W Ostrowcu pierwsze w Polsce studia z geopolityki!

Od bieżącego roku w ofercie ostrowieckiej Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości pojawiają się studia podyplomowe z zakresu geopolityki i geostrategii. Obecnie są jedynymi w Polsce. Zajęcia rozpoczynają się już w marcu!
geo-Powołanie studiów z geopolityki właśnie w Ostrowcu związane jest z faktem, że jeden z pionierów badań nad geopolityką, założyciel Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego dr Leszek Sykulski pracuje obecnie jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego WSBiP ? mówi dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych WSBiP, dr Paweł Gotowiecki. -To właśnie on jest autorem zmodyfikowanego programu studiów, który pierwotnie był realizowany w Akademii Polonijnej w Częstochowie.
Jak się dowiedzieliśmy, dr Sykulski karierę zawodową zaczynał jako analityk polityki rosyjskiej w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To on odpowiada za dobór kadry na nowym kierunku, wśród której znajdą się czołowi polscy specjaliści. Patronat nad studiami objęło Polskie Towarzystwo Polityki Zagranicznej.
-Studia nie będą miały wyłącznie charakteru teoretycznego ? przekonuje dr Leszek Sykulski –  Znajomość geopolityki i geostrategii ma bardzo praktyczny wymiar i powinna być kluczowa dla osób zainteresowanych pracą na wszystkich stanowiskach wymagających kontaktów międzynarodowych. I dotyczy to nie tylko dyplomatów, czy pracowników dużych organizacji, ale też funkcjonariuszy służb mundurowych, czy np. przedsiębiorców. Trudno bowiem dziś wyobrazić sobie poważne podejście do rozwijania biznesu poza granicami kraju bez analizy geopolitycznego ryzyka inwestycyjnego.
pierwsze studiaJak podkreśla P.Gotowiecki, geopolityka jest jednym z tych pojęć, które zwłaszcza w ostatnim czasie często pojawiają się w akademickich dyskusjach i publicystycznych komentarzach, dotyczących sytuacji międzynarodowej. Eksperci tłumaczą istniejące konflikty na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie, a także polityczną i ekonomiczną rywalizację mocarstw właśnie procesami i koncepcjami geopolitycznymi. Do zrozumienia geopolitycznych zasad nie wystarcza jednak wnikliwa analiza prasy i  specjalistycznych analiz. Od ponad stulecia geopolityka ma status nauki badającej wpływ czynników geograficznych na zjawiska i procesy społeczno-polityczne. Obecnie wykładana jest ona na uniwersytetach i akademiach dyplomatycznych oraz wojskowych całego świata.
-Utworzenie studiów podyplomowych ?Geopolityka i geostrategia? ? przekonuje dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych WSBiP dr Paweł Gotowiecki ? jest elementem budowy jakości kształcenia i prestiżu kierowanego przeze mnie wydziału i uczelni. WSBiP jest obecnie partnerem takich organizacji jak Polskie Towarzystwo Geopolityczne, Polskie Towarzystwo Polityki Zagranicznej, Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej czy Fundacja na Rzecz Rozwoju Wywiadu Gospodarczego VIS MAGNA. Instytucje te skupiają najlepszych ekspertów w dziedzinie, co staramy się wykorzystać na rzecz rozwoju naszej oferty.
Jak się dowiedzieliśmy, już w najbliższej przyszłości WSBiP uruchomi kolejną podyplomówkę, tym razem z zakresu wywiadu gospodarczego i bezpieczeństwa informacji, oczywiście z czołowymi polskimi specjalistami w charakterze wykładowców. Szersze informacje na temat celu studiów i ich programu można znaleźć pod adresem: www.geopolityka.ostrowiec.pl

Gotowiecki-kresowianie_2016-03-01-5217Dr Paweł Gotowiecki, dziekan WNSiT WSBiP: -W ramach studiów słuchacze będą zapoznawać się z takimi zagadnieniami, jak: geopolityka informacyjna, geoekonomia, kartografia geopolityczna, teoria gier i symulacje geopolityczne, kartografia geopolityczna, a nawet astrostrategia. Ważną częścią zajęć będą warsztaty i ćwiczenia praktyczne z kartografii, ?białego wywiad?, gier decyzyjnych. Studia umożliwią przygotowanie do wystąpień publicznych oraz publikacji własnych analiz z zakresu geopolityki i geostrategii.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “W Ostrowcu pierwsze w Polsce studia z geopolityki!

  • 14 lutego 2017 at 21:45
    Permalink

    kolejny kierunek, po którym będzie wysyp bezrobotnych. to podchodzi pod specjalność na kierunku politologicznym

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *