Która z ośmiu firm wybuduje Ostrowiecki Browar Kultury?

Osiem firm budowlanych z terenu całej Polski przystąpiło do przetargu na przebudowę budynków dawnego browaru przy ulicy Siennieńskiej 54 w Ostrowcu Świętokrzyskim pod potrzeby instytucji kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych w systemie zaprojektuj i wybuduj.
Do połowy lutego br. budynki, które poddane będą pracom, zostaną przekazane wykonawcy.
Kto zwycięży?
Aż osiem firm przystąpiło do przetargu, a w piątek w Urzecie Miasta poznaliśmy szczegóły ofert. Najniższe pod względem kwoty złożyły firmy: MTM Budownictwo z Tarnowa oraz Dorbud z Kielc, a opiewały one na około 18 mln 500 tys. zł, zaś najwyższe Erbud Warszawa oddział w Rzeszowie i Ostrowiecki Kombinat Budowlany – te sięgały blisko 27 mln. zł. Teraz komisja konkursowa ma czas na zapoznanie się ze szczegółami ofert, aby wybrać najdogodniejszą. Po wyłonieniu zwycięzcy przekazany zostanie mu teren budowy.
– Choć z harmonogramu wynika, że pozwolenie na budowę będzie trzeba uzyskać do października tego roku, to już dziś można dokonywać szeregu prac – wyjaśnia prezydent Jarosław Górczyński. Wykonawca będzie mógł dokonać niezbędnych ekspertyz, czy pomiarów, a także rozpocząć pewne prace rozbiórkowe.
Kultura się przeprowadza
Nadchodzące tygodnie będą bardzo gorące dla ostrowieckich placówek kultury, bowiem Miejskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych przeniosą się z ulicy Polnej do tymczasowych pomieszczeń w budynku kina ?Etiuda?. Stąd z kolei wyprowadzi się część siedzib sekcji, które znajdą swe nowe miejsca w budynkach należących do ostrowieckich szkół.
Rekordowa inwestycja
Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 21.125.250 zł, z czego wkład Unii Europejskiej wyniesie 15.843.937 zł, z budżetu państwa wydatkowane zostanie 1.056.262  zł. pozostałe 4.225.050 zł to wkład własny gminy Ostrowiec Świętokrzyski.
-To najważniejsza inwestycja dla miasta, realizowana także z myślą o przyszłych pokoleniach -mówi prezydent Jarosław Górczyński. Dzięki niej uzyskamy łatwiejszy dostęp do kultury, a wiele nie tylko młodych osób będzie mogło rozwijać swe talenty. Ostrowiec Św. na tę realizację otrzymał najwyższą kwotę spośród innych propozycji w całym województwie, przez co doceniona została waga przedsięwzięcia. Z tego też miejsca pragnę podziękować Marszałkowi Województwa, Adamowi Jarubasowi. Zakres przetargu jest duży, bowiem obejmuje on przebudowę całego budynku dawnego Browaru Saskich w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy oraz zagospodarowanie terenu.

(mn)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *