Zamknij

?Chreptowicz" wciąż najlepszym liceum! Wielki sukces ?Staszica?!

01:16, 16.01.2017 Dariusz Kisiel
Skomentuj

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2017, który po raz 19. został przygotowywany przez redakcje ?Perspektyw? i ?Rzeczpospolitej? przyniósł ostrowiecki szkołom i spadki i awanse.

O największym sukcesie może mówić LO Nr I im. Stanisława Staszica, które przebojem wdarło się do trzeciej setki najlepszych liceów w Polsce. Co roku z uwagą śledzimy wyniki rankingu, gdyż  dobre liceum, czy technikum otwiera młodzieży wszystkie drzwi do kariery i sukcesu zawodowego. Ale po kolei?

Wciąż najwyżej klasyfikowanym z ostrowieckich liceów ogólnokształcących jest LO Nr II im. Joachima Chreptowicza, które w rankingu zajęło 236 miejsce, zaliczając spadek z 206 miejsca przed rokiem. ?Chreptowicz? uzyskał 46,03 pkt. ze wskaźnikami 0,42 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 78 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 46,79 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.  

Wielki sukces odniosło LO Nr I im. Stanisława Staszica, które awansowało z 455 miejsca aż na 285. ?Staszic? w rankingu uzyskał 43,97 pkt. ze wskaźnikami 1,67 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 76,54 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 42,53 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.  

Awans zanotowało także LO Nr III im. Władysława Broniewskiego ? z 350 miejsca na 323. ?Broniewski? uzyskał 42,22 pkt. z następującymi wskaźnikami: 1,15 za udział w olimpiadach przedmiotowych, 73,58 za wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych i 41,28 za wyniki matur z przedmiotów dodatkowych.

?Chreptowicz? i ?Staszic? zyskały status ?Srebrnych Szkół?, a ?Broniewski? ?Brązowej Szkoły?. W tym roku ?Staszic? uzyskał lepszy wynik od ?Chreptowicza? i ?Broniewskiego? w punktacji za udział w olimpiadach przedmiotowych. Żadnemu jednak z ostrowieckich liceów nie udało się awansować do najlepszej dwusetki szkół, sklasyfikowanych w rankingu maturalnym i szkół olimpijskich.

?Chreptowicz? plasuje się obecnie na 5, ?Staszic? na 8, a ?Broniewski? na 9 miejscu w województwie świętokrzyskim.  Trójkę najlepszych liceów w województwie stanowią kieleckie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej (10 miejsce w Polsce), II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (89) i VI LO im. Juliusza Słowackiego (169). Z innych szkół wymienić należy LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z 23 miejscem w województwie i 448 w Polsce. W rankingu ogólnopolskim tak, jak przed rokiem zwyciężyło XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina przed XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie i Liceum Akademickim UMK w Toruniu.

Technikum Hutniczo -Mechaniczne, czyli Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św., zanotowało kolejny spadek, tym razem z 80 na 134 miejsce w kraju, zdobywając znak jakości ? tarczę ?Srebrnej szkoły?. Znak ten utraciło natomiast Technikum Nr 2 w ZS Nr 2, czyli popularna ?Budowlanka?, które z 199 miejsca przed rokiem wypadło poza ranking 300+. W rankingu maturalnym THM znalazł się na 66 miejscu (przed rokiem 41).

Do pierwszej dwusetki najlepszych szkół olimpijskich dostały się tylko dwa nasze licea. ?Staszic? zajął w rankingu 135, a ?Broniewski? 178 miejsce.

W województwie świętokrzyskim THM uplasowało się na 4 miejscu (przed rokiem 2). Najlepsze okazało się Technikum Leśne w Zagnańsku, sklasyfikowane na 88 miejscu w Polsce. Na 16 pozycji znalazło się Technikum Nr 2 w Zespole Szkół Nr 2 (przed rokiem 4). Wysokie miejsca zajęły:  5.Technikum w ZS Nr 1 w Opatowie (212 miejsce w Polsce) i 8.Niepubliczne Technikum ZDZ w  Opatowie (299). W skali ogólnopolskiej zwyciężyło Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP     w Bydgoszczy przed Technikum Łączności Nr 14 w ZS Łączności    w Krakowie i Technikum Nr 7 w ZSE-M    w Nowym Sączu.

W tegorocznym rankingu uwzględniono olimpiady krajowe, ale głównym kryterium rankingowym (w klasyfikacji liceów i techników) są jednak wyniki maturalne, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz ? w przypadku techników ? z wynikami egzaminów zawodowych daje to znakomity zestaw ?sztywnych? kryteriów oceny.

Ustalono następujące kryteria i ich wagi procentowe w rankingu liceów: sukcesy w olimpiadach 30%, matura ? przedmioty obowiązkowe 25%, matura ? przedmioty dodatkowe 45%. Natomiast w przypadku rankingu techników obowiązują cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach 20%, matura ? przedmioty obowiązkowe 25%, matura ? przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%. Oznacza to w praktyce, że czynnikiem dominującym w ocenie liceów jest matura (z łączną wagą 70%). Natomiast w przypadku techników o pozycji szkoły w dużym stopniu (30%) decydowały też wyniki egzaminu zawodowego, co jest zgodne ze znaczeniem tego egzaminu dla uczniów i dla szkoły.

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%