Tradycyjnie Mszą św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, w intencji rolników i ich rodzin, rozpoczęły się coroczne dożynki w gminie Waśniów. Jak mówił wójt Krzysztof Gajewski, to wyjątkowe święto wdzięczności.
-Dożynki to niezwykłe wydarzenie zwłaszcza dla typowo rolniczej gminy, jaką jest Gmina Waśniów. To jeden z najpiękniejszych obrzędów, który ukazuje ważna rolę rolników, to święto stanowiące zwieńczenie całorocznej ich pracy. Dożynkowe wieńce i bochny chleba wyrażają wdzięczność Panu Bogu, który błogosławi ludzki wysiłek. To rolnicy, pomimo wielu trudności i przeciwności losu oraz zmiennych warunków pogodowych, dbają o odpowiednie wykorzystanie darów natury. W imieniu nas wszystkich dziękuję Wam Rolnicy i waszym rodzinom za trud i pracę , pracę bardzo ciężką, ale i zarazem piękną. Piękną jej owocami i wdzięcznością tych, którzy z tych owoców codziennie korzystają, bo to dzięki Wam na naszych stołach nie brakuje chleba, symbolu życia i jedności - mówił Wójt Gminy Krzysztof Gajewski.
Obchodom towarzyszył barwny korowód dożynkowy, który prowadzili starostowie dożynek – Monika Sikora z Nosowa Kolonii oraz Sylwester Machula z Janowic. Przemarsz otworzyły piękne wieńce dożynkowe, misternie uplecione z tegorocznych zbóż, kwiatów i ziół przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i przedstawicieli wspólnot parafialnych z terenu gminy Waśniów. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znakomici goście, poczty sztandarowe, radni powiatowi, radni Rady Gminy, sołtysi, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy oraz jednostek, dyrektorzy szkół, druhowie OSP z terenu gminy, przedsiębiorcy. Święto Plonó było okazją do wręczenia odznak honorowych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, honorową „Zasłużony dla rolnictwa. W tym zacnym gronie znaleźli się : Barbara Gadowska z Nagorzyc, Tadeusz Dzik ze - Sławęcic oraz Monika Kołomańska z Grzegorzowic. Podczas obchodów wręczono także nagrody przyznane w konkursie “ „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”: I miejsce: Nina i Tomasz Tomaszewscy z Prusinowic, II miejsce: Krystyna i Dariusz Kubikowie z Witosławic oraz
III miejsce: Michalina i Mateusz Wojciechowscy z Kraszkowa. Wójt Krzystzof Gajewski bardzo serdecznie podziękował za wysiłek, trud, serce i zaangażowanie, jakie zostały włożone w uroczyste zorganizowanie tegorocznego Święta Plonów. Samorząd dziękuje ks. dziekanowi Ryszardowi Koneckiemu oraz Wszystkim księżom z terenu Gminy za odprawienie uroczystej Mszy Świętej, która była wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony a jednocześnie modlitwą w intencji wszystkich rolników. Podziekowania kierowane były także do scholii z Waśniowa za oprawę muzyczną, do Starostó Dożynek, do przedstawicieli poszczególnych Parafii i KGW za ich udział, pomysłowość i trud włożony w wykonanie wieńców dożynkowych. Słowa wdzięczności nalezą się też strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy oraz pozostałym służbom dbającym o bezpieczeństwo i opiekę medyczną. Na Dożynkach nie mogło też zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów, zespołów muzycznych, Kapeli Jana Kowalskiego z Witosławic, którzy zadbali o oprawę artystyczną niedzielnego święta. Podziękowania odberali także pracownicy urzędu, którzy z ogromnym zaangażowaniem dbali o przebieg całej uroczystości, pracownicy GOKiS i wszystkie osoby pomagające w organizacji uroczystości dożynkowych. Samorząd gminy dziekuje także wystawcom, Kołom Gospodyń Wiejskich, Dziecięcemu Zespołowi Folklorystycznemu "Miniaturka" z Mominy i wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością. Tegoroczne bochny chleba z miejscowej piekarni od Państwa Bębnów z Waśniowa, stanowiły ozdobę dożynkowego korowodu i całej uroczystości oraz były podzielone i rozczęstowane wśród uczestników uroczystości. Samorząd Gminy Waśniów dziękuje Wszystkim rolnikom, ich rodzinom, życząc zdrowia, wytrwałości oraz pomyślności. -Niech kolejne lata będą radosne i szczęśliwe, a Państwa ciężkiej pracy towarzyszy na co dzień satysfakcja i duma z tego, że jesteście Rolnikami, bowiem „Plon rodzi się z pragnienia woli i mądrości cierpliwego Siewcy”.
KSZO Ostrowiec zatrzymany. Siarka zwycięża (foto)
Samą ambicją niewiele się zdziała. Potrzebna jest jakaś kultura gry rozegranie piłki a nie kopanie długich piłek do przodu. Nie do końca zgadzam się z autorem brak napastników zrobił swoje ale druga linia w ogóle nie funkcjonuje.
Wiesiek
09:48, 2025-10-13
Ponad 3 miliony na bezpieczeństwo mieszkańców
Trochę niżej jest napisane że gmina na to samo dostała 4mln. Tyle że fota z prezydentem a nie starostą(starościną). Dom wariatów 😄 Miejmy nadzieję że się wam dłonie za bardzo nie spociły przy składaniu podpisów , to taka ciężka robota 🤣🤣🤣
SlyUK
23:46, 2025-10-12
Konwent Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województw
NIKT SIĘ NIE INTERESUJE Z PUP O BEZROBOTNYCH ,TYLKO POSADKI I NIC ,ZERO REAKCJI I POMOCY DLA FIRM
FIRMA
16:44, 2025-10-12
Marsz Niezadowolenia na ulicach Warszawy
Tu potrzebne są taczki, a nie płacz. Ten Rząd, cytujac znanego lokalnego restauratora, nie nadaje się nawet do trzęsienia gruszek. Zacznijmy na początek chodzić z taczkami po ulicach, a choćby na zakupy. Niech rządący widzą, że żart z tego kraju wkrótce możemy zakończyć. Tak jak kiedyś nosiliśmy oporniki w klapie, teraz pokażmy im taczki.
Taczki lekiem na zło
14:03, 2025-10-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz