Żegnamy Stanisława Sudnika

Znakomity ostrowiecki artysta fotografik Stanisław Sudnik, członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, zmarł w wieku 96 lat.
Uroczystość pogrzebowa rozpocznie 3 marca, w piątek o godz. 12 w kościele św. Michała Archanioła.SudnikKlepsydra
Stanisław Sudnik urodził się w 1921 roku w Zochcinie (powiat Opatów). Posiadał wykształcenie wyższe. Był inżynierem i projektantem zieleni. Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu. Pracował w Zakładzie Obsługi Zieleni w Ostrowcu Świętokrzyskim na stanowisku kierownika. Od 1946 roku wykonywał fotograficzną dokumentację przemian hutniczego miasta, Ostrowca Świętokrzyskiego. Był organizatorem życia artystycznego w swoim mieście. Współtworzył Ligę Ochrony Przyrody. Należał do grona założycieli Towarzystwa Miłośników Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1952 roku współorganizował Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pełnił w nim nieprzerwanie przez kilkanaście lat funkcję prezesa zarządu. Członek artystycznej „Grupy 10” i „Grupy V” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz „Grupy 10×10”, działającej przy Kieleckiej Delegaturze ZPAF (1976-1978).
Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty była fotografia krajoznawcza, krajobraz, zabytki architektury, miasto Ostrowiec Świętokrzyski, ludzie w różnych sytuacjach życiowych, a przede wszystkim ukochana fotografia przyrodnicza. Z upodobaniem stosował fotografię czarno-białą, a ostatnio fotografię barwną.
Z okazji 90-lecia życia Stanisława Sudnika Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim z inicjatywy Andrzeja Łady wydało album STANISŁAW SUDNIK – FOTOGRAFIE. Publikacja weszła w skład Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej.
W dniu 14 lipca 2016 roku z okazji 95-lecia życia, 70-lecia pracy twórczej i 30-lecia przynależności do ZPAF, został uhonorowany Medalem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Delegacja w składzie: Paweł Pierściński, Andrzej Łada, Jerzy Daniel i Krzysztof Zając udekorowała jubilata w jego domu rodzinnym, w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Andrzej Łada

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Żegnamy Stanisława Sudnika

  • 03/03/2017 at 09:48
    Permalink

    Śp Stanisław Sudnik – wielka ikona Ostrowca i Ostrowczan,odszedł z naszego miasta na zawsze…
    Są w naszym życiu postaci,których nie da się zapomnieć bo zawsze stanowią i będą stanowić wizerunek miasta i jego mieszkańców.Taką ostrowiecką postacią był On.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *