Zakład produkcji olejów bliżej nowego właściciela. Gmina gwarantem

Bardzo prawdopodobne jest, że w Ostrowcu Świętokrzyskim niebawem pojawi się kolejny, nowy inwestor.
Chodzi o sprzedaż zlikwidowanego zakładu produkcji olejów i smarów koncernu Statoil, mieszczącego się na terenie Starej Huty.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski od 2015 r. aktywnie współpracuje z obecnymi właścicielami spółki oraz potencjalnym branżowym inwestorem ze Szwajcarii, któremu niewiele brakuje, aby uruchomić ponownie zakład. O tym, czy transakcja dojdzie do skutku, zadecyduje moment uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę, bowiem firma planuje rozbudowę istniejącego magazynu surowców poprzez nadbudowę istniejącej konstrukcji stalowej oraz montaż sześciu zbiorników.
Rozmowy z inwestorem zagranicznym prowadzone są już od 2015 r. Jest to solidna spółka, mająca ugruntowaną pozycję na rynku, posiadająca kilka zakładów w Europie. Najważniejszym momentem w całym procesie podejmowania decyzji przez inwestora było wzbudzenie poczucia zaufania i atmosfery miasta przyjaznego biznesowi.
-To miasto od samego początku wystąpiło w roli gwaranta całej transakcji ? podkreśla prezydent Jarosław Górczyński. Odbyło się kilka spotkań roboczych w różnych instytucjach, podczas których wyjaśnialiśmy wszelkie problematyczne kwestie dotyczące inwestycji oraz warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Równolegle rozpoczęliśmy prace związane ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie Starej Huty.
Zmiany miały na celu m.in. rozszerzenie obecnego przeznaczenia działek, na których znajduje się zakład, o funkcję produkcji. Podczas spotkań z zarządem Specjalnej Strefy Ekonomicznej ,,Starachowice? udało się także wyjaśnić kwestię wyłączenia jednej z działek z obszaru strefy. W związku z planowaną rozbudową zakładu pracownicy Urzędu Miasta pomagali inwestorowi w uzyskaniu właściwej decyzji środowiskowej oraz pozostałych sprawach związanych z ochroną środowiska, a także w uzgodnieniach niezbędnych podczas przygotowywania projektu budowlanego.
-Szwajcarzy, widząc sprzyjający klimat inwestycyjny, zdecydowali się na podpisanie przedwstępnej umowy, na podstawie której będą mogli nabyć istniejący zakład warunkując jednak jej wykonalność od momentu uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę -mówi prezydent J.Górczyński.
Przed tygodniem działający w imieniu inwestora pełnomocnik, złożył w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla planowanej rozbudowy. Teraz od jego pozytywnego i sprawnego rozpatrzenia zależy powodzenie przedsięwzięcia. W pierwszym etapie uruchomienia zakładu nowy nabywca przewiduje zatrudnienie 14 osób.
mn

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *