ARL pomaga wejść na rynek pracy

Agencja Rozwoju Lokalnego pomaga w wejściu na rynek pracy mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego i Kunowa.
W grupie szkoleniowej: monter zabudowy i prac wykończeniowych w budownictwie są też panie. ARL nie zapomina o młodzieży. Uczniom technikum zaproponowano od września bezpłatne zajęcia z nauki języków obcych, matematyki, a także bezpłatne kursy spawalnicze i z obsługi wózka widłowego.
ARL ma spore doświadczenie w aktywizacji zawodowej i społecznej osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Głównym powodem niepowodzenia setek, jeśli nie tysięcy ludzi jest brak jakichkolwiek umiejętności. W takim przypadku najważniejsze są chęci. Jeśli ktoś chce zdobyć nowy zawód, podnieść wędkę, którą mu się podaje, może zmienić skutecznie swoje życie i życie rodziny.
-Celem naszego projektu było stworzenie szans zatrudnienia dla 32 osób, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z gminy Ostrowiec Świętokrzyski i Kunów – podkreśla Agnieszka Rogalińska, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. ?Najpierw takie osoby objęte są poradnictwem zawodowym i psychologicznym oraz uczestniczą w warsztatach psychospołecznych. Odpowiednio ukierunkowane zawodowo i zmotywowane, rozpoczynają szkolenia zawodowe, a później staże. Posiadamy w agencji specjalistów  z odpowiednim doświadczeniem, którzy znakomicie pracują z taką grupą ludzi i skutecznie potrafią ich przygotować do wejścia na rynek pracy. Prace w ramach projektu koordynują: Ewa Mochul – Zwolińska oraz Sylwia Ojczymek -Mroczek.
Po analizie rynku pracy oraz warsztatach z doradcą zawodowym i psychologiem, mieszkańcom gminy Kunów zaproponowano szkolenia w module gastronomicznym oraz w zakresie robót wykończeniowych w budownictwie. Na realizację tego projektu, który nosi nazwę ?Nowa szansa?, ARL uzyskała dofinansowanie z RPOWŚ w wysokości 556 tys. zł.
-Przyszli kucharze i monterzy mają już za sobą warsztaty rozwoju zawodowego i psychospołeczne, spotkania z coachem i doradcą zawodowym oraz przygotowanie teoretyczne. Teraz przyszedł czas na szlifowanie umiejętności praktycznych w miejscu pracy ? dodaje prezes A. Rogalińska. – Kucharki poznają działalność zakładu gastronomicznego, zaś monterzy szkolą się w technikach wykańczania wnętrz. Następnie czekają ich egzaminy czeladnicze. Po zdobyciu kwalifikacji, skierowani zostaną na płatne 6-miesięczne staże u pracodawców. W grupie budowlanej mamy m.in. panie. Jesteśmy pod wrażeniem ich zaangażowania i postępów w nauce. Z kolei w grupie kucharskiej jest jeden mężczyzna.
ARL wygrała konkurs i wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie realizuje projekt pod nazwą ?Kompetencje kluczem do kariery?. Otrzymała z RPOWŚ blisko 350 tys. zł.
Dla młodzieży z Klimontowa: 77 uczniów technikum mechanicznego i handlowego przygotowano m.in. dodatkowe zajęcia z języków obcych i matematyki, które pozwolą jej lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego, a także zajęcia z doradztwa zawodowego, szkolenia i staże zawodowe. Oferta szkoleniowa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony miejscowej młodzieży, bowiem zaproponowano jest udział w kursie spawalniczym, obsłudze wózka widłowego, a dziewczętom dodatkowo zajęcia w module obejmującym nowoczesne metody efektywnej sprzedaży.
Warto podkreślić, że uczniowie, którzy przystąpią do egzaminów spawania metodą MAG, będą mogli uzyskać książeczkę spawacza oraz certyfikat Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.
Mamy nadzieję, że współpracę z ARL podejmą w przyszłym roku również ostrowieckie szkoły. Takie dodatkowe zajęcia i szkolenia w rynkowych specjalnościach ułatwią naszej młodzieży start zawodowy.
(am, fk)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *