[FOTORELACJANOWA]6405[/FOTORELACJANOWA]
„Wróciłeś, Komendancie, krokami olbrzyma
Jodły się prężą na baczność, salwami huczy las;
Sława, sława żelazna lśni słońcem na karabinach.
Dziś zatrzymały się gwiazdy. Dzisiaj zatrzymał się czas”.
A. Gawroński
W niedzielne przedpołudnie w Mominie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę śmierci legendarnego dowódcy płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz XV rocznicę nadania miejscowej szkole imienia bohatera ziemi świętokrzyskiej.
Obchody rozpoczęła Msza św. polowa w intencji płk. Jana Piwnika i jego żołnierzy. Gospodarzem uroczystości był wójt gminy Krzysztof Gajewski, którzy powitał przybyłych gości i uczestników uroczystości, przypominając historię bohaterskiego dowódcy.
Wśród licznie przybyłych gości byli wicewojewoda Michał Skotnicki oraz Teresa Piwnik bratanica „Ponurego”, jednocześnie prezes zarządu Okręgu Świętokrzyskiego ŚZŻAK .
-Dziś zatrzymał się czas w Mominie. Jesteśmy tu, by złożyć hołd synowi naszej ziemi, ziemi świętokrzyskiej, ziemi waśniowskiej - człowiekowi, który już za życia stal się legendą – Janowi Piwnikowi „Ponuremu”. Właśnie dziś mija 81 lat od jego śmierci. 16 czerwca oddział „Ponurego” szykował się do akcji na na umocniony punkt niemiecki niedaleko wsi Jewłasze. Jednak przypadkowe wpadnięcie niemieckiego żołnierz ana polski patrol zniweczyło ten plan. Piwnik został ciężko ranny w brzuch i skonał. Nie sposób teraz opowiedzieć o całym bohaterskim życiu „Ponurego”. Jednak zasłynął przede wszystkim służbą żołnierską w Górach Świętokrzyskich, gdzie w 1943 roku został dowódcą Zgrupowań Partyzanckich AK. Wsławił się brawurową akcją rozbicia więzienia w Pińsku, za co otrzymał order Virtuti Militari - mówił wójt Krzysztof Gajewski. – Uczestniczymy dziś we wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu. Bowiem patriotyzm, jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, to „umiłowanie tego, co ojczyste. Swą obecnością tu czcimy pamięć o tych wszystkich, którzy chcieli wolnej Polski, a groby których znajdują się w naszej gminie.
Uroczystość była okazją do wręczenia szczególnych podziękowań. Statuetki za współpracę i w podziękowaniu za udział w uroczystości odebrali: wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, komendant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim insp. Wojciech Szymczak, naczelnik Wydziału Edukacji Historii Gabinetu Komendy Głównej Policji podinsp. Marcin Lasota, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Mominie Barbara Poreckowska, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk. Medale „Przyjaciel gminy Waśniów” otrzymali dowódca Polskich Drużyn Strzeleckich w Kunowie Jerzy Brożyna, prof. Jan Szymczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Książkowe publikacje trafiły do Teresy Piwnik i Grażyny Szkonter. Tradycyjnie uczniowie PSP w Mominie świętowali także Dzień Swojego Patrona. Młodzi ludzie przedstawili tematyczny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielek Doroty Sali i Danuty Mazurek. Swoją prezentację miała także zespół folklorystyczny „Miniaturka” Danuty Kłonicy z PSP w Mominie, który rozsławia imię „Ponurego” od 15 lat.
-Jestem spokojny o te młodzież, bo wiem, że ucząc się pod sztandarem szkoły im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” są dobrze przygotowani do bycia nie tylko dobrymi Polakami, ale i dobrymi ludźmi – mówił wójt Krzysztof Gajewski.
Obchody uatrakcyjniła Orkiestra Dęta z Kunowa pod batutą Jerzego Kłonicy. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wiązanek przy pomniku „Obrońców Ojczyzny” przez przybyłe delegacje, gdzie honorową wartę pełnili żołnierze WOT 103. Batalionu Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz