Zamknij

XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły

08:57, 22.08.2022 Aktualizacja: 09:06, 22.08.2022
Skomentuj

Miniony weekend zgromadził w Bałtowie pszczelarzy i miłośników bartnictwa z całej Polski i nie tylko. Jubileuszowe Świętokrzyskie Święto Pszczoły przyciągnęło tysiące gości, w tym mieszkańców i turystów.

?php>

Wszystkich witali organizatorzy: Jarosław Kuba prezes LGD "Krzemienny Krąg", Józef Misiura prezes Stowarzyszenia Ziemi Ostrowieckiej oraz Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Wśród gości byli m .in. minister Anna Krupka, posłowie - Andrzej Kryj i Agata Wojtyszek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, członek zarządu Marek Jońca, w imieniu zarządu powiatu radny Piotr Maj, prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, przedstawiciele samorządów Pszczelarskich, Związków Zawodowych, organizacji i stowarzyszeń pszczelarskich, w tym także z Ukrainy i Węgier oraz sympatycy bartnictwa.

?php>

Przez trzy weekendowe dni podczas Pszczelarskich Targów można było na Bałtowskiej Okręglicy degustować różne rodzaje miodów, kupować kosmetyki na bazie propolisu, nalewki oraz inne wyroby i produkty pszczele. Nowością w tym roku były miody fasolowe, czy słonecznikowe, a także miody z dodatkiem pokrzywy, lawendy, imbiru, maliny, cytryny, czy czarnej porzeczki lub czarnego bzu. Nieustającą popularnością cieszyły się zapachowe mydełka z propolisem i oczywiście miody pitne. Pszczelarze najczęściej odwiedzali stoiska ze sprzętem pszczelarskim, roślinami miododajnymi, ulami i pszczelimi matkami. W sumie na placu było 70 stoisk związanych z pszczelarstwem. Były też stoiska towarzyszące, w tym z warsztatami artystycznymi, rękodzielniczymi, malarskimi, czy manualnymi z wypiekaniem ciasteczek "miodowych całusków", które najbardziej cieszyły najmłodszych.

?php>

Tradycyjnie imprezie towarzyszyła sfera naukowa, która skupiła ponad 200 osób, a prelegentami byli naukowcy światowej sławy: prof. dr hab. Jerzy Demetraki - Paleolog, dr hab. Aneta Strachecka, dr Ewa Waś, dr Dariusz Teper, dr hab. Małgorzata Wrzesień oraz Irina Maslij z Instytutu Zootechniki w Charkowie.

?php>

Jak przystało na jubileusz nie zbrakło wspomnień, o które pytałam inicjatorów i organizatorów I Święta Pszczoły - radnego powiatowego i pszczelarza Piotra Maja oraz Jarosława Kubę, prezesa LGD Krzemienny Krąg.

?php>

-15 lat temu byłem na świetnie zorganizowanej imprezie święta miodu i lasu w Przemkowie koło Legnicy. Byłem pod wielkim wrażeniem, a wtedy ówczesny prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego Piotr Maj szukał możliwości i pomysłów, gdyż chciał zorganizować jubileusz 70-lecia Koła, taki który jednoczyłby wszystkich pszczelarzy ziemi świętokrzyskiej. Piotr zajął się organizacją tej imprezy, występował do samorządowców o środki i tak zrodziło się Świętokrzyskie Święto Pszczoły - wspomina Jarosław Kuba.

?php>

-Chciałem, aby było to święto jednoczące wszystkich zajmujących się pszczelarstwem, ale też miłośników lasu i innych pokrewnych dziedzin, wszystko to w sobie łączy pszczoła i tak powstało Świętokrzyskie Święto Pszczoły - wspomina radny Piotr Maj.

?php>

Każdego roku obchodom towarzyszy także niezwykła oprawa. W miejscowym kościele pw. Matki Bożej Bolesnej odbyła się uroczysta Msza św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin, po której barwny korowód ze sztandarami przeszedł ulicami Bałtowa przy akompaniamencie orkiestry dętej. Święto jest także okazją do odznaczeń. Medale Zasłużonych dla Rolnictwa odebrali: Bronisław Kuczer, Sylwester Kusiak, Marek Sudy, Krzysztof Ronduda, Janusz Stefański, Piotr Frańczak, Henryk Góra i Józef Nowak. Dyplomy otrzymali: Kazimierz Rej, Wiesław Socha, Marian Kuzka, Józef Misiura, Agnieszka Pawlikowska i Piotr Maj.

?php>

Przez cały czas trwania obchodów na scenie odbywały się występy artystyczne z ludowym i biesiadnym klimatem. Swoje zdolności wokalne prezentowało ostrowieckie Studio Piosenki Metro, zespół "No To Gramy", a także zespół "Wianki znad Krępianki" oraz Polowa Orkiestra Dęta Polskich Drużyn Strzeleckich z Kunowa. Wiele emocji towarzyszyło także powiatowemu etapowi Konkursu Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów".

?php>

Pszczelarska biesiada trwała do późnego, niedzielnego wieczora, a jej uczestników bawił muzycznie DJ Mateusz.

?php>

A. Mroczek

?php>

Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg

?php>

Najważniejsze dla mnie jest, aby to święto jednoczyło wszystkich pszczelarzy, niezależnie od kół, czy stowarzyszeń w jakich działają. I to podczas XV Święta Pszczoły się dzieje. Są tu przedstawiciele kół rejonowych, regionalnych, Polskiego Związku Pszczelarskiego, Pszczelarskich Związków Zawodowych, ect. Tu jest miejsce dla wszystkich.

?php>

Piotr Maj, radny powiatowy, pszczelarz

?php>

Cieszę się, że to święto, które zainicjowałem 15 lat temu, wpisało się w życie naszego regionu, a świętokrzyska pszczoła nadal łączy pszczelarzy oraz sympatyków bartnictwa w idei wartości dla ochrony środowiska.

?php>
(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%