W sobotę do Parku Plebańskiego obok kościoła w Ćmielowie bryczką przybył hrabia Jacek Małachowski, gdzie spotkał się z przedstawicielami kilku warstw społecznych. Wizyta hrabiego, za czasów którego Ćmielów prężnie się rozwijał wywołała niemałe zamieszanie wśród zebranego tłumu.
?php>-W ubiegłym roku Stowarzyszenie "W dobrą stronę" napisało projekt "Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony". W ramach tego projektu postanowiliśmy zorganizować dwie duże imprezy i kilka pomniejszych wydarzeń. Te dwie duże imprezy to dzisiejszy piknik porcelanowy w Ćmielowie i planowany jesienią piknik krzemienny w Rudzie Kościelnej- mówi scenarzysta i reżyser Etiudy o hrabim Małachowskim Barbara Sęderowska. A jak piknik porcelanowy to widomo, że musiał mocno nawiązywać do tematu porcelany. Jak porcelana w Ćmielowie to sam Małachowski. Pomijając to, że przez wielu jest postrzegany jako zły polityk i sprzedawczyk to trzeba mu oddać to, że w czasach kiedy był właścicielem dóbr ćmielowskich, Ćmielów rozwijał się najprężniej czego skutki możemy oglądać do dzisiaj. Stąd etiuda o hrabim Małachowskim. Wśród występujących byli prawdziwi rekonstruktorzy, ale były też osoby, które pierwszy raz w życiu wcieliły się w taką rolę. Myślę, że będą miały piękne wspomnienia i że to była dla nich niesamowita frajda i dobra zabawa. Taki spektakl powinno się przygotowywać chociaż 2 miesiące. My mieliśmy trzy próby, w tym wczoraj jedną generalną. Poszliśmy na żywioł, uważam, że wyszło naprawdę dobrze.
?php>Jak podkreśla B. Sęderowska wystawiony spektakl to nie tylko ukłon dla Małachowskiego i tego co zrobił dla Ćmielowa, ale przede wszystkim chęć pokazania realiów XIX wieku, obrzędów, stroi, języka staropolskiego, ale też przedstawienie różnych warstw społecznych oraz okolicznych miejscowości.
?php>Etiudę o Jacku hr. Małachowskim, według scenariusza i w reżyserii Barbary Sęderowskiej, wystawili: ksiądz Szymon Czerwiński - ksiądz dziekan Czesław Gumieniak, Jacek Małachowski herbu Nałęcz - Krzysztof Dyk, dyrektor fabryki fajansu Fryderyk Adolf Vatke - Bartłomiej Szeląg, Zofia Morze z majątku w Rudzie Kościelnej - Katarzyna Nikodem, handlarz końmi Lisowski z Buszkowic - Mirosław Rejdych, włościanin Walenty z Boryi - Stanisław Jucha, gospodyni z plebani - Jolanta Madioury, służąca - Barbara Sęderowska, kobiety ze wsi - Anna Jagodzińska i Monika Barańska, narrator - Zbigniew Tyczyński.
?php>Etiuda o hrabim Małachowskim to nie jedyna atrakcja zorganizowanego w Ćmielowie pikniku porcelanowego. Były warsztaty malowania i upcyklingu porcelany, na których chętni mogli wykonać mozaikę z numerem domu oraz warsztaty z ceramiki pradziejowej i kino plenerowe "Krzemienne Dziedzictwo". Piknikowi towarzyszyła ponadto wystawa biograficzna prof. Zygmunta Krzaka, urodzonego w Grójcu, absolwenta liceum w Ćmielowie i Uniwersytetu Warszawskiego, badacza Wyżyny Sandomierskiej i środkowego dorzecza Kamienny, a także Grójca, Podgrodzia, Piasków Brzóstowskich, Skały i wzgórza Gawroniec w Ćmielowie. Organizatorami pikniku były stowarzyszenia: "W dobrą stronę", "Ćmielowiacy", "Miłośnicy Historii Ćmielowa". O smakołyki zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z Buszkowic, Krzczonowic oraz Jastkowa.
?php>Wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Lokalnymi Partnerstwami Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności. Muzeum Historyczno- Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Polskimi Fabrykami Porcelany Ćmielów i Chodzież.
?php>Patronat medialny wydarzenia objęła "Gazeta Ostrowiecka".
Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia:
?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz