Krótsza podróż pociągiem ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza

Skrócenie czasu przejazdu, nowe przystanki i stacje ? takie udogodnienia przyniosą prace modernizacyjne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na odcinku Skarżysko -Kamienna ? Sandomierz (linia nr 25).
Na projekt szacowny na prawie 340 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia PLK ogłosiła przetarg.
Krótszy czas przejazdu
Po modernizacji znacznie skróci się czas przejazdu pociągów pasażerskich: w relacji Skarżysko ? Kamienna -Kamienna ? Ostrowiec Świętokrzyski aż o niemal połowę (z 48 min. do ok. 26 min.), natomiast na odcinku Skarżysko- Kamienna ? Sandomierz do nieco ponad 1 godzinę. Czas przejazdu pociągów regionalnych skróci się o 12 minut, czyli o 30%. Po zakończeniu inwestycji będzie możliwe przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski ? Sandomierz.
Nowe tory i urządzenia
W ramach modernizacji 98 km zelektryfikowanego odcinka planowana jest wymiana ok. 100 km toru i 100 rozjazdów. Pociągi nie będą miały ograniczeń do 50 km/h i pojadą szybciej z prędkością 100 – 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych.
Prace na tym odcinku zakładają również zwiększenie przepustowości linii dzięki nowym urządzeniom sterowania ruchem kolejowym oraz modernizacji urządzeń na nastawniach. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych podniesie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym

Nowe perony i obiekty inżynieryjne
Na odcinku między Skarżysko -Kamienną a Sandomierzem PLK przebuduje perony. Będą wyższe i wygodniejsze dla pasażerów oraz wyposażone w nowe oświetlenie i lepiej oznakowane. Zostaną również wyremontowane, przebudowane lub zbudowane nowe obiekty inżynieryjne.
Podpisanie umowy na ?Projektuj i Buduj? planowane jest w listopadzie 2017 roku. Prace budowlane rozpoczną się w lipcu 2018 r. Zakończenie robót przewiduje się do lutego 2021 r. Aby utrzymać wymaganą przepustowość linii, pomimo prowadzenia prac przy zachowaniu ruchu jednotorowego dwukierunkowego, w 2018 r. przewidziane jest wprowadzenie komunikacji zastępczej.
Weekendowy sukces
O popularności trasy kolejowej do Sandomierza najlepiej świadczą liczby pasażerów, którzy skorzystali z wakacyjnego połączenia do królewskiego miasta, które uruchomiono na wniosek Urzędu Marszałkowskiego. W weekendy z transportu kolejowego na tej trasie skorzystało aż 15 tys. osób. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *