Rosną ostrowieckie galerie

Obecnie w Ostrowcu Świętokrzyskim w budowie jest więcej powierzchni w centrach handlowych niż wynoszą całkowite zasoby miasta.
IMG_1402IMG_1403IMG_1405IMG_1406

 

 

 

 

Jak donosi Agnieszka Tarajko -Bąk, Starszy Analityk Rynku Jones Lang LaSalle, w wyniku tych inwestycji Ostrowiec Świętokrzyski przekroczy średnią m kw. powierzchni handlowych przeliczanej na 1 tys. mieszkańców w segmencie ośrodków w przedziale 50 ? 75.000 mieszkańców.
W budowie
Przy alei 3 Maja rośnie Galeria Łysica, ale większe zainteresowanie, jak na razie, budzi rozbudowa Galerii Ostrowiec, bowiem proces odbywa się przy funkcjonującej obecnie jej dotychczasowej części, co łączy się z utrudnieniami. Oprócz doboru najemców mieszkańców miasta i okolic interesuje liczba miejsc parkingowym przy nowym obiekcie.
Jak uspokaja Jeremi Słomiński z First Property Poland, część parkingu, na której trwa rozbudowa, będzie miała 256 miejsc, zaś łącznie wszystkich miejsc przynależnych do Galerii Ostrowiec będzie 611.
-Rozbudowa Galerii Ostrowiec polega na wybudowaniu trzech nowych budynków na terenie parkingu wschodniego o łącznej powierzchni ok. 5000 m kw. – przypomina Agnieszka Kotela, specjalista ds. kontaktów z mediami Skanska SA. Aktualnie zakończyliśmy montaż żelbetowych prefabrykatów. Obecnie nasze prace skupione są m.in. na montażu konstrukcji stalowej dachów. Dwa budynki są zrealizowane w 98%, natomiast trzeci w 30% – prace przy nim planujemy zrealizować do końca stycznia. Ma rozpocząć się montaż blachy trapezowej na dachu, a wkrótce planowane jest układanie pozostałych warstw dachu.
Jak przyznaje wykonawca, warunki zimowe spowolniły niektóre prace, powodując małą korektę harmonogramu robót, jednak na dzień dzisiejszy termin umowny nie jest zagrożony.
Analitycy oceniają
-Aktualnie w Ostrowcu Świętokrzyskim w budowie jest więcej powierzchni w centrach handlowych niż wynoszą całkowite jej zasoby – mówi Agnieszka Tarajko -Bąk, Starszy Analityk Rynku Jones Lang LaSalle. Obecnie powstaje 17 000 mkw. GLA (powierzchnia najmu brutto – przyp. red.) w ramach rozbudowy Galerii Ostrowiec (o 5.000 mkw.) oraz nowej galerii handlowej Łysica (12.000 m kw. GLA). Nasycenie powierzchnią w ramach centrów handlowych w aglomeracji Ostrowca Świętokrzyskiego (gmina Bodzechów i Kunów) wynosi obecnie 159 m kw. na 1.000 mieszkańców. Po zrealizowaniu tych dwóch inwestycji nasycenie powierzchnią w ramach centrów handlowych w aglomeracji Ostrowca Świętokrzyskiego wzrośnie do 339 m kw./1000 mieszk. Jest to poziom porównywalny do aglomeracji Świdnicy (343 m kw.), Leszna (345 m kw.), czy Mielca (344 m kw.), jednak powyżej średniej dla miast w przedziale 50.000 ? 75.000 mieszkańców (297 m kw.).
Jak informuje nas ekspertka Agnieszka Tarajko -Bąk, aktualnie uwaga deweloperów koncentruje się na głównych aglomeracjach kraju. 90% powierzchni w budowie w ramach centrów handlowych przypada na największe rynki.
– Z naszych analiz wynika, że spośród 23 badanych miast w przedziale 50.000 ? 75.000 mieszkańców, jedynie w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie powstają obecnie nowe centra handlowe. Co ciekawe, są w tej grupie jeszcze miasta o zerowym nasyceniu powierzchnią w centrach handlowych, takie jak Chełm, Zawiercie, Żory i Nysa – słyszymy. Wyzwaniem dla deweloperów realizujących nowe projekty w takich miastach jak Ostrowiec Świętokrzyski jest niska siła nabywcza i wysokie bezrobocie. Siła nabywcza na mieszkańca Ostrowca w 2015 r. wynosiła 5.706 euro (według GfK Polonia), dla porównania średnia dla Polski to 6.437 euro.
Według GUS-u populacja w Ostrowcu Świętokrzyskim (mieście) na koniec grudnia 2016 r. wynosiła 70.677 osób, zaś w aglomeracji Ostrowca Świętokrzyskiego 94.292 osoby.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Rosną ostrowieckie galerie

  • 26/01/2017 at 09:20
    Permalink

    Te inwestycje właśnie dobiją nasze miasto. Kolejny wypływa pieniędzy z Naszego Miasta.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *