„Chreptowicz” wciąż najlepszym liceum! Wielki sukces „Staszica”!

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2017, który po raz 19. został przygotowywany przez redakcje „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” przyniósł ostrowiecki szkołom i spadki i awanse.

O największym sukcesie może mówić LO Nr I im. Stanisława Staszica, które przebojem wdarło się do trzeciej setki najlepszych liceów w Polsce. Co roku z uwagą śledzimy wyniki rankingu, gdyż  dobre liceum, czy technikum otwiera młodzieży wszystkie drzwi do kariery i sukcesu zawodowego. Ale po kolei…
Wciąż najwyżej klasyfikowanym z ostrowieckich liceów ogólnokształcących jest LO Nr II im. Joachima Chreptowicza, które w rankingu zajęło 236 miejsce, zaliczając spadek z 206 miejsca przed rokiem. „Chreptowicz” uzyskał 46,03 pkt. ze wskaźnikami 0,42 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 78 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 46,79 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.  
Wielki sukces odniosło LO Nr I im. Stanisława Staszica, które awansowało z 455 miejsca aż na 285. „Staszic” w rankingu uzyskał 43,97 pkt. ze wskaźnikami 1,67 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 76,54 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 42,53 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.  
Awans zanotowało także LO Nr III im. Władysława Broniewskiego – z 350 miejsca na 323. „Broniewski” uzyskał 42,22 pkt. z następującymi wskaźnikami: 1,15 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 73,58 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 41,28 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.
„Chreptowicz” i „Staszic” zyskały status „Srebrnych Szkół”, a „Broniewski” „Brązowej Szkoły”. W tym roku „Staszic” uzyskał lepszy wynik od „Chreptowicza” i „Broniewskiego” w punktacji za udział w olimpiadach przedmiotowych. Żadnemu jednak z ostrowieckich liceów nie udało się awansować do najlepszej dwusetki szkół, sklasyfikowanych w rankingu maturalnym i szkół olimpijskich.
„Chreptowicz” plasuje się obecnie na 5, „Staszic” na 8, a „Broniewski” na 9 miejscu w województwie świętokrzyskim.  Trójkę najlepszych liceów w województwie stanowią kieleckie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej (10 miejsce w Polsce), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (89) i VI LO im. Juliusza Słowackiego (169). Z innych szkół wymienić należy LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z 23 miejscem w województwie i 448 w Polsce. W rankingu ogólnopolskim tak, jak przed rokiem zwyciężyło XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina przed XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie i Liceum Akademickim UMK w Toruniu.
Technikum Hutniczo -Mechaniczne, czyli Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św., zanotowało kolejny spadek, tym razem z 80 na 134 miejsce w kraju, zdobywając znak jakości – tarczę „Srebrnej szkoły”. Znak ten utraciło natomiast Technikum Nr 2 w ZS Nr 2, czyli popularna „Budowlanka”, które z 199 miejsca przed rokiem wypadło poza ranking 300+. W rankingu maturalnym THM znalazł się na 66 miejscu (przed rokiem 41).
Do pierwszej dwusetki najlepszych szkół olimpijskich dostały się tylko dwa nasze licea. „Staszic” zajął w rankingu 135, a „Broniewski” 178 miejsce.
W województwie świętokrzyskim THM uplasowało się na 4 miejscu (przed rokiem 2). Najlepsze okazało się Technikum Leśne w Zagnańsku, sklasyfikowane na 88 miejscu w Polsce. Na 16 pozycji znalazło się Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Nr 2 (przed rokiem 4). Wysokie miejsca zajęły:  5.Technikum w ZS Nr 1 w Opatowie (212 miejsce w Polsce) i 8.Niepubliczne Technikum ZDZ w  Opatowie (299). W skali ogólnopolskiej zwyciężyło Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP     w Bydgoszczy przed Technikum Łączności Nr 14 w ZS Łączności    w Krakowie i Technikum Nr 7 w ZSE-M    w Nowym Sączu.
W tegorocznym rankingu uwzględniono olimpiady krajowe, ale głównym kryterium rankingowym (w klasyfikacji liceów i techników) są jednak wyniki maturalne, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych daje to znakomity zestaw „sztywnych” kryteriów oceny.
Ustalono następujące kryteria i ich wagi procentowe w rankingu liceów: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 45%. Natomiast w przypadku rankingu techników obowiązują cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%. Oznacza to w praktyce, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 70%). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły w dużym stopniu (30%) decydowały też wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *