W minioną sobotę każdy kto zawitał do Wiktoryna, gmina Ćmielów, przeniósł się choć na chwilę w czasy II Wojny Światowej. W wyjątkowym programie, o który zadbała grupa Wiktorianie, była wojskowa muzyka w wykonaniu Wojskowego Zespołu Wokalnego Konsonans, smakołyki jakie dawniej robiły nasze babcie i prababcie oraz śpiew i gawędy przy ognisku.
?php>Nie zabrakło również eksponatów z czasów II Wojny Światowej, w tym pistoletu maszynowego ?bechowiec? wyprodukowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pistolet został przywieziony na biesiadę partyzancką przez kustosza ostrowieckiego muzeum Marka Wójcickiego. Licznie zebrani uczestniczy biesiady partyzanckiej byli także świadkami opatrywania partyzantów w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym przez sanitariuszki i lekarza oraz wysłuchali prelekcji Zbigniewa Tyczyńskiego o genezie i historii wsi Wiktoryn.
?php>-Z. Tyczyński przybliżył ciekawostki historyczne, które nie były znane do tej pory nawet miejscowym, m. in. to, dlaczego Wiktoryn miał dwie nazwy - Wiktoryn i Wycinka Bankowa- mówi współorganizator Biesiady Partyzanckiej Barbara Sęderowska. Opracował także dla nas piękne foldery, celem rozdania. Jest również w trakcie tworzenia monografii o wsi Wiktoryn. W mundurach polowych przyjechali do nas nasi przyjaciela z Opatowa, Ostrowca, Chrzanowa i Wadowic. Część z tych osób należy do 8 oraz 14 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
?php>O podniebienia przybyłych na biesiadę zadbała sołtys Barbara Prokop i mieszkanki Wiktoryna.
?php>- Przygotowaliśmy grochówkę wojskową, podpłomyki, ciasto oraz babę ziemniaczaną, do której ziemniaki trze się na tarce jak na bliny, dodaje się boczek, kiełbasę, cebulę i potem jest pieczona w brytfannie - mówi sołtys B. Prokop.
Patronat nad Biesiadą Partyzancką w Wiktorynie objęły: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych AVITO VIVIT HONORE w Staszowie. Pomoc w napisaniu wniosku do Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego o dofinansowanie spotkania partyzanckiego grupa Wiktorianie otrzymała od ostrowieckiego Stowarzyszenia Pozytywnie Zakręceni. Udział w biesiadzie wzięli m.in. radni miejscy Ćmielowa Dariusz Maruszczak, Jerzy Sykała, Michał Szczęsny oraz sołtysi z gminy Ćmielów. Warto dodać, że w ramach ?Wiktoryńskich Spotkań z Historią? 9 października br. w Wiktorynie odbędzie się inscenizacja legendy jak powstała cudowna studzienka Zygmuntowska. Na, którą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.
?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz