Norowirusy atakują!

Przez świąteczny i noworoczny czas pełne ręce pracy mieli ratownicy ostrowieckiego pogotowia oraz lekarze dyżurujący w ambulatorium.
Przez trzy dni pogotowie wyjeżdżało około 70 razy na dobę, a z konsultacji lekarskich skorzystało aż 600 pacjentów. Jak informuje szefowa ostrowieckiego pogotowia Danuta Barańska, w większości były to infekcje wirusowe i grypopochodne, które z powodzeniem można leczyć w warunkach domowych.
Wśród nich dużą liczbę zachorowań stanowią norowirusy. Są to drobnoustroje, które powodują grypę żołądkową. Ich zwiększoną aktywność obserwuje się w okresie jesienno ?zimowym. Najczęstszymi objawami zakażenia są: złe samopoczucie, bóle stawów, mięśni, wymioty, biegunka, dreszcze i wysoka gorączka.
Kierownik Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno ?Epidemiologicznej, Marzena Haponiuk mówi, że istnieją trzy drogi zakażenia norowirusami.
-Norowirusy mogą być przenoszone drogą kropelkową, czyli przez błonę śluzową, drogą pokarmową, a także przez kontakt z zakażonymi powierzchniami, w tym przedmiotami używanymi przez osoby zakażone ?mówi M. Haponiuk. ?Zdarza się również tak, że osoby w naszym otoczeniu mogą być nosicielami wirusa, mogą zakażać, natomiast same nie wykazują objawów zakażenia. Aby uchronić się przed wirusem, należy przestrzegać zasad higieny: często myć ręce, szczególnie po korzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed jedzeniem czy przygotowaniem posiłku. Należy także dezynfekować ogólnie dostępnymi środkami sprzęty wykorzystywane w kuchni czy łazience, a także klawiatury komputerów i aparaty telefonu.
Osoby zakażone powinny przez co najmniej trzy dni przebywać w domu.
Inną grupą wirusów atakujących mieszkańców podczas minionych świąt były infekcje grypopochodne, charakteryzujące się skokami temperatury ciała, bólem mięśni i stawów, połączone często z bólem gardła, kaszlem i katarem oraz ogólnym osłabieniem.
Jak przekonuje lek. med. Danuta Barańska, najlepiej przy tego typu schorzeniach pozostać w domu i nie roznosić infekcji, narażając innych na zachorowanie oraz korzystać ze znanych domowych sposobów, gdyż antybiotyki nie są tu skuteczne. W przypadku podwyższonej temperatury należy stosować ogólnie dostępne środki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeśli pacjent nie jest uczulony może z powodzeniem stosować aspirynę z witaminą C. Zbawienny w leczeniu infekcji jest wypoczynek pod ciepłą kołdrą.
-Przy infekcjach grypopochodnych należy przyjmować dostępne środki z witaminą C, korzystać z dobrodziejstw miodu, czosnku czy soku malinowego oraz pozostać w domu pod ciepłym okryciem. Pamiętajmy, że antybiotyki nie leczą infekcji wirusowych – mówi Danuta Barańska, szefowa ostrowieckiego pogotowia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *