?Trójkąt gospodarczy? szansą dla Celsy Huta Ostrowiec?

Wicepremier Mateusz Morawiecki, zapowiadając odrodzenie się przemysłu okrętowego i zbrojeniowego, wylał miód na serca hutników i stoczniowców oraz rodzimych producentów sprzętu obronnego. Interes w dostawach stali i blach wietrzą już huty, w tym także ostrowiecka.
Ale czy faktycznie jest szansa na to, by polskie huty zarobiły na dostawach blach dla polskich stoczni? Czy może odrodzić się współpraca w swoistym trójkącie gospodarczym, prowadzona przed wieloma laty między hutą z Ostrowca produkującą wały, a zakładami Cegielskiego produkującymi silniki wielkiej mocy oraz stoczniami budującymi statki? Nie tak dawno w Poznaniu w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych dyskutowano właśnie nad ideą odbudowy współpracy przemysłu okrętowego i hut w Polsce. Sprawa dotyczy ostrowieckiej huty, która przecież od lat specjalizuje się w budowie wałów.
Oczywiście, w tym zakresie potrzeba wsparcia rządowego. Trudno także wyrokować, czy przedsiębiorcy nie będą mieli dostępu do środków w nowej perspektywie unijnej, tym bardziej, że Unia Europejska wyasygnowała 500 mln euro na budowę programów nowych technologii dla przemysłu zbrojeniowego.
Nie brakuje jednak sceptyków, którzy podkreślają, że co innego się mówi, a co innego robi. Np. związkowcy ze zdziwieniem przyjmują informacje o wystawieniu na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej i podupadającej Stoczni Gdańskiej, które wciąż nie mają wsparcia rządowego. Trudno więc rzeczywiście mówić w tym świetle o odrodzeniu się przemysłu stoczniowego. Wpływ na nastroje związkowców ma również fakt zamknięcia na Śląsku czterech kopalni, co najprawdopodobniej wywoła strajk górników.
Na razie musimy docenić wszelkie wysiłki zarządu Celsy Huty Ostrowiec, zmierzające do utrzymania się na trudnym rynku stalowym, zwłaszcza w czasie nieuczciwego importu wyrobów głównie z Chin, które zalewają cały świat, bo na rzeczywiste wsparcie ze strony rządowej musimy poczekać.
fot. www.200lathutywostrowcu.pl

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “?Trójkąt gospodarczy? szansą dla Celsy Huta Ostrowiec?

 • 20 grudnia 2016 at 09:32
  Permalink

  W latach 80. Stalownia Jakościowa naszej huty była faktycznie wyspecjalizowanym zakładem produkcji stali o bardzo skomplikowanym składzie chemicznym,stali przeznaczonej do produkcji unikatowych wyrobów przemysłu ciężkiego. Ilu ówczesnych specjalistów pracuje tam dziś ? Nie wiem.Wiem tylko że żeby taką produkcję wznowić potrzebna jest kadra z wielkim stalowniczym doświadczeniem w produkcji a nie jedynie z marzeniami i planami zza biurka.

  Reply
 • 21 grudnia 2016 at 07:58
  Permalink

  zgadzam się z emerytem-stalownikiem w 100%- bo sam tam pracowałem i pozdrawiam………….

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *