?Chreptowicz? w Szwajcarii

Uczniowie LO Nr II im. J.Chreptowicza brali udział w wycieczce do Szwajcarii, która była nagrodą za zwycięski projekt ?Firma marzeń?, realizowany przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, a współfinansowanego  przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Pięcioosobowy zespół uczniów z ?Chreptowicza? w składzie: Aneta Bień, Berenika Mazur, Oliwia Jelonek, Mateusz Sitarski i Kacper Maj wygrali wycieczkę dzięki oryginalnemu pomysłowi na własną firmę i świetnie opracowany jej biznesplan. Podopieczni  Wiesławy Kaczmarskiej i Bożeny Tomkowiak firmę, która poprzez odzież z nowoczesnym wzornictwem promuje region świętokrzyski,  nazwali  Yaga. Projekty ubrań inspirowane  pięknem  świętokrzyskiego krajobrazu i bogactwem kulturowym nawiązują do naturalnych zasobów regionu oraz  legend np. o łysogórskich czarownicach.

img_2953 img_3094

Tygodniowy pobyt w Szwajcarii okazał się dla uczniów nie tylko wspaniałą atrakcją turystyczną, ale też  kolejną lekcją z przedsiębiorczości i zarządzania.

– Ideą wizyty zatytułowanej ? Dualny system edukacji w Szwajcarii oraz wspieranie przedsiębiorczości i innowacji? było zapoznanie uczestników z przykładami dualnego kształcenia zawodowego –  mówi  nauczyciel koordynujący projekt, Wiesława Kaczmarska.

-Każdego dnia  wizytowaliśmy w różnych instytucjach  i koncentrowaliśmy się na poznawaniu   szwajcarskiego systemu kształcenia, a także zwiedzali najbardziej urokliwe miejsca w pięknej Szwajcarii- informuje dyrektor LO Nr II , Sławomir Miszczuk.

-Odwiedziliśmy kilka szkół i uniwersytetów w różnych rejonach Szwajcarii ? mówi Aneta Bień. -Dyrektorzy, nauczyciele, wykładowcy,  studenci i uczniowie opowiadali nam m.in.  o systemie edukacji. Poznawaliśmy warsztaty pracy szwajcarskiej  młodzieży, zwiedzaliśmy zaplecze dydaktyczne placówek oświatowych, np. Wyższej Szkoły Zarządzania i Turystyki, kształcącej młodzież w trzech sekcjach językowych.

– Byliśmy też z wizytą w  inkubatorze  przedsiębiorczości oraz w UniverCite – centrum innowacji- opowiada Berenika Mazur. ? Są to instytucje zorientowane na edukację, badania naukowe i wspieranie innowacji.

– Do gustu bardzo przypadła mi  globalna  platforma, gdzie amatorzy nowych technologii mają bezpłatny dostęp do najnowszych rozwiązań cyfrowych i mogą rozwijać swoje projekty, tworząc prototypy produktów za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych – dodaje Kacper Maj.

Młodzież z ?Chreptowicza? odwiedziła też  firmy  oraz  przedsiębiorstwa, w których odbywają się staże i praktyki zawodowe. Uczestnicy wycieczki zobaczyli  m.in.  wytwórnię czekolady, gdzie brali udział w warsztatach  oraz   serowarnię, gdzie obserwowali  produkcję  regionalnych serów  połączoną z degustacją lokalnych potraw.

-Mieliśmy okazję zobaczyć  największy teren uprawy szwajcarskiej  winorośli-  miejsce wpisane   do rejestru światowego dziedzictwa Unesco – dodaje  Mateusz Sitarski. -Byliśmy też w zakładach rolniczych, cukierniczych i  piekarniczych. Wszędzie przyglądaliśmy się, jak te firmy funkcjonują i jak są zarządzane.

Lozanna, rejs statkiem po Jeziorze Genewskimi, średniowieczne zamki, największy las sosnowy w Alpach, parki krajobrazowe z bogatą fauną i florą – to  nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na ?Chreptusów?. -Niesamowite wrażenia towarzyszyły nam na moście bhutańskim zawieszonym nad przepaścią lub w Muzeum Olimpijskim, gdzie widzieliśmy olimpijski znicz – mówi Oliwia Jelonek. -Ogromne wrażenie zrobiła na nas również siedziba Fundacji im. Jana Michalskiego- polskiego pisarza i wydawcy literatury.

(DaK)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *