Bogaty program obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Przedstawiciele społecznego komitetu organizującego już po raz trzeci w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych poinformowali o ich scenariuszu. W skład komitetu wchodzą: Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci, Jednostka Strzelecka 2013 im. mjr Jana Piwnika ?Ponurego?, Klub Gazety Polskiej Ostrowiec Świętokrzyski, 07 WDH ?Wataha?, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie Kibiców KSZO i Ruch Republikański – Ostrowiec Świętokrzyski. Patronat nad uroczystościami objęli senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj oraz starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda.
Obchody rozpoczną się w dniu 1 marca, o godz. 11, a więc w dniu kiedy zostali wymordowani dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W kolegiacie św. Michała odprawiona zostania msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. O godz. 18.30, jak poinformował Michał Ślusarz z ?Ostrowieckich Patriotów?, odbędzie się III Marsz ?Tropem Wilczym ? 1963?. Zbiórka uczestników, którzy proszeni są o zabranie ze sobą biało – czerwonych flag, a którzy przemaszerują pod rondo Narodowych Sił Zbrojnych i złożą wieńce, będzie miała miejsce przy ulicy Górzystej pod kolegiatą św. Michała. Przy rondzie NSZ uczestnicy odmówią modlitwę ?O wielką Polskę?.
W dniu 3 marca o godz. 17 obchody przeniosą się do sali wykładowej nr 2 w budynku B Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości, gdzie ? jak informuje Karol Wójcik z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej – dr Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wygłosi prelekcję o ?Podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym na Kielecczyźnie w latach 1945-1950?, a reżyser Krzysztof Dziewięcki opowie prawdziwą historię o ?Bitwie pod Rząbcem?. Ten dzień zwieńczy projekcja filmu pod tym samym tytułem, po którym wręczone zostaną podziewania dla uczestników akcji ?Rodacy Bohaterom?.
W dniu 4 marca, jak poinformował Dariusz Kaszuba, w godz. od 10 do 14, na strzelnicy ?Świt? w Starachowicach odbędzie się pod patronatem starosty turniej strzelecki, organizowany przez ostrowieckich ?Strzelców? dla młodzieży ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych.
Tego samego dnia o godz. 19 w ?Perspektywach? zagra zespół Pozytywka. Bilety w cenie 10 zł będzie można nabywać przed koncertem. Szykuje się potężna dawka metalu z patriotycznym przesłaniem.
Z kolei w dniu 5 marca, o godz. 17, jak informuje Kamil Walaszczyk harcerze z 07 WDH ?Wataha?, skupieni w PSP Nr 5, zorganizują w Domu Parafialnym spotkanie z mieszkańcami, na którym wspominać będą Żołnierzy Wyklętych.
Poseł Andrzej Kryj podkreśla społeczny walor obchodów, co świadczy o tym, że wynikają z potrzeby serca środowisk ich organizujących. Ustanowienie święta o charakterze państwowym nie byłoby możliwe bez wsparcia  środowisk patriotycznych, niepodległościowych, kombatanckich związanych z AK i NSZ, które domagały się złożenia hołdu ofiarom okupantów niemieckich i sowieckich.
W dniach 26 lutego i 5 marca na ternie powiatu ostrowieckiego zostaną zorganizowane kwesty na rzecz identyfikacji i ekshumacji Żołnierzy Wyklętych, które będą prowadzone przez ?Strzelców? i Klub Gazety Polskiej oraz bałtowski Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Społeczny komitet zaprasza także na obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych organizowanego przez Światowy Związek AK w Ostrowcu i prezydenta Ostrowca. Będzie im towarzyszyła wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz wykład w kinie Etiuda Marii Weber pt. ?Emilia Malessa Marcysia Piwnik?.
Patronat medialny nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych sprawuje Gazeta Ostrowiecka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *