Wyższe dotacje i dofinansowanie z urzędu pracy

W tym roku nie będzie terminów składania wniosków na doposażenie, dotację i staże pracy.
Jeśli  pracodawca lub osoba rozpoczynająca działalność będzie miała taką potrzebę, w każdej chwili może zwrócić się do Powiatowego Urzędu Pracy i otrzyma finansowe wsparcie.
Tegoroczny budżet Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim wygląda optymistycznie. Dochody są na poziomie rekordowego 2016 r., ale urząd ma szansę na pozyskanie dodatkowych milionów złotych z rezerwy ministerialnej. Już zresztą aplikował o kolejne 2 mln zł.
-Mamy dwa cele: w dalszym ciągu zmniejszać poziom bezrobocia, który od 2015 r. ma tendencję spadkową oraz wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska i zwiększać stawki dotacji i doposażeń stanowisk ? podkreśla Joanna Suska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. – W ten sposób zachęcimy pracodawców do rozszerzania działalności i tworzenia na naszym terenie nowych, trwałych miejsc pracy. Poza tym odchodzimy od terminów. Jeśli u kogoś zrodził się plan uruchomienia działalności gospodarczej, a miał dajmy na to, zabukowane maszyny, to nie ma sensu czekać półtora miesiąca na pieniądze. Wsparcie powinien otrzymać od ręki. Wnioski przyjmowane będą w systemie ciągłym, aż do wyczerpania limitów. Z kolei naszym zadaniem będzie pozyskanie dodatkowych pieniędzy, aby zabezpieczyć potrzeby środowiska.
Stawka dotacji do podjętej działalności gospodarczej oraz doposażenia przez pracodawcę nowego miejsca pracy, wzrośnie z kwoty maksymalnej, wynoszącej  18 tys. zł w ubiegłym roku, do 22 tys. zł w 2017 r.
-Mieliśmy sygnały, że kwota 18. tys. zł była niewystarczająca przy realizacji planów działalności gospodarczej ?dodaje M. Suska. Podnosimy ją aż o 4 tys.
zł. Być może w przyszłych latach utrzymamy ten progres. Tę podwyżkę traktujemy jako ofertę do współpracy z pracodawcami oraz młodymi osobami rozpoczynającymi działalność gospodarczą. Odpowiednio zostały też zwiększone stawki refundacyjne, jeśli chodzi o prace interwencyjne, dofinansowanie studiów podyplomowych oraz szkoleń indywidualnych do 5,5 tys. zł. Będziemy zachęcać przede wszystkim do uzyskania uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego C+E i zaspokojenia potrzeb lokalnego, a także krajowego rynku pracy.
Zwiększona została stawka refundacji części wynagrodzenia i składek w przypadku zatrudnienia młodej osoby bezrobotnej w wieku do 30 roku życia. Płaca zasadnicza została zwiększona z 1.500 do 1.630 zł, a dodając do tego refundację składek na ubezpieczenie, pracodawca w miesiącu otrzyma z urzędu na nowo zatrudnionego młodego pracownika 1.907 zł.
W tym roku staże, odbywane w sektorze prywatnym, będą wydłużone do 6 miesięcy, przy konieczności zatrudnienia stażysty przez kolejne 3 miesiące. Zdaniem pracowników Powiatowego Urzędu Pracy, staże w tej formie powinny zwiększyć szansę na pełne przyuczenie na danym  stanowisku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *