Możliwa zmiana bazy MPK

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, zapytany przez jednego z radnych, czy spółka wyprowadzi się z bazy przy alei Jana Pawła II w inne miejsce, nie wykluczył takiej możliwości.
Okazuje się, że taka możliwość jest od pewnego czasu brana pod uwagę. Baza ta jest obecnie za duża, jak na potrzeby miejskiej spółki. Prezes Jarosław Kateusz przypomina, że za czasów funkcjonowania Starego Zakładu Huty i Nowego Zakładu, przedsiębiorstwo dysponowało ponad 130 autobusami, które trzeba było utrzymywać ?na chodzie?. Dziś MPK użytkuje trzydzieści kilka autobusów. Pusty jest nie tylko plac, ale i warsztaty. Nie jest już potrzebne tak duże zaplecze techniczne. Ewentualna przebudowa, która miałaby na celu unowocześnienie zaplecza, zdaniem kierownictwa jest za droga.
Warto dodać, że część placu MPK zaadaptowano na parking a miejsca wynajmuje się okolicznym kierowcom. Część terenu i obiektów próbuje się wynajmować innych firmom. Trzeba jednak przyznać, że taka baza obok osiedli mieszkaniowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tego typu obiekty powinno się przenieść poza strefę zabudowy mieszkaniowej.
Decyzję o lokalizacji obecnej bazy podjęto 70 lat temu. Wtedy był to teren znajdujący się poza miastem, ale szybko znalazł się w środku osiedli przy najbardziej ruchliwej i reprezentacyjnej obecnie ulicy miasta. Nietrudno sobie wyobrazić, że taki teren byłby niezwykle atrakcyjnym kąskiem, a gmina zarobiłaby na jego sprzedaży.

Budowę zajezdni zakończono w kwietniu 1966 roku
Budowę zajezdni zakończono w kwietniu 1966 roku
W 1971 roku oddano do użytku nowy budynek administracyjny
W 1971 roku oddano do użytku nowy budynek administracyjny
Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Możliwa zmiana bazy MPK

 • 21/12/2016 at 02:16
  Permalink

  argumentacja prezesa mpk jest ponizej pasa niech powie wprost ze chca opylic bbaze zniszczyc resztki mpk a transport oddac prywatnej firmie , taki wariant juz byl rozpatrywany ale po sprzeciwie mieszkancow wycofali sie jak widac nie na długo , co bedziecie wyprzedawac pod nazwą restrukturyzacji jak juz nic wam nie zostanie ????????????

  Reply
  • 24/12/2016 at 00:00
   Permalink

   Właścicielem bazy jest miasto, a nie MPK.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *