O zdrowie i lepsze życie

W wielu naszych aglomeracjach, miastach i miasteczkach kilkudziesięciokrotnie przekraczane są zwłaszcza w okresie jesienno -zimowym normy zanieczyszczenia powietrza.
Powodem smogów jest tzw. niska emisja, czyli pyły i gazy z pieców węglowych, a dokładniej z kominów domów jednorodzinnych i spaliny samochodowe. Zmniejszenie tej emisji poprzez likwidację przestarzałych pieców węglowych stworzy szanse na dłuższe życie i uchronienie się od wielu chorób.
Okazuje się, że w tej perspektywie unijnej pojawiły się programy, z których można pozyskać pieniądze na wymianę pieców węglowych lub zmianę systemu ogrzewania domów indywidualnych i obiektów usługowych.
W drugim kwartale tego roku rozpocznie się nabór wniosków od osób indywidualnych na modernizację pieców grzewczych. Inżynier architekt Jarosław Kawiński, kierownik wydziału technicznego Urzędu Gminy Bodzechów, zachęca mieszkańców do śledzenia na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska informacji o programach z zakresu ochrony środowiska i skorzystania z możliwości unijnego wsparcia.
kawinski-Każdy właściciel mieszkania ma dwie możliwości wyboru -mówi. Pierwsza to wymiana pieca węglowego, ale pod warunkiem zainstalowania urządzenia czwartej lub piątej generacji, czyli zapewniającego efektywniejszy system spalania. Może też zdecydować się na preferowane ostatnio systemy ogrzewania, czyli kocioł gazowy, elektryczny lub zainstalować pompy ciepła.
Osoby zainteresowane taką inwestycją, które zwrócą się z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, mogą wybrać rodzaj finansowania ? mówi inż. Jarosław Kawiński. W przypadku wymiany dotychczasowego urządzenia na nowocześniejszy piec węglowy o lepszym systemie spalania, można otrzymać jednorazowo 3 tys. zł. Jeżeli zmienimy dotychczasowy piec na gazowy ? 4 tys. zł. Ale istnieje też inny wariant wsparcia – pożyczka w wysokości 95 proc. inwestycji. Taką pożyczkę (2,5 proc w skali roku) można wziąć na okres 10 lat z możliwością częściowej spłaty i umorzenia 25 proc. pożyczki.
-W marcu ma być ogłoszony inny z programów pod hasłem termomodernizacja. To kontynuacja ubiegłorocznego programu ? przypomina inż. Jarosław Kawiński. -Można się ubiegać nie tylko o dofinansowanie wymiany pieca węglowego, ale także na docieplenie budynku, czyli wymianę okien, drzwi docieplenie ścian, posadzek, strychu, a także wymianę źródła energii m.in. na ogniwa fotowoltaiczne, kocioł na biomasę, pompę cieplną. Inwestycja taka musi być jednak przeprowadzona w tym roku. W przypadku docieplenia budynków musi być też dołączony do wniosku audyt cieplny budynku. Uczestnik tego programu może liczyć na 10 letnią pożyczkę z możliwością wcześniejszej spłaty i częściowego umorzenia (25 proc.).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *