W miniony piątek odbył się pierwszy spacer po wzgórzu "Gawroniec" w Ćmielowie, który ze względu na swoje niezwykłe walory archeologiczne (stanowiska osadnicze sprzed ponad 5 tysięcy lat) został wpisany na Światową Listę UNESCO.
?php>Organizatorami spaceru były stowarzyszenia: "W dobrą stronę", "Ćmielowiacy", "Miłośnicy Historii Ćmielowa" we współpracy z Lokalnymi Partnerstwami Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach projektu "Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony", Muzeum Historyczno -Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Polskimi Fabrykami Porcelany Ćmielów i Chodzież. O niezwykłości Gawrońca podczas spaceru opowiadał Łukasz Wójcik.
?php>-W trakcie wycieczki wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca i odbyć niezapomnianą podróż w czasie, do epok oddalonych od naszej o tysiące lat - informują organizatorzy spaceru. Przemierzając malownicze zakątki ćmielowskiego skrawka północnej krawędzi Wyżyny Sandomierskiej, podziwiając piękne widoki doliny rzeki Kamiennej można było usłyszeć o początkach rolnictwa, niezwykłej Kulturze Pucharów Lejkowatych czy też tajemniczych myśliwych sprzed ponad 12 tysięcy lat. Najważniejsze każdy mógł dowiedzieć się, co zadecydowało o tym, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) w Paryżu uznała "Gawroniec" za miejsce godne wpisania na najważniejszą listę światowego dziedzictwa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz