Zamknij

Kocha matematykę i studiuje medycynę

10:18, 28.10.2016 Redakcja Gazety Ostrowieckiej Aktualizacja: 19:45, 06.12.2016
Skomentuj

W trzydniowym, VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich w Warszawie uczestniczył Michał Ślusarz.

To reprezentant zdolnych matematycznie uczniów i absolwentów ?Chreptowicza?, tegoroczny maturzysta, a od października student I roku medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

W elicie matematycznej Polski

Uczestnikami tegorocznego kongresu pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser ? Dudy - organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk przy współudziale 12 uczelni wyższych i Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Matematycznej - byli najwybitniejsi uczniowie z 16 województw Polski. Wśród dziesięciu zaproszonych szkół województwa świętokrzyskiego jedyną szkołą z powiatu ostrowieckiego było LO nr II im. J. Chreptowicza. Organizatorzy Kongresu Młodych Matematyków Polskich podkreślają na każdym kroku, że udział w nim to wielkie wyróżnienie dla każdej polskiej szkoły, która otrzymała zaproszenie na spotkanie wybitnych młodych matematyków oraz znanych i cenionych pracowników naukowych z całej Polski. Zaproszenie jest wyrazem uznania organizatorów zarówno dla nauczycieli uczących matematyki, jak i zdolnych uczniów osiągających matematyczne sukcesy.

Dyrektor dumny

- Mimo że w naszej szkole uczy się wielu zdolnych matematycznie uczniów, to zaszczyt udziału w kongresie przypadł Michałowi- mówi dyrektor LO Nr II, Sławomir Miszczuk. ?Decyzją nauczycieli matematyki to on reprezentował nasze liceum, bo to on wyjątkowo wyróżnia się swą wiedzą i matematyczną pasją i to on ma najbardziej znaczące w skali kraju osiągnięcia i naukowe sukcesy.

Kreatorka pasji

Dorota Drzazga znana jest w naszym mieście, jako wybitny nauczyciel matematyki. Nie ma rocznika, by nie wychowała olimpijczyka. Ma sposób, by tą magią liczb zarażać uczniów, a poprzez matematykę rozbudzać w nich pasje rozwiązywania coraz trudniejszych zadań.

- Udział Michała w Kongresie Młodych Matematyków Polskich to ukoronowanie jego trzyletniej pracy ? mówi Dorota Drzazga. - Michał w naszym liceum pracował z wyjątkowym zapałem i badawczą pasją. Indywidualny tok nauczania matematyki umożliwił mu rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy. Jego zamiłowanie do matematyki i intelektualne predyspozycje zaowocowały zwycięstwem w wielu prestiżowych konkursach i olimpiadach.

D.Drzazga dodaje, że Michał jest wielokrotnym laureatem eliminacji centralnych. Dzięki uzyskaniu tytułu - przyznawanego tylko dziesięciu najlepszym uczniom w kraju - laureata I stopnia Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademii Górniczo ? Hutniczej dwukrotnie otrzymał indeks gwarantujący pozarekrutacyjny wstęp na dowolnie wybrany kierunek studiów krakowskiej uczelni.

Kolejne doświadczenia

VI Kongres Młodych Matematyków Polskich to dla Michała kolejne, cenne doświadczenie. Wykłady profesorów i liczne dyskusje prowadzone w gronie miłośników i znawców matematyki posłużyły wymianie doświadczeń na temat jej zastosowań na wielu płaszczyznach oraz wiele wniosły do świadomości Michała, który, jak twierdzi, ?otworzyły mu jeszcze szerzej oczy? na to, jak wszechobecną i interdyscyplinarną nauką jest matematyka. W ocenie Michała każdy wykład o matematyce był bardzo ciekawy. Z wielką ochotą słuchał wszystkich prezentacji, które poruszały kwestie intrygujące zarówno w świecie nauki , jak i życiu codziennym.

- Były ciekawie analizowane możliwe sposoby zawierania zakładów, systemy gry i prawdopodobieństwa wygranych na przykład w Lotto, ruletce, bilardzie, zakładach bukmacherskich ? mówi Michał. -Zastanawialiśmy się, czy istnieje taka gra i strategia, która da zysk niezależnie od losu.

Równie interesujące dla Michała były wykłady: ?Matematyk - biznesmen XXI wieku?, ?Matematyka bez matematyki?, ?Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa?, ?Rozkosze łamania głowy?, ?Matematyka tam, gdzie jej nie ma?? Z racji wybranych studiów medycznych, oczywiście, największe zainteresowania wzbudził u niego wykład ?Matematyka w służbie zdrowia ? narzędziach matematycznych w diagnostyce medycznej?. Bogaty program naukowego wydarzenia, na które składały się wykłady, referaty, pokazy, warsztaty, konkursy, wystawy i filmy promujące Dzień Popularyzacji Matematyki był wzbogacony o ciekawe atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Pasjonatom matematyki zorganizowano m.in. zwiedzanie Warszawy, wizytę w Centrum Nauki Kopernik czy obejrzenie spektaklu teatralnego.

Wszystko to sprawiło, że VI Kongres Młodych Matematyków pozostanie we wspomnieniach wybitnie zdolnego Michała Ślusarza niezapomnianą przygodą, której doświadczenia mogą przydać się w wielu życiowych sytuacjach.

Dariusz Kisiel

slusarzMichał Ślusarz: -Uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie ma dyscypliny czy dziedziny życia , w której nie byłoby zastosowania matematyki. Rzeczywiście zasadne jest we współczesnej kulturze tytułowanie matematyki królową nauk, bo oprócz powszechnie znanych dyscyplin, w których matematyka odgrywa ważną rolę, są wszystkie pozostałe, o czym większość ludzi nie wie. Ja na przykład nie wiedziałem, że matematyka ma zastosowanie nawet w muzyce, że w niej znalazł zastosowanie geniusz Jana Sebastiana Bacha, i że duński sławny kompozytor na miarę naszego Pendereckiego tworzył swe największe utwory w oparciu o ciągi liczbowe.

 

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%