Czy w Ostrowcu powstanie Regionalne Centrum Kardiochirurgii?

W nowym budynku Ostrowieckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii G.V.M. Carint przy ul. Szymanowskiego, ordynator Maciej Maliszewski, a także prof. Stanisław Bartuś ? prezes zarządu spółki spotkali się z radnymi powiatowymi i dziennikarzami na konferencji, na której mówili o przyszłości kardiologii inwazyjnej i jej dalszym istnieniu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Carint chce, aby w ramach współpracy ze szpitalem i Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim radni zwołali nadzwyczajną sesję, a władze powiatu powołały zespół roboczy do decyzyjnych negocjacji, związanych z przedłużeniem umowy. Rozmowy powinny się rozpocząć najpóźniej przed świętami bożonarodzeniowymi.
Jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami, rosnące zadłużenie szpitala wobec spółki G.V.M. Carint, sięgające 3,3 mln zł oraz niekorzystny model współpracy spowodowały wstrzymanie zabiegów planowych, uciążliwe wyjazdy pacjentów do ośrodków w innych miastach, ograniczenia świadczeń dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego, brak płynności finansowej spółki i środków finansowych na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników spółki, a także wstrzymanie dostaw sprzętu medycznego, w tym rozruszników serca, ze względu na nieterminowe płatności wobec dostawców G.V.M. Carint i zagrożenie dalszego funkcjonowania Centrum na terenie Ostrowca. Spółka od lipca ponosi straty, bo dodatkowo obniżono wycenę usług oddziałów kardiologii inwazyjnej.

dsc_6166
W minionym tygodniu co prawda dyrekcja ostrowieckiego szpitala, po zaciągnięciu 5- milionowego kredytu, przelała na konto spółki Carint 450 tys. zł, które pozwoliły na wznowienie wykonywania zabiegów, ale spółka, która działa w ramach umowy na podwykonawstwo usług zawartej ze szpitalem, nadal narzeka na brak zapłaty przez ostrowiecki ZOZ za wykonane świadczenia medyczne, pomimo otrzymania przez szpital środków finansowych za te zabiegi z NFZ. Na dodatek kontrakt pomiędzy szpitalem, a GVM Carint wygasa 31 marca 2017 r., a lecznictwo czeka wejście w życie przepisów związanych z tzw. siecią szpitali i opieki koordynowanej. Ostrowiecki ZOZ przedstawił preliminarz spłat i Carintowi pozostało jedynie wierzyć, że go dotrzyma.
Spółka wespół ze szpitalem i starostwem chce ratować ostrowieckie Centrum, które na dodatek ma szanse stania się regionalną stolicą kardiochirurgii. NFZ tylko czeka na niesnaski pomiędzy stronami, gdyż na terenie województwa, jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną, istnieje silna konkurencja, a nawet mówi się o zamknięciu trzech ośrodków.
Jak poinformował ordynator Maciej Maliszewski, rodzi się pilna konieczność renegocjacji warunków umowy ze szpitalem, gdyż zarząd GVM Carint, pomimo istnienia istotnych przeszkód w prawidłowym funkcjonowaniu, nadal podtrzymuje chęć współpracy z ostrowieckim ZOZ-em. Oczekuje na merytoryczne rozmowy, które nie są prowadzone, a które powinny zmierzać do renegocjacji warunków umowy ze szpitalem, przedłużenia umowy i wreszcie rozpoczęcia działalności kardiochirurgii.
-W przypadku pozytywnych rozmów, dotyczących warunków współpracy, przyszli pacjenci mogą liczyć na usługi zespołu wybitnych kardiochirurgów znanych w kraju i za granicą oraz dobrze funkcjonujące centrum kardiologii inwazyjnej z międzynarodowym doświadczaniem w zakresie najnowszych metod leczenia ? mówi M. Maliszewski. ?Stworzony zostałby zespół składający się z kadry naukowej z takich ośrodków, jak Kraków, Warszawa, a nawet Włoch, który prowadziłby innowacyjne w skali kraju i województwa zabiegi małoinwazyjne takie, jak chirurgiczne leczenie wad serca, przezskórne wszczepienia zastawki aortalnej, przezskórną plastykę zastawki mitralnej i małoinwazyjne techniki plastyki zastawki mitralnej.
Ostrowieckie Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii G.V.M. Carint, to nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek z oddziałem kardiologii na 31 łóżek, kardiochirurgii na 20 łóżek oraz OIOM na 5 łóżek oraz pierwsza w województwie świętokrzyskim sala hybrydowa, na której można wykonywać jednoczesne zabiegi kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii. To nie tylko nowy budynek postawiony za 20 mln zł, sprzęt, ale również doskonała, kompetentna kadra w dziedzinie kardiologii: Maciej Maliszewski, dr Janusz Śledź, Anna Pawelec, Artur Jaros, Paweł Kuziemka, Paweł Płaza. Konsultantami medycznymi są: prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski, dr hab. n. med. Jacek Legutko, dr hab. n. med. Stanisław Bartuś. Od chwili powstania Centrum,
a więc od 2008 roku, bezpłatnie dla pacjentów w ramach kontraktu z NFZ przyjęto ponad 11 tys. pacjentów. Wykonano 8.000 koronografii, 5.000 angioplastyk wieńcowych, wszczepiono ponad 1.000 rozruszników i wykonano 250 ablacji.
Dariusz Kisiel

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *