Zamknij

Klamka zapadła. Będzie ośmioletnia podstawówka, czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum

11:38, 15.12.2016 Redakcja Gazety Ostrowieckiej
Skomentuj

Sejm RP przyjął nowa ustawę - Prawo oświatowe. Przepisy wprowadzające tę regulację ustanawiają nowy ustrój szkolny oraz modyfikują organizację szkół i placówek oświatowych.

Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Nowy system obejmowałby 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum a także 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia i szkołę policealną. Obecnie oprócz 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum i 3-letniego liceum ogólnokształcącego funkcjonują  4-letnie technika i 3-letnie zasadnicze szkoły zawodowe. Branżowa szkoła I stopnia ma umożliwić otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego. Jej absolwenci byliby przygotowani zarówno do podjęcia pracy, jak i do kontynuowania kształcenia w branżowej szkole II stopnia. Zgodnie z projektem uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 będą podlegać promocji do klasy VII. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów ? nie będzie już prowadzona rekrutacja do tych szkół. Wygaszanie gimnazjum może być realizowane m.in. przez przekształcenie go w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączenie do takiej placówki. Projekt przewiduje też płynne przechodzenie nauczycieli ze szkół starego systemu do szkół nowego systemu ? bez konieczności rozwiązywania i ponownego zawierania umów o pracę.

Przyjęta ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu RP, który zapewne również ją przyjmie.

Nie tak dawno wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek na spotkaniu z naszymi samorządami przedstawiła mapę drogową reformy. PO przyjęciu ustawy do 31 marca samorządy muszą już przyjąć uchwały w sprawie sieci szkół. Za główne powody reformowania szkolnictwa, wojewoda wymieniła: informację rektorów o niedostatecznym przygotowaniu do studiów absolwentów liceów, stworzenie spójnej struktury szkół, wydłużenie procesu kształcenia i zapewnienie dzieciom dłuższego pobytu w jednej grupie rówieśniczej. Konieczne są też zmiany na poziomie szkolnictwa zawodowego, związane z jego dostosowaniem do potrzeb rynku pracy.

Samorządowcy mieli wiele pytań zarówno do wojewody. Pytano o możliwość tworzenia filii szkół, przyszłość zawodową nauczycieli gimnazjów, liczebność uczniów w klasach, rozliczenie unijnych inwestycji przez gminy, które modernizowały obiekty gimnazjów i oczywiście o środki finansowe na wdrażanie reformy na szczeblu samorządu.

Na część pytań uzyskano odpowiedź, część zostanie przekazana do ministerstwa i stamtąd samorządowcy otrzymają odpowiedzi. Starosta Zbigniew Duda publicznie zadeklarował, że szkoły powiatowe postarają się przyjąć jak największą liczbę nauczycieli gimnazjów, których nie zagospodaruje miasto i pozostałe gminy powiatu.

Warto podkreślić, że w pierwszym roku do szkół prowadzonych przez powiat, trafią aż dwa roczniki  młodzieży ze szkół gminnych.

(DaK, fk)

fot. Rafał Zambrzycki

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%