Katarzyna Bonda w Ostrowcu

W Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowcu Św. spotkanie z autorką bestsellerowych powieści kryminalnych ? Katarzyną Bondą. Katarzyna Bonda pisze przede wszystkim prozę kryminalną. Zadebiutowała w roku 2007 kryminałem ?Sprawa Niny Frank? (nominowanym do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału roku i wznowionym w 2011 roku pod zmienionym tytułem ?Dziewiąta runa?), otwierającą serię ze śląskim psychologiem policyjnym Hubertem Meyerem, na którą składają się także powieści ?Tylko martwi nie kłamią? (2010) oraz ?Florystyka? (2012). W roku 2014 opublikowała bestsellerową powieść ?Pochłaniacz?, będącą pierwszą częścią tetralogii kryminalnej, której główną bohaterką jest profilerka Sasza Załuska. Bonda jako pierwsza wprowadziła do rodzimej prozy kryminalnej postać profilera policyjnego, co było pochodną współpracy autorki z cenionym polskim profilerem, Bogdanem Lachem, wspólnie z którym napisała książkę dokumentalną ?Zbrodnia niedoskonała? (2009), przybliżającą na przykładach rzeczywistych spraw kryminalnych metodologię i praktykę profilowania policyjnego.
W prozie kryminalnej Bonda udanie łączy schematy rodem ze skandynawskiej odmiany kryminału z kryminałem procedur policyjnych, opartym na drobiazgowej dokumentacji metod działania policji. Autorka umiejscawia akcję kolejnych kryminałów w różnych przestrzeniach miejskich, np. w Katowicach (?Tylko martwi nie kłamią?) czy Trójmieście (?Pochłaniacz?). Ważną rolę w powieściach Bondy odgrywają nie tylko główni bohaterowie, profilerzy Meyer i Załuska, ukazywani w sposób ciekawy i pogłębiony psychologicznie, ale również postaci drugiego planu, portretowane z dużą dbałością o szczegóły. Wynika to w dużej mierze z wielowątkowości, skomplikowania fabularnego tych kryminałów, których autorka nie skupia się tylko i wyłącznie na intrydze kryminalnej, stanowiącej ?kręgosłup? opowieści. Warte podkreślenia jest, że Bonda mimo mnogości wątków i motywów pobocznych tworzy w swoich powieściach bardzo klarowne, trzymające do końca w napięciu fabuły.
Bonda jest także autorką książki reportażowej ?Polskie morderczynie? (2008, tekst doczekał się adaptacji filmowej i teatralnej), w której przedstawia, odwołując się do akt sądowych i wywiadów z tytułowymi morderczyniami, sylwetki kobiet skazanych na długoletnie więzienie za najcięższe zbrodnie, wskazując, że w każdym człowieku tkwią pokłady agresji, mogące pchnąć ku zbrodni.

537a7157_3 537a7209_2 537a7263_3 537a7286_3 537a7361_2 537a7420_v03

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Katarzyna Bonda w Ostrowcu

  • 21/10/2016 at 18:01
    Permalink

    Wreszcie coś ciekawego w Ostrowcu. Czekam na kolejnych pisarzy na poziomie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *