Darmowe leki nie dla wszystkich

Seniorzy odetchnęli z ulgą po tym, jak usłyszeli, że leki dla osób w wieku 75 i więcej będą bezpłatne.
Przekonani, że wystarczy być w odpowiednim wieku i mieć opatrzoną receptę literką ?S?, ruszyli do aptek. Tymczasem recepta oznaczona w ten sposób wcale nie oznacza, że otrzymamy leki bezpłatne. Przekonała się o tym pani Franciszka.
-Leczę się u specjalisty – mówi kobieta. Lekarz poinformował mnie, że lek, który stosuję, w przychodni pierwszego kontaktu będę miała wypisany z oznaczeniem dla seniorów. Udałam się do lekarza rodzinnego, który wypisał mi lek na recepcie z literką S. Potem przekonana, że dostanę lek za darmo, poszłam do apteki. Pani farmaceutka powiedziała, że lek nie jest bezpłatny i muszę za niego zapłacić. Chciałam sprawę wyjaśnić z kierownikiem apteki, ale go nie zastałam. W aptece tłumaczono, że nie ma mojego leku na liście darmowych leków. Nie rozumiem, to lekarz ma inną listę, a apteka inną?
Pani Franciszka nie kryje rozczarowania. Jak mówi, tyle słyszała, że leki dla seniorów będą darmowe. Liczyła, że przy jej schorzeniu i niskiej emeryturze chociaż w ten sposób poczuje ulgę finansową.
Farmaceuci przyznają, że po wejściu przepisu o darmowych lekach w aptekach pojawiło się wiele osób z receptami oznaczonymi literką ?S?. W praktyce jednak okazało się, że leki wcale nie są bezpłatne. Trudno powiedzieć dlaczego lekarze wpisują specjalne oznaczenie. Można jedynie domyślać się, że nie sprawdzają wcześniej czy dany lek jest na liście bezpłatnych medykamentów lub co gorsze, robią to dla świętego spokoju, bo pacjent prosi. Niestety tego typu praktyki uderzają w pracowników aptek, którzy niemal codziennie muszą wysłuchiwać pretensji niezadowlonych klientów.
-Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku to ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL, u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia, recepta z literą ?S? wpisana w polu ?kod uprawnień dodatkowych?, oczywiście potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków -mówi rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach, Beata Szczepanek. Wykaz obejmuje leki, które znajdują się na liście opublikowanej w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Lista jest zmieniana i uaktualniana co 2 miesiące ? ostatnie obwieszczenie obowiązuje od 1 stycznia 2017 r.
Na tzw. liście S, czyli wykazie darmowych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia znalazły się między innymi leki na: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną i niewydolność serca, miażdżycę, udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, żylaki, choroby hematologiczne, astmę, POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc, obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę), cukrzycę, depresję, otępienie: zmiany zwyrodnieniowe typu alzheimerowskiego, choroby naczyniowe, chorobę Parkinsona. Pełna lista znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Warto także śledzić stronę internetową Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ? www.nfz-kielce.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *