Zamknij

Maszt, stawiany na przychodni „Krasnal”, budzi kontrowersje

Joanna BoleńJoanna Boleń 07:38, 15.05.2024 Aktualizacja: 11:09, 15.05.2024
Skomentuj

Do redakcji „Gazety Ostrowieckiej” zgłosili się mieszkańcy bloku nr 27 z ulicy Kopernika oraz sąsiadujących domów prywatnych z przychodnią Krasnal w Ostrowcu Świętokrzyskim z prośbą o interwencje. Ich obawy budzi maszt telefonii komórkowej stawiany na przychodni.
-W związku z domniemaną inwestycją pana prezesa przychodni ,,Krasnal” w postaci anteny 5G czy 4G mamy obawy czy antena nie będzie znajdowała się za blisko sąsiadujących zabudowań, a tym samym nie wpłynie na nasze zdrowie - podkreślają mieszkańcy. Dodatkowo jest jeszcze aspekt krajobrazu, blok nr 27 i kilka okolicznych domów znajduje się w tak bliskiej okolicy, że ostatnią rzeczą po otworzeniu czy chociażby wyjrzeniu przez okno będzie antena. Ostatnia rzecz to obawa, czy antena nie wpłynie na wartość naszych mieszkań i nie będzie odstraszała potencjalnych kupców. Jeżeli rzeczywiście ma dojść do takiej inwestycji prosimy, aby pan prezes upublicznił pozwolenia z nadzoru budowlanego oraz wydziału architektury.


Jak zaznacza naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Łukasz Smyła, zgłoszenie robót budowlanych obejmujących instalowanie antenowej konstrukcji wsporczej z instalacją telekomunikacyjną oraz osprzętem i urządzeniami zasilającymi o wysokości powyżej 3 m na budynku przychodni przy ul. Kopernika wpłynęło do wydziału we wrześniu 2023 r.
-Zgłoszenie robót budowlanych jest traktowane jako uproszczona procedura w odniesieniu do wydania pozwolenia na budowę. Podstawę niniejszego zgłoszenia stanowi art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r., Prawo budowlane - mówi naczelnik Ł. Smyła.  Inwestorem jest spółka P4, z siedzibą w Warszawie, która załączyła niezbędne dokumenty, w tym dokumentację techniczną oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli takie zgłoszenie jest kompletne to po 21 dniach od daty złożenia wniosku inwestor może przystąpić do realizacji zamierzenia. W tym przypadku po dokonaniu sprawdzenia wniosku nie było przesłanek do wydania sprzeciwu dla tej inwestycji i w dniu 09.10.2023 r zostało wydane zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu na zamiar wykonania przedmiotowych robót budowlanych co jednocześnie uprawniało inwestora do ich rozpoczęcia.


Jeżeli chodzi o tego rodzaju przedsięwzięcia -instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości powyżej 3m -nie jest wymagana decyzja o warunków zabudowy. Taka decyzja jest wymagana w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla budowy masztu z antenami na gruncie. 
-Organ administracji architektoniczno- budowlanej nie ma podstaw prawnych do zawiadamiania właścicieli działek sąsiednich o inwestycjach, które są zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę, a wymagają zgłoszenia - podkreśla naczelnik Ł. Smyła. Nowelizacja w ostatnich latach przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko spowodowała, że  instalacje telekomunikacyjne nie są kwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące oddziaływać na środowisko w tym zdrowie ludzi. Ustawodawca uznał, że rozwój telekomunikacji jest priorytetem w dobie obecnego rozwoju technologicznego.
Rozpoczęcie montażu anteny telefonii komórkowej Play 4 G na budynku przychodni potwierdził prezes Zespołu Poradni Specjalistycznych Krasnal Sp. z o.o., Marcin Karcz, zaznaczając jednocześnie chęć spotkania z mieszkańcami sąsiadujących budynków.
-Wszystkie stosowne pozwolenia były po stronie Play - wyjaśnia prezes spółki M. Karcz. To firma Play zwróciła się do nas z propozycją umieszczenia na naszym budynku anteny ze względu na przeciążenie sieci w tej części miasta. Nie mieliśmy nic przeciwko. Nadmieniam jednak, że planuję zrobić badania oddziaływania anteny przeprowadzone przez Wojewódzką Stację Sanitarni Epidemiologiczną - na własny koszt, by skonfrontować z końcowymi badaniami pola EM dostarczonymi przez spółkę Play. Zorganizuję także spotkanie z przedstawicielami Instytutu Łączności -Państwowego Instytutu Badawczego oraz przedstawicielami głównego inwestora, tj spółka PLAY dla pracowników i jak zajdzie konieczność to także z mieszkańcami ościennych bloków i domów. Jestem otwarty na rozmowy z mieszkańcami. Anteny w naszym mieście są zamontowane średnio co pół kilometra. Osobiście nie obawiam się zagrożenia związanego z nadajnikiem telefonii komórkowej, ale wydaję mi się, że szczegółowych odpowiedzi lepiej udzielą przedstawiciele inwestora oraz wyżej wymienionego instytutu.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

7G foil control7G foil control

12 2

Szybka sieć - poproszę, ale bez anten - zaznaczam :D 15:43, 15.05.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JerryJerry

0 0

To uciekaj w kosmos!!!
13:26, 18.05.2024


OpOp

0 0

. 15:34, 23.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%