Unikatowy diadem sprzed 3 tysięcy lat stałym eksponatem muzeum w Krzemionkach

Jak poinformował nas Krzysztof Ołownia, główny specjalista Wydział Rozwoju Powiatu Ostrowieckiego, unikatowy diadem sprzed 3 tysięcy lat będzie na stałe eksponowany w muzeum w Krzemionkach.
img_9728To wyjątkowe na skalę europejską i światową znalezisko, bo w Europie  są jeszcze tylko takie trzy porównywalne zabytki, będzie najcenniejszym eksponatem tej klasy prezentowanym na stałej wystawie ostrowieckiego muzeum.
Wykonany z blachy z brązu diadem został znaleziony w połowie 2015 roku podczas tzw.  wykopalisk ratowniczych prowadzonych przy budowie drogi krajowej nr 7  w miejscowości  Brzegi w pobliżu Chęcin.
Jak nas poinformował Artur Jedynak, archeolog z muzeum w Krzemionkach, na diadem, który jest symbolem władzy świeckiej lub religijnej oraz inne przedmioty użytkowe stosowane w czasach tzw. kultury trzcinieckiej  natrafiono w dawnym zakolu rzeki Nidy.
-Wykonany z cienkiej blachy z brązu diadem ma około 8 centymetrów wysokości i prawie 50 cm obwodu regulowanego specjalną zapinką – komentuje ostrowiecki archeolog. -Na powierzchni znajdują się zdobienia w postaci punktowych linii oraz półkoli. Najważniejszy element, czyli symbol solarny znajduje się po środku diademu. To wszystko wskazuje na, to że właściciel tej przepaski  z brązu  zajmował bardzo wysoką pozycję w ówczesnej społeczności plemiennej. Mógł był przywódcą lub kapłanem.
Artur Jedynak dodaje,  że w Europie znajdują się tylko 3 podobne diademy z tego okresu,  jeden znajduje się na Węgrzech a dwa są w Polsce. Pierwszy znaleziono i jest pokazywany na Śląsku a drugi na Lubelszczyźnie. Ten spod Chęcin trafił do ostrowieckiego muzeum najpierw w tymczasowy depozyt, a dzięki staraniom dyrekcji muzeum, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, został przekazany już jako stały depozyt. Wybór muzeum w Krzemionkach na miejsce stałego pobytu a już wkrótce także eksponowania, tego wyjątkowo cennego znaleziska archeologicznego nie był przypadkowy. Placówka w Sudole ma nie tylko odpowiednie warunki infrastrukturalne. Archeologia to także jedna ze specjalizacji tego muzeum. Diadem z brązu będzie największą atrakcją stałej ekspozycji złożonej z gromadzonych od lat artefaktów archeologicznych, jaka jest przygotowywana przez specjalistów tego muzeum. Wystawa będzie znajdowała się w zbudowanym dzięki unijnej dotacji nowym pawilonie muzeum. Obecnie placówka także stara się o unijne dofinansowanie, które umożliwi przygotowanie właściwej nie tylko dla tego unikatowego diademu scenografii. Dyrektor muzeum zakłada, że będzie to możliwe w przyszłym roku.
Przypomnijmy, że diadem sprzed 3 tys. lat był do tej pory pokazywany szerokiej publiczności tylko raz. Stało się to podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów,  jaka odbywała się także w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Teraz, choć diademu nie ma  jeszcze w stałej prezentacji placówki, to można go oglądać po uprzednim powiadomieniu pracowników muzeum.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *