Optymizm przedsiębiorców na początku roku

Decyzja władz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego o obniżeniu stawek podatku od środków transportu odbiła się echem w całym kraju.
Na portalach i biuletynach branżowych nasz samorząd podawany jest jako przykład racjonalnego podejścia do polityki podatkowej i odpowiedniej współpracy samorządu z pracodawcami. Ostrowieccy przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi transportowe, rozpoczęli nowy rok w lepszych nastrojach niż w latach poprzednich. Gmina obniżyła bowiem stawkę podatku od samochodów ciężarowych aż o blisko 50 proc.
-Od 5 lat prosiliśmy na spotkaniach z prezydentami właśnie o obniżkę dosyć wysokich stawek podatkowych ?mówią współwłaściciele jednej z większym lokalnych firm transportowych. Jednak pozostawało to bez echa, aż tu nagle dotarł do konsultacji projekt nowej uchwały. Jesteśmy tym zaskoczeni oczywiście im plus. Zresztą, decyzja naszego prezydenta odbiła się echem na portalu i w wydawnictwie branżowym, gdzie Ostrowiec Świętokrzyski wymieniony został jako miasto rozsądnego i racjonalnego podejścia do lokalnego biznesu. Jesteśmy przekonani, że miasto nie straci, a pewnie zyska na takim podejściu, bowiem podatek od samochodów leasingowanych można płacić w dowolnej gminie na terenie kraju.
Firma transportowa, która ma na swoim wyposażeniu 10 TIRów, czyli tzw. zestawów zapłaci w tym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim niższy podatek aż o 15 tys. zł. Na każdym samochodzie zaoszczędzi w skali roku 1,5 tys. zł. To dużo.
-Nigdy jednak nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca – zastrzega się inny z właścicieli firmy przewozowej. Prezydent obniżył nam podatek, ale równocześnie wyraźnie podniesiono ubezpieczenie. Do tej pory za zestaw trzeba było zapłacić ubezpieczenie w kwocie 4 tys. zł, a teraz dwa razy więcej. Pieniądze z podatku pozostały co prawda w jednej kieszeni, ale z drugiej trzeba wydać na ubezpieczenie.
Branża transportowa należy do wiodącej w naszym powiecie i regionie. Z wykonywania tego typu usług utrzymuje się kilkaset fi rm, które posiadają od jednego do kilkudziesięciu samochodów. Przez wiele lat liczna grupa transportowców żyła z wykonywania usług na rzecz huty. Później zaczęła się specjalizować w innych przewozach krajowych i międzynarodowych.
(jbo), (fk)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *