWA]6387[/FOTORELACJANOWA]
Sobotnie obchody jubileuszu 100–lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielowie rozpoczęły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej przez wójta gminy Bodzechów, Jerzego Murzyna i prezesa OSP w Chmielowie Krzysztofa Kubickiego. Tablicę poświęcił proboszcz parafii w Chmielowie ks. Henryk Lachur.
Po Mszy św. w intencji strażaków i przemarszu pododdziałów pod dowództwem druha Krystiana Jurysa, dalsza część obchodów miała miejsce na placu OSP w Chmielowie, którą poprowadził druh Dawid Krężał. Uroczystościom akompaniowała Strażacka Orkiestra Dęta z Kunowa. Wspólnie z druhami z Chmielowa świętowali strażacy ochotnicy z całej gminy Bodzechów.
Jubileusz 100-lecia OSP w Chmielowie na placu jednostki rozpoczął się złożeniem meldunku o gotowości do rozpoczęcia obchodów przez dowódcę uroczystości druha Marcina Wtorkiewicza druhowi Krzysztofowi Gajewskiemu, członkowi Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
Po podniesieniu flagi i odegraniu hymnu państwowego, komendant Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Bodzechów, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielowie, druh Krzysztof Kubicki, rozpoczął oficjalną część wydarzenia. Historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielowie przypomniał druh Adam Pożoga. Powstanie jednostki mieszkańcy zawdzięczają kierownikowi szkoły Janowi Majowi, który z nauczycielem Triediakowskim zorganizowali pierwsze spotkanie poświęcone powołaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielowie. OSP w Chmielowie swoją pierwszą siedzibę miało w wybudowanym w 1925 roku budynku szkoły. W jego budowę byli zaangażowani mieszkańcy Chmielowa, ale także Bokscyki i Rudki.
Podczas setnych obchodów Sztandar jednostki został odznaczony "Złotym Znakiem Związku OSP RP". Uroczystego aktu odznaczenia dokonał członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie druh Krzysztof Gajewski. Odznaczeni zostali również druhowie: Jan Wtorkiewicz Złotym Znakiem Związku OSP RP i Grzegorz Pożoga medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Uchwala Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa świętokrzyskiego medalami "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali złotym medalem druhowie: Krzysztof Kubicki i Marcin Wtorkiewicz, srebrnym medalem druh Szymon Bąk, brązowym medalem druhowie - Mateusz Adamski, Norbert Starachowski, Marcin Wąsik.
Oznakami "Wzorowy Strażak" wyróżnieni zostali druhowie: Norbert Krężał, Artur Szwagierek, Sebastian Warzycki, Mateusz Żelaszczyk. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Bodzechowie nr 2/2025 z odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali: złotą odznakę MDP Julia Krężał, Kacper Budzeń, Wiktor Kubicki, Zofia Soboń, Karol Podsiadło, srebrną odznakę MDP: Julia Bujakowska, Izabela Wilczak, Maja Lewandowska, Jakub Golec, Bartosz Wąsik, Damian Menducki, Jan Mielec, brązową odznakę MDP: Anna Soboń, Nikola Kutyła, Wiktoria Jedlikowska, Alan Sławek, Adam Nowak, Jakub Wierzbicki, Jagoda Szwagierek.
-To piękny jubileusz strażaków z Chmielowa, w imieniu władz gminy, a przede wszystkim społeczeństwa dziękuję za ten czas ciężkiej służby - mówi wójt gminy Bodzechów, Jerzy Murzyn. Chmielów to jest miejscowość, w której często występowały podtopienia. Strażacy cały czas walczyli z tym żywiołem. Wcześniej w trudnych warunkach, bo nie mieli sprzętu. Pamiętam stary samochód star 25, z którym były problemy, w ogóle z uruchomieniem go. Były stare pompy, które psuły się po kilkuminutowej pracy. Druhowie swoją ciężką pracą, zmysłem technicznym musieli to wszystko naprawiać i trwali na posterunku. Straż teraz wygląda inaczej pod względem sprzętu i samej strażnicy. Zapisało się do OSP w Chmielowie dużo młodych ludzi, co dobrze rokuje. Jednostkę chcemy usprzętowić w kierunku ratownictwa wodnego z uwagi na przepływającą przez Chmielów rzekę.
- Sto lat tworzenia jednostki to ogrom czasu i poświęcenia ludzi, aby ta jednostka tak wyglądała – mówi prezes OSP w Chmielowie, K. Kubicki. Dziś mamy wszystko, czego potrzebujemy, aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Jako nieliczna jednostka w województwie świętokrzyskim prowadzimy, szkolimy i wychowujemy młodych strażaków ochotników. Drużyna młodzieżowa liczy ponad 20 osób. Z roku na rok się rozrasta, a my jesteśmy dumni z tego, że młodzież ta będzie służyła, pomagała wszystkim mieszkańcom. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w przygotowanie dzisiejszej uroczystości: wójtowi Jerzemu Murzynowi i sekretarz gminy Małgorzacie Sobieraj, dziękuję również byłemu i obecnemu komendantowi PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim za wsparcie naszej jednostki.
Z okazji 30-lecia krajowego systemu ratowniczo -gaśniczego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, bryg. Tomasz Łyjak wyróżnił pamiątkowym medalem osoby, które przyczyniły się do rozwoju i poprawy funkcjonowania tego systemu w strukturach ratowniczych powiatu ostrowieckiego. Pamiątkowe medale odebrali: starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, starszy brygadier w stanie spoczynku Wiesław Cisek - były komendant powiatowy PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz starszy brygadier w stanie spoczynku Robert Grudzień - były Komendant Powiatowy PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz