?Climatic? redukuje stan załogi

Olbrzymie osłabienie inwestycji na rynku krajowym bardzo mocno odczuwają nie tylko firmy z sektora budownictwa tradycyjnego,  ale również i specjalistycznego.
Przykładem jest ostrowiecki ?Climatic?, który jeszcze kilka miesięcy temu poszukiwał nowych pracowników do pracy, a teraz musi redukować stan załogi, aby dostosować się do nowej sytuacji rynkowej.
-Część umów czasowych  naszych pracowników w Ostrowcu Świętokrzyskim nie jest przedłużana -mówi Jan Niespodziany, pełnomocnik prezesa ?Climatic? ds. badawczo ?rozwojowych. Produkcja w zakładzie uzależniona jest od zapotrzebowania rynku. Na tę chwile rynek krajowy, jak to można ująć kolokwialnie, siadł. Nie ma też zupełnie przetargów na nowe realizacje. Sytuacja na rynku budowlanym odzwierciedla, to co mówią media, a więc to, że spadł PKB (Produkt Krajowy Brutto) i to ma odzwierciedlenie w naszej działalności. Odczuwamy zahamowanie krajowego rynku inwestycji i dlatego też na tę sytuację reagujemy.
Firma ?Climatic?, jak słyszymy, funkcjonuje bezpiecznie, ale zmieniła swą strategię.
-Obecnie opieramy się na rynkach zagranicznych i muszę przyznać, że niejako uczymy się ich, bo przecież mamy do czynienia z innym ustawodawstwem, czy też prawem -mówi J. Niespodziany. Na rynku niemieckim będziemy realizować trzy inwestycje, ale od projektu do wyjścia na teren budowy jest daleka droga- słyszymy.
-Obecna sytuacja w Ostrowcu Świętokrzyskim jest pokłosiem tego, że wykorzystywana będzie mniejsza moc produkcyjna -mówi J. Niespodziany. Nie jest jednak zagrożona w żaden sposób realizacja w Ostrowcu Św. naszego projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, bo wszystkie wskaźniki mamy przekroczone. Sezon zimowy ogranicza nasze moce produkcyjne jedynie do rynku niemieckiego. Przebranżawiamy się też, bo na miejscu niejako mocniej będziemy uzbrajali nasze moduły, stąd też potrzebować będziemy pracowników o nieco wyższych kwalifikacjach niż zwykłych budowlańców. Wiem, że cały proces budzi  zaniepokojenie z punktu widzenia indywidualnego pracownika, który odczytuje złe sygnały, ale z punktu widzenia firmy taka reakcja jest niezbędna.
Jeszcze w wakacje firma informowała, że w proces produkcyjny zaangażowanych jest 130 osób i są to pracownicy spółki oraz pracownicy innych firm pracujących na potrzeby ?Climatic?. Nie udało nam się ustalić ile ostatecznie wyniesie stan załogi spółki. Trzeba wiedzieć, że produkcja hybrydowych systemów modułowych na potrzeby budownictwa medycznego z wykorzystaniem nowych materiałów, systemów najnowszej generacji, realizowana w Ostrowcu Św. jest nowatorskim rozwiązaniem spełniającym wymogi prawa budowlanego oraz oczekiwania inwestorów z branży medycznej. Gwarantuje to krótki czas realizacji inwestycji przy zachowaniu najwyższej jakości niezależnie od warunków zewnętrznych przy minimalnej ilości prac na placu budowy.
W zależności od przeznaczenia pomieszczeń, o podwyższonych standardach czystości, budowane moduły uzbrojone są w odpowiedni osprzęt zgodnie z realizowanym projektem.
W Ostrowcu Świętokrzyskim powstały m.in. moduły na potrzeby budowy Oddziału Intensywnej Terapii II w Instytucie ?Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka? w Warszawie, Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, czy budynku szpitalnego dla niemieckiego Görlitz.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *