Chrzan spod Ostrowca na liście ministra rolnictwa

Sprzedawany w sklepie z żywnością naturalną w Ostrowcu Świętokrzyskim „Chrzan świętokrzyski”, w grudniu został wpisany na listę produktów regionalnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na tę decyzję Czesława i Roman Bojkowie, właściciele małej, rodzinnej przetwórni czekali wiele lat. Pewnie tysiące ostrowczan i nie tylko poznało smak chrzanu produkowanego według tradycyjnej, wiejskiej receptury. W każdym razie szybko znika on z półek sklepu przy alei Jan Pawła II. Można go kupić w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Jacentowie, gdzie jest produkowany.
Chrzan jest też wysyłany pocztą kurierską do kilku sklepów z żywnością ekologiczną w dużych miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi.
-Nasz chrzan pierwszą nagrodę zdobył w 2008 r. w Tokarni pod Kielcami w czasie imprezy Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Kolejną nagrodę uzyskał w 2010 r. na Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Ekologicznych w Rzeszowie – mówi Roman Bojek, współwłaściciel gospodarstwa ekologicznego i przetwórni. -Później złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach o uznanie naszego chrzanu za produkt tradycyjny. Musiał być potwierdzony 25-letnią tradycją jego wytwarzania. Część materiałów, m.in. opinie konsumentów, zbierał Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Tenże ośrodek koordynował całą akcję. Urząd Marszałkowski po sprawdzeniu i ocenie wniosku przesłał go wraz z całą dokumentacją
do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dnia 1 grudnia 2016 r., zgodnie z ustawą o rejestracji, ochronie nazw oraz oznaczeń produktów rolnych i spożywczych „Chrzan świętokrzyski” został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
Państwo Bojkowie, którzy w Jacentowie prowadzą gospodarstwo ekologiczne od 1990 r., a od 1996 r. zajmują się przetwórstwem w oparciu o surowce z własnego gospodarstwa, nie kryją zadowolenia z decyzji ministra. Wieńczy ona ich wieloletnią pracę i otwiera przed produktem rynek.
-Recepturę chrzanu mam od moich rodziców, którzy od lat robili go na Wielkanoc –podkreśla pani Czesława. -Oczywiście, kiedyś przygotowywaliśmy go ręcznie na tradycyjnej tarce. W przetwórni musieliśmy ten proces zmechanizować. Chrzan sprzedajemy od lat, głównie w naszym sklepie w Ostrowcu Świętokrzyskim i nie możemy nadążyć za potrzebami naszych klientów.
Prawdopodobnie w przyszłym roku, na etykietce „Chrzanu Świętokrzyskiego” znajdzie się dopisek” „Produkt ekologiczny”. Państwo Bojkowie wystąpili już o certyfikat ekologicznej uprawy chrzanu na własnym polu w Jacentowie. Obecnie mają oni certyfikowane 84 produkty, na których  mogą używać logo „Produkt ekologiczny”. Na logo znajduje się mały zielony listek z numerem jednostki certyfikującej.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Chrzan spod Ostrowca na liście ministra rolnictwa

  • 25 stycznia 2017 at 09:11
    Permalink

    Szkoda że sklep tych Państwa jest zlokalizowany w niezbyt wyeksponowanym miejscu w Ostrowcu.Warto tam kupować żywność.Dlaczego ? Bo to żywność posiadająca SMAK , o który trudno w np. warzywach kupowanych w sieciówkach czy od pokątnych handlarzy.Ja nazywam ten sklep delikatesami choć nazwa nie jest adekwatna do jakości sprzedawanych produktów.To takie normalne jedzenie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *