Cementownia chce wejść na kolejny poziom

Radni gminy Ożarów podjęli uchwałę o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego terenów, którymi gospodaruje cementownia.
-Zakład nie chce już eksploatować surowca wzdłuż swoich pokładów, tylko zamierza wejść w kolejny poziom wyrobiska, bo warstwa wapieni musi być większa- mówi burmistrz Marcin Majcher. Obecnie cementowania pozyskuje wapień na głębokości jedynie 40 metrów. Wapień jest na głębokości do 150 m. To przede wszystkim wymaga naszej opinii i stąd uchwała odnośnie zmian w planie.
Jak podkreślił burmistrz cementownia jest zobowiązana do wykonania opracowania, które będzie dotyczyć oddziaływania na środowisko. W opracowaniu
powinny się znaleźć: opinia na temat ewentualnego obniżania się poziomu wód gruntowych, zachowanie się drzewostanu w leżących obok lasach oraz wpływ na studnie głębinowe, z których korzysta nadleśnictwo.
Sporządzone przez cementownię opracowanie powinno znaleźć się w uchwale Rady Miejskiej, zatwierdzającej plan zagospodarowania przestrzennego
wyrobiska. Obecnie cementownia zajmuje kilkadziesiąt hektarów, natomiast pobór surowca będzie się odbywał na niewielkiej przestrzeni około 5-6 ha. Chodzi głównie o głębokość eksploatacji. Działalność zakładu prawdopodobnie będzie się wiązać z odprowadzaniem wód gruntowych, które, co wynika z obliczeń, znajdują się już na głębokości dwóch metrów.
Zakład będzie zobowiązany do odpompowania tych wód i zapłacenia opłaty ekologicznej za ich korzystanie. To z pewnością podniesie koszty eksploatacji złoża.
-Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku odpompowywania wody, część na pewno będzie skierowana do Ożarowa i odzyskana jako woda pitna ? mówi burmistrz M. Majcher. Część może też być wykorzystana do celów gospodarczych, do podlewania ogródków działkowych czy stadionu  i innych obiektów.
fot. www.ozarow.com.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *