Od środy do niedzieli potrwają w Ostrowcu obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych po raz trzeci w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje społeczny komitet. W jego skład którego wchodzą: Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci, Jednostka Strzelecka 2013 im. mjr Jana Piwnika ?Ponurego?, Klub Gazety Polskiej Ostrowiec Świętokrzyski, 07 WDH ?Wataha?, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie Kibiców KSZO i Ruch Republikański Ostrowiec Świętokrzyski. Patronat nad uroczystościami objęli senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj oraz starosta ostrowiecki, Zbigniew Duda.
Organizatorami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest także Światowy Związek Żołnierzy AK Koło im. Płk. ?Ponurego? w Ostrowcu, które organizuje odrębne uroczystości poświęcone Żołnierzom Niezłomnym pod patronatem honorowym prezydenta Jarosława Górczyńskiego i przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury. W minioną niedzielę odbyła się na terenie powiatu ostrowieckiego kwesta na rzecz identyfikacji i ekshumacji Żołnierzy Wyklętych. Następna została zaplanowana na 5 marca.
Oto kalendarium Obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w naszym mieście:

1 marca
10.30 ? zbiórka pocztów sztandarowych przy Kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła;
11.00 ? uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych;
11.45 ? wystąpienia okolicznościowe i uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, Ostrowca Świętokrzyskiego i Ziemi Opatowskiej walczącym, poległych i pomordowanych w latach 1939-1956 za wolną Polskę;
13.00 – wernisaż wystawy pt. ?Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948? ? na Rynku Miejskim;
13.30 – wykład Marii Weber pt. Emilia Malessa ? Piwnik ?Marcysia? w sali Kina ?Etiuda?;
18.30 – III Marsz ?Tropem Wilczym ? 1963?. Zbiórka uczestników, którzy proszeni są o zabranie ze sobą biało – czerwonych flag, a którzy przemaszerują pod rondo Narodowych Sił Zbrojnych i złożą wieńce, będzie miała miejsce przy ulicy Górzystej pod kolegiatą św. Michała. Przy rondzie NSZ uczestnicy odmówią modlitwę ?O wielką Polskę?.

3 marca
17.00 –  prelekcja dr Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach o ?Podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym na Kielecczyźnie w latach 1945-1950? w sali wykładowej nr 2 w budynku B Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości;
-prelekcja reżysera Krzysztofa Dziewięckiego. ?Bitwa pod Rząbcem ? historia prawdziwa?;
-prelekcja dr Tomasza Ossowskiego. ?Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych?;
-projekcja filmu ?Bitwa pod Rząbcem ? historia prawdziwa?;
-wręczenie podziękowań dla uczestników akcji ?Rodacy Bohaterom?;

4 marca
10-14.00 – turniej strzelecki pod patronatem starosty ostrowieckiego na strzelnicy ?Świt? w Starachowicach organizowany dla młodzieży ostrowieckich szkół przez Związek Strzelecki ?Strzelec?
19.00 ? Koncert w ?Perspektywach? zespołu Pozytywka. Bilety w cenie 10 zł można nabywać przed koncertem.

pozytywka

5 marca
17.00 ? Wspomnienie o Żołnierzach Wyklętych. Spotkanie z mieszkańcami Ostrowca. Harcerski kominek zorganizowany w Domu Michael przez 07 WDH ?Wataha?.

Patronat medialny nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych sprawuje Gazeta Ostrowiecka.

fot. www.facebook.com/pozytywka

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Od środy do niedzieli potrwają w Ostrowcu obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

 • 07/09/2017 at 03:19
  Permalink

  KONCERT P. ANDRZEJA BATORA / BARYTON/ – 17 WRZEŚNIA – 18.00
  Utworzono: czwartek, 07, wrzesień 2017 02:19 | Drukuj | Email
  Dopełnieniem naszego Pikniku będzie występ P. Andrzeja Batora / baryton/ w naszej świątyni, w dn. 17 września 2017 r. po Mszy świętej o godz. 18.00 ….

  Ufam i wierzę, iż będzie niezwykłe wydarzenie kulturalne nie tylko w naszej Parafii, ale i w wymiarze Miasta Ostrowiec Świętokrzyski. ZAPRASZAMY PONOWNIE DO NASZEJ PARAFII w dn. 17 września 2017 r. na Mszę świętą o godz. 18.00, a potem na niezwykły koncert religijny P. Andrzeja Batora, połączony ze świadectwem Jego wiary?.
  Zobacz:
  https://www.youtube.com/watch?v=ERewzSQD8bE
  https://www.youtube.com/watch?v=W5nDt_T3nvg
  https://www.youtube.com/watch?v=PsgUoZBjDXM

  ” Moją nauczycielką była Mira Zimińska-Sygietyńska. Potem zaczęła się moja solowa kariera. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku występowałem z królem tenorów Luciano Pavarottim. Koncertowałem przed królową angielską Elżbietą II i prezydentem USA Ronaldem Reaganem. Największym przeżyciem był dla mnie koncert dla papieża Jana Pawła II, który podczas późniejszej audiencji powiedział mi ,,Andrzeju, nie zmarnuj talentu. Śpiewaj Bogu, Maryi i ludziom”. To moje życiowe motto.”

  „Pochodzę z muzykalnej rodziny. Śpiewała moja mama Albina oraz siostry Irena i Bożena. A tata Jan przygrywał nam na skrzypkach. Ja śpiewać zacząłem jak miałem siedem lat. Pamiętam pierwsze próby i występy w naszej wiejskiej sali. Potem szlifowałem wokal w ognisku muzycznym w Międzyrzeczu, gdzie moimi nauczycielami byli Florian Matuszny i Donata Marzec. Kolejnym etapem była szkoła muzyczna w Zielonej Górze, gdzie śpiewu uczyła mnie Lidia Gawrylarz.”

  Andrzej Bator? śpiewak (baryton) ur. 1960, Bledzew, na ziemi lubuskiej. Jest wychowankiem legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Zespołu Pieśni i Tańca ?Mazowsze?, z którym występował w latach 70-tych. W 1987 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznei im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskując dyplom w klasie śpiewu solowego prof. Marii Kunińskiej-Opackiej. Mistrzowski kunszt wokalny doskonalił (w ramach kursów) pod kierunkiem najsłynniejszych gwiazd Metropolitan Opera i La Scali: Evengeliny Colon, Atheny Lampropulos, Anny Balos, Bruno Pola, Alfonso Cantu, Luciano Pavarottiego. W 1985 roku debiutował w USA w Teatrze Stamford Ct. partią Komandora w operze W.A.Mozarta Don Giovanni. Koncertował w Nowym Jorku u boku prof. Tadeusza Sadłowskiego -legendarnego pianisty polskiego pochodzenia. Najważniejsze wydarzenia muzyczne z udziałem artysty to m.in. Galowy Koncert 10-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (1988), Galowy Koncert 500-lecia odkrycia Ameryki w Teatrze Del Barrio w Nowym Jorku (1992), Galowy Koncert w ONZ dla ambasadorów z całego świata (1992), koncert w Londynie (Instytut Generała Sikorskiego) podczas uroczystości odsłonięcia portretu Królowej Matki (2002). Artysta zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych (m.in. podczas Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie). W latach 80-tych współpracował z Operą Narodową i Operetką Warszawską. Występuje w licznych salach koncertowych w Polsce ? m.in. w filharmoniach w Białymstoku, Koszalinie, w miastach: Zielonej Górze, Wrocławiu oraz w sanktuariach i miejscach kultu religijnego ? Fatima, La Salete, Lourdes, Mediugorie, Gietrzwald, Rokitno (na ziemi lubuskiej).

  ZAPRASZAMY !!!!!!

  Dajcie znać swoim znajomym o tym niezwykłym wydarzeniu muzycznym w naszyn Mieście! !!!!

  Zaprasza – ks,. Marek Rusak, tel. 600 324 220, mail. mrusak@sandomierz.net

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *