Kocha matematykę i studiuje medycynę

W trzydniowym, VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich w Warszawie uczestniczył Michał Ślusarz.

To reprezentant zdolnych matematycznie uczniów i absolwentów ?Chreptowicza?, tegoroczny maturzysta, a od października student I roku medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
W elicie matematycznej Polski
Uczestnikami tegorocznego kongresu pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser ? Dudy – organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk przy współudziale 12 uczelni wyższych i Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Matematycznej – byli najwybitniejsi uczniowie z 16 województw Polski. Wśród dziesięciu zaproszonych szkół województwa świętokrzyskiego jedyną szkołą z powiatu ostrowieckiego było LO nr II im. J. Chreptowicza. Organizatorzy Kongresu Młodych Matematyków Polskich podkreślają na każdym kroku, że udział w nim to wielkie wyróżnienie dla każdej polskiej szkoły, która otrzymała zaproszenie na spotkanie wybitnych młodych matematyków oraz znanych i cenionych pracowników naukowych z całej Polski. Zaproszenie jest wyrazem uznania organizatorów zarówno dla nauczycieli uczących matematyki, jak i zdolnych uczniów osiągających matematyczne sukcesy.
Dyrektor dumny
– Mimo że w naszej szkole uczy się wielu zdolnych matematycznie uczniów, to zaszczyt udziału w kongresie przypadł Michałowi- mówi dyrektor LO Nr II, Sławomir Miszczuk. ?Decyzją nauczycieli matematyki to on reprezentował nasze liceum, bo to on wyjątkowo wyróżnia się swą wiedzą i matematyczną pasją i to on ma najbardziej znaczące w skali kraju osiągnięcia i naukowe sukcesy.
Kreatorka pasji
Dorota Drzazga znana jest w naszym mieście, jako wybitny nauczyciel matematyki. Nie ma rocznika, by nie wychowała olimpijczyka. Ma sposób, by tą magią liczb zarażać uczniów, a poprzez matematykę rozbudzać w nich pasje rozwiązywania coraz trudniejszych zadań.
– Udział Michała w Kongresie Młodych Matematyków Polskich to ukoronowanie jego trzyletniej pracy ? mówi Dorota Drzazga. – Michał w naszym liceum pracował z wyjątkowym zapałem i badawczą pasją. Indywidualny tok nauczania matematyki umożliwił mu rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy. Jego zamiłowanie do matematyki i intelektualne predyspozycje zaowocowały zwycięstwem w wielu prestiżowych konkursach i olimpiadach.
D.Drzazga dodaje, że Michał jest wielokrotnym laureatem eliminacji centralnych. Dzięki uzyskaniu tytułu – przyznawanego tylko dziesięciu najlepszym uczniom w kraju – laureata I stopnia Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo ? Hutniczej dwukrotnie otrzymał indeks gwarantujący pozarekrutacyjny wstęp na dowolnie wybrany kierunek studiów krakowskiej uczelni.
Kolejne doświadczenia
VI Kongres Młodych Matematyków Polskich to dla Michała kolejne, cenne doświadczenie. Wykłady profesorów i liczne dyskusje prowadzone w gronie miłośników i znawców matematyki posłużyły wymianie doświadczeń na temat jej zastosowań na wielu płaszczyznach oraz wiele wniosły do świadomości Michała, który, jak twierdzi, ?otworzyły mu jeszcze szerzej oczy? na to, jak wszechobecną i interdyscyplinarną nauką jest matematyka. W ocenie Michała każdy wykład o matematyce był bardzo ciekawy. Z wielką ochotą słuchał wszystkich prezentacji, które poruszały kwestie intrygujące zarówno w świecie nauki , jak i życiu codziennym.
– Były ciekawie analizowane możliwe sposoby zawierania zakładów, systemy gry i prawdopodobieństwa wygranych na przykład w Lotto, ruletce, bilardzie, zakładach bukmacherskich ? mówi Michał. -Zastanawialiśmy się, czy istnieje taka gra i strategia, która da zysk niezależnie od losu.
Równie interesujące dla Michała były wykłady: ?Matematyk – biznesmen XXI wieku?, ?Matematyka bez matematyki?, ?Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa?, ?Rozkosze łamania głowy?, ?Matematyka tam, gdzie jej nie ma?? Z racji wybranych studiów medycznych, oczywiście, największe zainteresowania wzbudził u niego wykład ?Matematyka w służbie zdrowia ? narzędziach matematycznych w diagnostyce medycznej?. Bogaty program naukowego wydarzenia, na które składały się wykłady, referaty, pokazy, warsztaty, konkursy, wystawy i filmy promujące Dzień Popularyzacji Matematyki był wzbogacony o ciekawe atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Pasjonatom matematyki zorganizowano m.in. zwiedzanie Warszawy, wizytę w Centrum Nauki Kopernik czy obejrzenie spektaklu teatralnego.
Wszystko to sprawiło, że VI Kongres Młodych Matematyków pozostanie we wspomnieniach wybitnie zdolnego Michała Ślusarza niezapomnianą przygodą, której doświadczenia mogą przydać się w wielu życiowych sytuacjach.

Dariusz Kisiel

slusarzMichał Ślusarz: -Uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie ma dyscypliny czy dziedziny życia , w której nie byłoby zastosowania matematyki. Rzeczywiście zasadne jest we współczesnej kulturze tytułowanie matematyki królową nauk, bo oprócz powszechnie znanych dyscyplin, w których matematyka odgrywa ważną rolę, są wszystkie pozostałe, o czym większość ludzi nie wie. Ja na przykład nie wiedziałem, że matematyka ma zastosowanie nawet w muzyce, że w niej znalazł zastosowanie geniusz Jana Sebastiana Bacha, i że duński sławny kompozytor na miarę naszego Pendereckiego tworzył swe największe utwory w oparciu o ciągi liczbowe.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *