Zamknij

Unikatowy diadem sprzed 3 tysięcy lat stałym eksponatem muzeum w Krzemionkach

10:45, 09.01.2017 Dariusz Kisiel
Skomentuj

Jak poinformował nas Krzysztof Ołownia, główny specjalista Wydział Rozwoju Powiatu Ostrowieckiego, unikatowy diadem sprzed 3 tysięcy lat będzie na stałe eksponowany w muzeum w Krzemionkach.

img_9728To wyjątkowe na skalę europejską i światową znalezisko, bo w Europie  są jeszcze tylko takie trzy porównywalne zabytki, będzie najcenniejszym eksponatem tej klasy prezentowanym na stałej wystawie ostrowieckiego muzeum.

Wykonany z blachy z brązu diadem został znaleziony w połowie 2015 roku podczas tzw.  wykopalisk ratowniczych prowadzonych przy budowie drogi krajowej nr 7  w miejscowości  Brzegi w pobliżu Chęcin.

Jak nas poinformował Artur Jedynak, archeolog z muzeum w Krzemionkach, na diadem, który jest symbolem władzy świeckiej lub religijnej oraz inne przedmioty użytkowe stosowane w czasach tzw. kultury trzcinieckiej  natrafiono w dawnym zakolu rzeki Nidy.

-Wykonany z cienkiej blachy z brązu diadem ma około 8 centymetrów wysokości i prawie 50 cm obwodu regulowanego specjalną zapinką - komentuje ostrowiecki archeolog. -Na powierzchni znajdują się zdobienia w postaci punktowych linii oraz półkoli. Najważniejszy element, czyli symbol solarny znajduje się po środku diademu. To wszystko wskazuje na, to że właściciel tej przepaski  z brązu  zajmował bardzo wysoką pozycję w ówczesnej społeczności plemiennej. Mógł był przywódcą lub kapłanem.

Artur Jedynak dodaje,  że w Europie znajdują się tylko 3 podobne diademy z tego okresu,  jeden znajduje się na Węgrzech a dwa są w Polsce. Pierwszy znaleziono i jest pokazywany na Śląsku a drugi na Lubelszczyźnie. Ten spod Chęcin trafił do ostrowieckiego muzeum najpierw w tymczasowy depozyt, a dzięki staraniom dyrekcji muzeum, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, został przekazany już jako stały depozyt. Wybór muzeum w Krzemionkach na miejsce stałego pobytu a już wkrótce także eksponowania, tego wyjątkowo cennego znaleziska archeologicznego nie był przypadkowy. Placówka w Sudole ma nie tylko odpowiednie warunki infrastrukturalne. Archeologia to także jedna ze specjalizacji tego muzeum. Diadem z brązu będzie największą atrakcją stałej ekspozycji złożonej z gromadzonych od lat artefaktów archeologicznych, jaka jest przygotowywana przez specjalistów tego muzeum. Wystawa będzie znajdowała się w zbudowanym dzięki unijnej dotacji nowym pawilonie muzeum. Obecnie placówka także stara się o unijne dofinansowanie, które umożliwi przygotowanie właściwej nie tylko dla tego unikatowego diademu scenografii. Dyrektor muzeum zakłada, że będzie to możliwe w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że diadem sprzed 3 tys. lat był do tej pory pokazywany szerokiej publiczności tylko raz. Stało się to podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów,  jaka odbywała się także w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki. Teraz, choć diademu nie ma  jeszcze w stałej prezentacji placówki, to można go oglądać po uprzednim powiadomieniu pracowników muzeum.  

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%